Niewidoczny odpływ

Odwodnienia liniowe pozwalają na zaaranżowanie łazienki pozbawionej architektonicznych podziałów. Producenci prześcigają się w usprawnieniach służących szybszemu i prostszemu montażowi oraz – wyróżniających się designem.

Fot. 1. Advantix to dopracowany modułowy system odprowadzania wody z różnego rodzaju posadzek. Odpływy podłogowe firmy Viega można stosować zarówno w prywatnych łazienkach, jak i w budynkach użyteczności publicznej, w łazienkach dla niepełnosprawnych, a także na tarasach, dachach lub w piwnicach. System Advantix pozwala dowolnie łączyć różne korpusy, warianty uszczelnienia, nasadki i ruszty, dostosowując je do indywidualnych potrzeb.Fot. 1. Advantix to dopracowany modułowy system odprowadzania wody z różnego rodzaju posadzek. Odpływy podłogowe firmy Viega można stosować zarówno w prywatnych łazienkach, jak i w budynkach użyteczności publicznej, w łazienkach dla niepełnosprawnych, a także na tarasach, dachach lub w piwnicach. System Advantix pozwala dowolnie łączyć różne korpusy, warianty uszczelnienia, nasadki i ruszty, dostosowując je do indywidualnych potrzeb.

Odwodnienia liniowe jako efektywny sposób odprowadzania wody z natrysku mają już ugruntowaną pozycję na rynku. Choć wydawałoby się, że temat został już wyczerpany, producenci wciąż przedstawiają nowe rozwiązania, jak np. liniowe zestawy odpływowe do montażu naściennego, tuż przy linii podłogi. Oprócz tego rynnę możemy umieścić bezpośrednio przed ścianą, względnie blisko ściany lub jako „przejściówkę” pomiędzy strefą mokrą a suchą. Innym wyjściem jest zamontowanie rynny narożnikowej. Do tego pojawiły się nowe rozwiązania konstrukcyjne, montażowe oraz funkcjonalne – służące większej wydajności, izolacyjności akustycznej czy też ochronie przeciwogniowej.

Montaż

Montując odwodnienia liniowe, należy uwzględnić spadek 1-2% w strefie mokrej oraz przeciwspadek z różnicą wysokości 5 mm po drugiej stronie rynny prysznicowej. Przed nieco trudniejszym zadaniem stanąć muszą instalatorzy rynny narożnikowej, ponieważ woda w strefie mokrej musi na oba ramiona kąta odwodnienia spływać w sposób równomierny. W przypadku płytek okładzinowych o dużym formacie niezbędne będzie poprzeczne przycięcie elementów – od narożnika ściany do wierzchołka rynny (przy małych płytkach nie jest to konieczne). W strefie suchej zaś należy zapewnić spadek 5 mm. Montując rynnę przed ścianą, należy natomiast wygiąć kołnierz rynien prostych o 90° za pomocą obcęgów (umożliwi to instalację maksymalnie blisko ściany).

Jak przebiega instalacja odwodnienia liniowego? Oczywiście, wszystko zależy od produktu, producenta oraz indywidualnych cech konstrukcyjnych. Niezbędne będzie ustawienie wysokości rynny przy pomocy regulowanych nóżek montażowych, kontrolując kąt poziomicą. Następnie należy podłączyć odpływ do instalacji kanalizacyjnej, osadzić korpus rynny i odpływu oraz usunąć folię ochronną i nałożyć włókninę uszczelniającą.

Fot. 2. Liniowe zestawy odpływowe do montażu naściennego, tuż przy linii podłogi, dają nam większą swobodę aranżacyjną.Fot. 2. Liniowe zestawy odpływowe do montażu naściennego, tuż przy linii podłogi, dają nam większą swobodę aranżacyjną.

Nie można zapomnieć o izolacji akustycznej. Warstwę dźwiękoszczelną stanowić mogą maty o grubości ok. 6 mm układane w strefie prysznica pomiędzy surową podłogą a jastrychem. Dzięki temu rynna odpływowa, nóżki montażowe, odpływ i przewód odpływowy instalowane są bezpośrednio na macie dźwiękochłonnej. Mata musi spełniać wymagania normy DIN 4109 (wedle której hałasy powodowane przez instalację wodną nie mogą przekroczyć 30 dB).

Jednakże… poszczególni producenci oferują różne sposoby montażu oraz odpowiednie akcesoria, ogólny trend możemy jednak zamknąć w kilku hasłach: „szybciej”, „łatwiej” i „solidnie”. Kompletne zestawy odpływowe podlegają nieskomplikowanemu montażowi dzięki wprowadzonym weń usprawnieniom. Są to więc np. stopy montażowe stanowiące połączenie mocowania, elementu montażowego i izolacji akustycznej. Liniowe zestawy odpływowe mogą być mocowane do podłogi na czterech stopach o regulowanej wysokości. Znacznie ułatwia to montaż izolacji akustycznej podłogi. Ponadto dzięki zastosowaniu stóp montażowych można zrezygnować z gwintowanych bolców – to z kolei wpływa na akustyczność, przepływ dźwięku pomiędzy powierzchnią użytkową a konstrukcją budynku zostaje odcięty.

Fot. 3. Ruszt jest jedynym widocznym elementem odpływu liniowego. Możemy wybierać pomiędzy m.in. stalą szlachetną, szkłem oraz rusztami typu „plate”.Fot. 3. Ruszt jest jedynym widocznym elementem odpływu liniowego. Możemy wybierać pomiędzy m.in. stalą szlachetną, szkłem oraz rusztami typu „plate”.

Inne rozwiązanie to całkowite wypełnienie korpusu rynny jastrychem, co pozwala na jego stabilne osadzenie. Kołnierz odwodnienia może być perforowany. Ułatwia to montaż przy ścianie – przestrzeń pomiędzy nimi wypełnia jedynie wąska fuga. Oprócz tego odwodnienie uszczelnia się za pomocą cienkiej warstwy uszczelniającej oraz specjalnej włókniny uszczelniającej w połączeniu z okładziną płytową. Szczelne połączenie pomiędzy kołnierzem rynny a włókniną powstaje dzięki taśmie klejącej fabrycznie nałożonej na kołnierz.

Na uwagę zasługują też proste w montażu, regulowane nóżki rynien – do podłogi przymocujemy je za pomocą zaledwie jednej śruby. Istotnym usprawnieniem jest mechanizm klipsowy – wystarczy bowiem zatrzasnąć nóżki na obu wspornikach rynny, a następnie wypoziomować rynnę. Na tym etapie instalujemy również podkładkę dźwiękoszczelną – pomiędzy nóżką a śrubą mocującą.

W skład zestawu wchodzi również odpływ – ten element dobieramy do wysokości zabudowy oraz wymaganej wydajności odpływu (minimum to 0,4 l/s). Oprócz odpływów dedykowanych do wyjątkowo niskiej zabudowy (60 mm), dostępne są odpływy o wysokości 95, 120 i 148 cm – zazwyczaj większa wydajność wiąże się z większą wysokością odpływu. Odpływ (pionowy) mocujemy na rynnie prysznicowej, wykonując otwór rdzeniowy o średnicy 130 mm. Kielich odpływu łącznie z rynną wkładamy do otworu rdzeniowego, a jego krawędź podbudowujemy jastrychem – aby uniknąć nieszczelności.

Po zamontowaniu izolacji układamy warstwę kleju oraz płytki. Ostatnim etapem prac jest usunięcie osłony montażowej oraz umieszczenie rusztu w odpowiednim miejscu – w rynnie na poziomie podłogi.

Fot. 4. Odpływy liniowe stanowią odpowiedź na nowe trendy w aranżacji łazienek. Rezygnujemy z podziałów, stawiając otwartą przestrzeń.Fot. 4. Odpływy liniowe stanowią odpowiedź na nowe trendy w aranżacji łazienek. Rezygnujemy z podziałów, stawiając otwartą przestrzeń.

Co nowego?

Na tym jednak spektrum nowości na rynku odwodnień liniowych się nie zamyka. Warto zwrócić uwagę również na bardzo niskie kolana odpływowe z syfonem pozwalające na zamontowanie natrysku z odwodnieniem liniowym również w modernizowanych pomieszczeniach, w których zazwyczaj możliwa jest tylko niska zabudowa. Odległość od dolnej krawędzi kolana do górnej krawędzi linii to zaledwie 60 – 67 mm. Jednocześnie odpływ nie traci swojej wydajności (ok. 0,5 l/s).

Kolejnym interesującym rozwiązaniem montażowym jest pierwszy odpływ liniowy na wymiar, z możliwością regulacji długości. Odpływ można przyciąć z milimetrową dokładnością i zamontować przy ścianie lub w innym wybranym miejscu. Przycinamy go za pomocą piły ręcznej, usuwamy zadziory z przyciętych krawędzi, zakładamy zaślepki i skręcamy.

Wraz z zainteresowaniem prysznicami na poziomie posadzki o coraz mniejszej wysokości, zmiany zachodzą w dziedzinie wydajności odpływów. Odpływ otwartego natrysku musi być bowiem wydajniejszy niż w przypadku tradycyjnych rozwiązań z brodzikiem. Najnowsze produkty wyróżniają się minimalizacją oporów przepływu i dopasowanym wymiarom. Osiągnięcie większej wydajności jest możliwe m.in. dzięki skróceniu rurki nurkowej.

Ponadto rozbudowane zostały nie tylko zabezpieczenia przeciwwilgociowe, ale również przeciwpożarowe. Odwodnienia niektórych producentów charakteryzują się odpornością ogniową na poziomie 120 minut. Posiadają one wbudowany element ochronny, dzięki któremu ogień nie stopi elementów instalacji, dzięki czemu nie przedostają się do pomieszczeń na niższych kondygnacjach. Jest to masa przeciwogniowa, która pęcznieje w temperaturze powyżej 150°C, zamykając wolne przestrzenie w obszarze przejścia. Odpływ przeciwpożarowy można zamontować także z użyciem techniki „w rurze”.

Design

Nie tylko sposoby montażu czy dostępne konstrukcje uległy zmianom, ale również – wygląd odpływów liniowych. Jeszcze nigdy przedtem nie mieliśmy tak szerokiego wyboru materiałów, form czy kolorów. Ma to z pewnością związek ze zmieniającym się podejściem do przestrzeni łazienki. Ma ona stanowić stylistyczną kontynuację całego wnętrza. Projektanci ponadto rezygnują z podziałów – natryski z odpływami liniowymi doskonale podkreślają otwartość przestrzeni.

Wybierać możemy pomiędzy stalą szlachetną, szkłem oraz rusztami typu „plate” – do wypełnienia wybraną płytką ceramiczną. Ruszty ozdobione są motywami geometrycznymi, imitacjami kropel wody, przemyślanymi liniami. Na szczególną uwagę zasługują rynny prysznicowe z elementami piaskowanego, barwionego szkła w różnych kolorach (np. białym, zielonym, czarnym) oraz odwodnienia z kamiennym profilem przeznaczonym do podłóg z kamienia. Część odpływów została zaś pozbawiona obramowania, przez co całość idealnie komponuje się z glazurą.

Fot. 5. Advantix Vario jest pierwszym na rynku odpływem liniowym, który można przyciąć z dokładnością co do milimetra (zarówno korpus, jak i ruszt). Pozwala to na precyzyjny montaż w przewidzianym miejscu – cecha przydatna szczególnie przy remontach. Ruszt o szerokości zaledwie 4 mm idealnie wtapia się w płytki podłogowe.Fot. 5. Advantix Vario jest pierwszym na rynku odpływem liniowym, który można przyciąć z dokładnością co do milimetra (zarówno korpus, jak i ruszt). Pozwala to na precyzyjny montaż w przewidzianym miejscu – cecha przydatna szczególnie przy remontach. Ruszt o szerokości zaledwie 4 mm idealnie wtapia się w płytki podłogowe.

Higiena

Dlaczego warto zamienić tradycyjny brodzik i odpływ na proste odwodnienie liniowe? Nie chodzi tu jedynie o wysublimowany design, choć i tym coraz częściej wyróżniają się dane produkty. Odwodnienia liniowe uważa się za bardziej higieniczne. Wiąże się to przede wszystkim z grzybami oraz pleśniami, które po niedługim czasie (w zależności od jakości materiału oraz wykonania) mogą pojawić się pod warstwą silikonowego uszczelniacza, szpecąc wnętrze łazienki. Korpusy rynien odpływów liniowych wykonywane są najczęściej ze stali szlachetnej, bez szczelin, śrub czy niedostępnych krawędzi, co zapobiega zbieraniu się włosów, resztek mydła oraz pozostałych zanieczyszczeń wewnątrz rynny. Wnętrze rynny wystarczy wyczyścić ściereczką, a rurę spiętrzającą – zdemontować i następnie umyć. Odpływy, ze względu na swoją konstrukcję, jak chociażby gładka powierzchnia, określa się obecnie jako „samoczyszczące” – pielęgnacja ograniczy się w tym przypadku do płukania wodą z rączki prysznicowej. Pamiętajmy, aby przy czyszczeniu elementów ze stali nierdzewnej nie stosować żadnych agresywnych środków czyszczących, inaczej na powierzchni materiału szybko zauważymy przebarwienia.

Bez barier

Poza tym, odwodnienie liniowe to chyba najlepsze rozwiązanie w przypadku, gdy z łazienki korzysta osoba niepełnosprawna lub w podeszłym wieku – wjechanie wózkiem pod natrysk oraz następnie ulokowanie się na specjalnie zamontowanym do tego celu wodoodpornym krzesełku nie powinno stanowić problemu. Dodatkowo natrysk bez brodzika daje o wiele większe możliwości aranżacyjne oraz pozwala na w zasadzie dowolne dysponowanie przestrzenią, dzięki czemu w najbardziej dogodnym miejscu będziemy mogli zamontować rączki oraz pozostałe pomocne elementy.

Iwona Bortniczuk

PRZYKŁAD MONTAŻU ODPŁYWU ADVANTIX VARIO

1. Montaż odpływu można rozpocząć od razu po jego kupieniu, gdyż zestaw zawiera wszystkie potrzebne elementy: korpus o standardowej długości 1200 mm, zaślepki, armaturę odpływową, materiały uszczelniające, przymiar do cięcia i nóżki montażowe.1. Montaż odpływu można rozpocząć od razu po jego kupieniu, gdyż zestaw zawiera wszystkie potrzebne elementy: korpus o standardowej długości 1200 mm, zaślepki, armaturę odpływową, materiały uszczelniające, przymiar do cięcia i nóżki montażowe.
2. Po określeniu długości odpływu korpus należy skrócić za pomocą piły ręcznej i przymiaru.2. Po określeniu długości odpływu korpus należy skrócić za pomocą piły ręcznej i przymiaru.
 
3. Do usunięcia zadziorów powstałych w miejscu przycięcia służy ergonomiczny gradownik. Jego profil idealnie pasuje do odpływu.3. Do usunięcia zadziorów powstałych w miejscu przycięcia służy ergonomiczny gradownik. Jego profil idealnie pasuje do odpływu.
4. Po założeniu zaślepek na zakończenia odpływu można go skręcić z profilem.4. Po założeniu zaślepek na zakończenia odpływu można go skręcić z profilem.
 
5. Po ustawieniu odpływu i jego zamocowaniu czas na próbę szczelności. W tym celu należy wstawić do niego rurkę testową, napełnić wodą i sprawdzić szczelność elementów zamykających na krańcach odpływu.5. Po ustawieniu odpływu i jego zamocowaniu czas na próbę szczelności. W tym celu należy wstawić do niego rurkę testową, napełnić wodą i sprawdzić szczelność elementów zamykających na krańcach odpływu.
6. Po zdjęciu folii ochronnej z kołnierza odpływu należy rozprowadzić załączony w zestawie specjalny klej, przykleić taśmę uszczelniającą i połączyć kołnierz z warstwą kleju lub uszczelnienia warstwowego. Na koniec nakładamy drugą warstwę folii w płynie.6. Po zdjęciu folii ochronnej z kołnierza odpływu należy rozprowadzić załączony w zestawie specjalny klej, przykleić taśmę uszczelniającą i połączyć kołnierz z warstwą kleju lub uszczelnienia warstwowego. Na koniec nakładamy drugą warstwę folii w płynie.
 
7. Pozostaje teraz tylko założenie pasujących do rusztu płytek maskujących (do wyboru w wersji matowej lub błyszczącej) i odpływ jest gotowy. Można również zastosować profil wykończeniowy do płytek ceramicznych. Elementy centrujące rozłożone co 1/3 długości rusztu zapewniają równe ustawienie rusztu.7. Pozostaje teraz tylko założenie pasujących do rusztu płytek maskujących (do wyboru w wersji matowej lub błyszczącej) i odpływ jest gotowy. Można również zastosować profil wykończeniowy do płytek ceramicznych. Elementy centrujące rozłożone co 1/3 długości rusztu zapewniają równe ustawienie rusztu.
8. Specjalne narzędzie ułatwia wyjęcie rusztu z odpływu w celu wyczyszczenia. Odpływ można także wyczyścić za pomocą przystawki i tradycyjnego przepychacza.8. Specjalne narzędzie ułatwia wyjęcie rusztu z odpływu w celu wyczyszczenia. Odpływ można także wyczyścić za pomocą przystawki i tradycyjnego przepychacza.
 

Na podstawie materiałów: Viega, TECE, Geberit

«
»

Dodaj komentarz