My się zimy nie boimy

Słowa dziecięcej piosenki kojarzą się większości ludzi z zabawami na śniegu, lepieniem bałwana i rzucaniem śnieżkami. Niestety wiemy również, że zima mimo pięknej aury potrafi być bezwzględnie przykra i niebezpieczna. Zagrożenie może czaić się na ziemi, jednak groźniejsze niespodzianki czekają ponad naszymi głowami. Powstające na skutek różnicy temperatur sople, oblodzone rynny i rury spustowe, mogą urwać się pod ciężarem zalegającego śniegu i lodu powodując uszkodzenie zdrowia i mienia

FOT. 1. Specjalistyczne instalacje do ogrzewania połaci dachowych, krawędzi dachów, rynien i rur spustowych zabezpieczą dach przed groźnymi skutkami zalegania śniegu i niedrożnością rynien.FOT. 1. Specjalistyczne instalacje do ogrzewania połaci dachowych, krawędzi dachów, rynien i rur spustowych zabezpieczą dach przed groźnymi skutkami zalegania śniegu i niedrożnością rynien.

Firma ELEKTRA oferuje doskonałe rozwiązania z zakresu ochrony antyoblodzeniowej. Należą do niech między innymi specjalistyczne instalacje:
– ogrzewania połaci dachowych i krawędzi dachów,
– ogrzewania rynien i rur spustowych.

Ogrzewanie rynien

Ostatnie zimy pokazały, że niebezpieczne dla naszego mienia są nie tylko zwisające sople czy obciążone rynny, ale również groźna jest ich niedrożność. W takiej sytuacji bardzo łatwo może dojść do zalania mieszkań wodą, która topiąc się na dachu, nie miała odpływu, gdyż rynny i rury spustowe były zatkane zwałami lodu.

REKLAMA


Instalacja ogrzewania antyoblodzeniowego rynien polega na ułożeniu w rynnach przewodów grzejnych, które wprowadza się również do rur spustowych.

Do tego celu służą stałooporowe przewody ELEKTRA VCDR o mocy 20 W/m i TuffTecTM o mocy 30 W/m. Możemy również skorzystać z doskonałego rozwiązania, jakim są przewody ELEKTRA SelfTec®PRO. Wykorzystywane w nich zjawisko samoregulacji polega na zmianie mocy jednostkowej pod wpływem temperatury otoczenia. Gdy temperatura spada, moc przewodów wzrasta i odwrotnie. Przewody VCDR sprzedawane są, jako gotowe do instalacji odcinki, w których przewód grzejny połączony jest z przewodem zasilającym hermetyczną mufą. Przewody ELEKTRA SelfTec®PRO dedykowane są profesjonalnym instalatorom i sprzedawane są na bębnach, z których w zależności od potrzeb instalator dobiera odpowiednie odcinki, łącząc je z przewodami zasilającymi.

Obie grupy przewodów posiadają powłokę odporną na promieniowanie UV. Do zapewnienia właściwej pozycji przewodów w rynnach i rurach spustowych służą uchwyty i linki z uchwytami.

FOT. 2. Ułożenie przewodu grzejnego VCDR w rynnie i rurze spustowejFOT. 2. Ułożenie przewodu grzejnego VCDR w rynnie i rurze spustowej

Tak wykonana instalacja nie dopuści do zatkania rynien i rur spustowych, umożliwiając odpływ wody topiącej się na dachu i w rynnach.

Zdarza się, że ogrzewanie rynien nie wystarczy, aby nad naszymi głowami nie gromadziły się sople. W takim przypadku należy wykonać również ogrzewanie krawędzi dachu. Do tego celu wykorzystuje się te same produkty, co do ogrzewania rynien. Ogrzewamy około 50 cm krawędzi dachu. Takie rozwiązanie wyeliminuje ryzyko powstawania nawisów śnieżnych i lodowych nad rynnami. Zainstalowana moc powinna wynosić około 300 W/m2.

W wypadku dachów o dużych powierzchniach i niewielkim spadku, może być konieczne ogrzanie jego całej powierzchni. W tym zastosowaniu również wykorzystujemy przewody ELEKTRA VCDR, TuffTecTM.

Sterowanie

FOT. 3. Przykład ogrzewania krawędzi dachu.FOT. 3. Przykład ogrzewania krawędzi dachu.

System ochrony przed śniegiem i lodem jest najbardziej skuteczny i ekonomiczny, gdy jest sterowany automatycznie. Dzięki czujnikom temperatury oraz wilgoci, ogrzewanie włączy się, gdy łącznie spełnione będą dwa warunki: – spadnie temperatura – oraz wystąpi wilgoć w postaci opadów śniegu lub marznącego deszczu. Niektóre regulatory (ETO2) przy odpowiednim podłączeniu dwóch czujników pozwalają na kontrolę dwóch stref grzejnych. Steruje więc dwiema niezależnymi instalacjami ogrzewania rynien lub, uwzględniając kombinację czujników do rynien i gruntu, niezależnie dwoma różnymi obszarami, czyli rynnami i podjazdem do garażu. Montaż sterownika powinien być wykonany przez elektryka.

Prawidłowo dobrana i zamontowana instalacja antyoblodzeniowa zapewni nam maksimum bezpieczeństwa przy minimalnych kosztach eksploatacyjnych, będąc przy tym całkowicie bezobsługową.

Arkadiusz Kaliszczuk

 

«
»

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *