Kamień kotłowy czyli osady mineralne wytrącają się z naturalnych minerałów zawartych w wodzie i osadzają się na elementach instalacji pod wpływem wysokiej temperatury głównie w kotłach c.o. i wymiennikach ciepła. Osady są bardzo dobrym izolatorem ciepła.

Co jest w środku?
Większość właścicieli czy zarządców domów i mieszkań w których zainstalowane jest indywidualne centralne ogrzewanie nie zdaje sobie sprawy co się dzieje wewnątrz instalacji.
Woda, którą napełniane są instalacje c.o. w większości przypadków nie jest w żaden sposób uzdatniona i przystosowana do tego by pracować w takich obiegach. Niesie ze sobą osady wapnia, inne zanieczyszczenia mineralne, żelazo i bakterie.
Instalacja w czasie montażu jest narażona na dostawanie się do środka kurzu i innych elementów takich jak topniki w instalacjach lutowanych czy zwykłego brudu, którego nie da się uniknąć podczas remontu czy budowy.
Grzejniki i elementy instalacji takie jak złączki, rury itp. Są często zabezpieczane tłuszczami by zapobiec korozji. Wszystkie te czynniki powodują powstawanie mieszanki osadów wytrącających się z wody, brudu, zanieczyszczeń mechanicznych oraz tłuszczu, która po pewnym czasie tworzy idealną barierę cieplną oraz dobre siedlisko dla bakterii.
{jumi [plugins/content/jumi/porady.html]}
REKLAMA
Pierwszymi objawami są zanieczyszczone filtry (już po kilku dniach od uruchomienia systemu). Kolejne objawy to zapowietrzanie się instalacji (najczęściej odpowiedzialne są za to bakterie lub reakcje chemiczne zachodzące wewnątrz instalacji). Zapowietrzanie nie jest tu najlepszym określeniem ponieważ nie jest to powietrze – to gazy takie jak metan, siarkowodór czy czysty wodór.
Ostatecznym efektem jest spadek wydajności – sprawności całego systemu a głównie kotła, awarie związane z przegrzewaniem się oraz zablokowane przepływy głównie na zaworach. (Brak odbioru ciepła przez wodę – osady mają inną rozszerzalność cieplną niż metal wymiennika co powoduje ustawiczne ich pękanie umożliwiając wodzie kontakt z nadmiernie rozgrzaną powierzchnią metalu. Może to powodować powstawanie pary i typowy odgłos bulgotania. Osady, które są doskonałym termo-izolatorem powodują zmniejszenie przewodności cieplnej pomiędzy palnikiem i wodą w systemie c.o. Zwiększa to w znaczny sposób koszty eksploatacji systemu. Straty mogą dochodzić nawet do 20 – 30%.) Szlam i płynne osady opadają na dno grzejników gdzie spowalniają przepływ i są miejscem tworzenia się korozji wżerowej oraz pożywką dla bakterii beztlenowych.


Powyższe zjawiska zwiększają ryzyko kosztownych awarii. Gwarancje producentów nie obejmują napraw związanych ze złymi paramerami wody instalacyjnej.
Jeśli jesteś instalatorem czy serwisantem nie są Ci obce tego typu problemy. Poniższy rysunek idealnie ilustruje co dzieje się z naszym kotłem:

Co można z tym zrobić? Jak się tego pozbyć?
Rozwiązaniem problemów jest systematyczne czyszczenie instalacji c.o.
Nie jest to w dzisiejszych czasach tak pracochłonne ani kosztowne dzięki nowoczesnym rozwiązaniom chemicznym. Ważna jest systematyka i niedopuszczenie do całkowitego zablokowania systemu. Preparaty czyszczące FERDOM® są łatwe w użyciu a przede wszystkim skuteczne. Nowoczesna technologia, doświadczenie i praktyka największych producentów środków czyszczących w europie pozwala na skuteczne i optymalne dobranie środka do rodzaju instalacji w zależności od rodzaju materiału z jakiego jest wykonana oraz czasu jej eksploatacji. Nie wymaga to demontażu instalacji a w wielu przypadkach proces czyszczenia można wykonać bez specjalistycznego sprzętu oraz on-line czyli podczas normalnej pracy systemu.
Preparaty czyszczące dzielą się na kilka rodzajów w zależności od ich właściwości: środki łagodne – do nowych instalacji, bezkwasowe do starszych i bardziej zanieczyszczonych oraz silne do mocno zanieczyszczonych i do użycia ze specjalistycznym sprzętem – pompami czyszczącymi.
Nowoczesne instalacje c.o. są bardziej narażone na awarie spowodowane osadami i zanieczyszczeniami niż montowane 20 i więcej lat temu. Przyczyną tego są obecnie dużo mniejsze przekroje rur, małe pojemności wodne grzejników i kotłów oraz wyższe wymagania producentów armatury dotyczące parametrów wody w instalacji. (zgodność z PN-93/C-04607)
Jak to zrobić? Preparatami FERDOM zrobisz to sam.
DS-15
Ładny środek czyszczący i neutralizujący. Działa przy pracującej instalacji c.o. Czas czyszczenia od 2 do 7 dni.
SUPER-DS
Uniwersalny środek czyszczący c.o. Działa przy pracującej instalacji. Czas czyszczenia od 2 do 14 dni. ELES-FIX
Środek uszczelniający do systemów c.o. Niweluje wycieki np. na łączeniach, gwintach, spawach.
REKO-FIX
Środek wyciszający pracę kotła i usuwający z niego osady. Szczególnie polecany do kotłów wiszących. DS-30
Odkamieniacz do instalacji ciepłej wody także podgrzewaczy, wymienników, wężownic.
KONCENTRATY
Preparaty tych samych właściwościach co SUPER-DS, REKO-FIX, ELES-FIX w wygodnej formie tuby z aplikatorem podłączeniowym do odpowietrznika grzejnika.
Sposób użycia preparatów do c.o.:
Instalacje:
a) Z naczyniem wzbiorczym: spuścić część wody z systemu, wlać preparat do naczynia wzbiorczego, uzupełnić braki wody.
b) Ciśnieniowe: Znaleźć miejsce w instalacji, które można odciąć dwoma zaworami np. grzejnik, kocioł. Zamknąć zawory, spuścić wodę (z grzejników lub kotła) wlać preparat (w grzejniku np. odkręcić korek odpowietrzający i wlać preparat np. lejkiem). Uzupełnić wodę.
Uruchomić instalację na ok 2 godz. utrzymując wysoką temperaturę pracy. Pozostawić preparat w instalacji zgodnie z wytycznymi w instrukcji. Po zakończeniu czyszczenia spuścić roztwór z instalacji. Starannie wypłukać i zabezpieczyć inhibitorem CH-2 (COPAL) FERDOM® lub MB-1 FERDOM®.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.