Jeszcze kilkadziesiąt lat temu rury instalacyjne były stałym elementem „wystroju” łazienek i toalet. Dziś wszystko, co można schować – ukrywa się w ścianie. Pod tynkiem znajdują się zatem wszelkie elementy instalacji sanitarnej i hydraulicznej, w tym rury, stelaże, kolanka, spłuczki, złączki a także gniazda przyłączeniowe i mocowania dla misek WC czy bidetów. Dzięki temu oko cieszyć może piękno ceramiki, armatury i mebli łazienkowych. Jakie nowości w tym zakresie znaleźć można na rynku?
Montaż stelaży podtynkowych – nowości
Konstruktorzy od lat upraszają montaż stelaży i skracają czas, jaki jest potrzebny na ich instalację. Zastosowanie znajdują tu takie rozwiązania, jak montaż przy ścianie, w szynach systemowych lub w profilach. Coraz częściej do montażu nie ma potrzeby używać narzędzi – łączenie następuje poprzez zatrzaski i zaciski, uchwyty utrzymujące stelaże obracają się, a stopki są uchylne, co otwiera nowe możliwości instalacji stelaża. Dzięki tym rozwiązaniom może on zostać zamontowany zarówno równolegle ze ścianą, jak i np. w narożniku pomieszczenia.
Najnowsze stelaże pomimo tego, że nadal są w stanie utrzymać obciążenie ponad 300 kg, najczęściej posiadają zaledwie cztery punkty mocujące, a do tego zmniejszeniu uległa także niezbędna głębokość montażowa (nawet do 10 cm). To poszerza wachlarz miejsc, w których możemy zamontować WC. Co więcej, współcześnie zastosowane mocowa i łączenia powinny być kompatybilne z innymi systemami tak, aby użytkownik miał możliwość zestawiania ze sobą różnych elementów.
Obecnie użytkownik może także dokonywać regulacji wysokości miski WC nawet, jeśli stelaż został już zamocowany. Przesunięcie może wynosić do 6 cm. Znacznie większy zakres regulacji posiadają także kolana odpływowe. Można dopasować je do głębokości montażu, a także swobodnie skierować w dół lub bok. Na uwagę zasługują także WC z pomporozdrabniaczami. Ten patent z kolei pozwala zamontować toaletę w pomieszczeniach oddalonych od głównych pionów kanalizacyjnych. Pomporozdrabniacze są bowiem w stanie przetłoczyć ścieki na odległość do 30 m i na wysokość 3 m.
REKLAMA
Komfort użytkowania
Zdaniem Eksperta Jakie rozwiązania wdrażają obecnie producenci w celu poprawy komfortu i szybkości montażu spłuczek do zabudowy podtynkowej? Rosnące koszty pracy, powodują, że dla instalatorów coraz bardziej liczy się czas, więc producenci wprowadzają rozwiązania ułatwiające i przyspieszające montaż oferowanych spłuczek. W praktyce, konstruktorzy projektując nowe modele dążą głównie do minimalizacji ilości narzędzi potrzebnych do montażu. Coraz więcej czynności związanych z instalacją elementów spłuczki i przycisków uruchamiających nie wymaga już stosowania narzędzi. Ewentualnie, producenci dołączają do zestawu niezbędne narzędzia lub szablony, ułatwiające montaż i zabudowę. Ta koncepcja widoczna jest doskonale na przykładzie nowej rodziny rozwiązań podtynkowych Viega Prevista Dry. Została ona stworzona przy ścisłej współpracy z zaproszonymi instalatorami, właśnie po to, aby nowy produkt w maksymalnym stopniu spełniał ich oczekiwania. Efektem tej kooperacji są spłuczki podtynkowe, do których zamontowania potrzebujemy jedynie wiertaki (do wykonania otworów pod śruby w posadzce i ścianie, koniecznych do odpowiednio mocnego montażu stelaża) oraz klucza „13” do ustawienia jego wymaganej wysokości. W sprawnym wypoziomowaniu ramy bardzo pomocne są hamulce zapobiegające samoistnemu opadaniu stelaża. Wszystkie pozostałe czynności montażowe i regulacyjne wykonywane są ręcznie, bez potrzeby korzystania z jakichkolwiek narzędzi. Dodatkowo producent zadbał o wyraźne oznaczenie wszystkich ruchomych elementów charakterystycznym żółtym kolorem. Konstruktorzy firmy Viega pomyśleli również o elementach wymagających wycięcia odpowiednich otworów w płycie G-K, stosowanej powszechnie do zabudowy konstrukcji podtynkowych. Czasochłonne i wymagające sporej precyzji wymierzanie i przenoszenie na płyty pozycji potrzebnych otworów, zostało w maksymalny sposób uproszczone. Elementy, które wystają przed powierzchnię zabudowy podczas prac montażowych, wyposażono w odpowiednio umieszczone wypustki, które w łatwy i czytelny sposób odznaczają się na przyłożonym do nich materiale. Dzięki temu, instalator błyskawicznie uzyskuje informacje o położeniu, dokładnym wymiarze i kształcie otworów, które musi wyciąć. W modelach, które pozwalają na płynną regulację położenia poszczególnych elementów spłuczki podtynkowej czy stelaża pod pisuar, producent zastosował elementy mocujące/zaciski z szybką blokadą, niezwykle upraszczające i przyspieszające regulację i montaż. System Prevista Dry Plus, oparty na specjalnych profilach do których montuje się stelaże podtynkowe pozwolił nawet dzięki odpowiednim zaciskom na wyeliminowanie wiercenia otworów pod kołki i śruby mocujące stelaż. Bohdan Goralski koordynator ds. marketingu Viega
To, co jest najmniej przyjemne w łazience, to – rzecz jasna – zapach. Dotąd maskowany za pomocą aerozoli i kostek toaletowych, dziś może być całkowicie odprowadzony z toalety, dzięki modułom odciągu zanieczyszczonego powietrza. Znajdują się w nich wentylatory wraz z filtrami ceramicznymi. Wywołany przez podciśnienie ruch powietrza skierowany jest tam, gdzie spływa woda i trafia do filtra. Działanie uruchamiane jest jednocześnie ze spłuczką, za pomocą czujnika zbliżeniowego, który włącza moduł w chwili kontaktu z ciałem człowieka.
Bardzo interesującym rozwiązaniem są stelaże z płynną regulacją wysokości miski WC. Za pomocą przycisku zamontowanego na ścianie można ją przesunąć w pionie w zakresie do 10 cm. Mechanizm wykorzystuje właściwości sprężyny gazowej. Dzięki temu rozwiązaniu łatwiej będzie skorzystać z WC osobom o niższym wzroście (w tym dzieciom), seniorom oraz osobom niepełnosprawnym. Płynne dostosowywanie wysokości urządzeń powoli staje się normą, zwłaszcza w kontekście starzejącego się społeczeństwa, które wymagać będzie technologii ułatwiających życie. Zapewne dlatego podobne rozwiązania pojawiły się także w umywalkach, które można regulować nawet w zakresie do 90 cm, dzięki czemu łatwiej z nich korzystać m.in. osobom na wózku.
Automatyka w systemach podtynkowych
Podobnie jak w przypadku spłuczek do WC, także podtynkowo montowane pisuary wyposażane są w czujniki zbliżeniowe, czujniki przepływu wody i czujniki powietrza. Choć ich nie widać, znakomicie sprawdzają się jako regulatory przepływu wody, prowadząc do sporych jej oszczędności. Niektóre elektroniczne rozwiązania znajdują także zastosowanie w przypadku obniżenia się wody do poziomu, w którym z miski wydobywają się nieprzyjemne zapachy, a także do blokowania spłukiwania w sytuacji, gdy dochodzi do zatkania toalety.
Bez konieczności dużego remontu
Wymiana toalety wiąże się zazwyczaj z dużym i kosztownym remontem. Pojawiło się jednak rozwiązanie pośrednie, które znacznie ogranicza koszty. Chodzi o moduły z wbudowanymi spłuczkami natynkowymi, które współpracują z miskami stojącymi lub wiszącymi, i które w łatwy sposób można połączyć z istniejącą instalacją. Taki montaż nie wymaga ingerencji w ścianę. Co więcej, bardzo często moduły te wykończone są w sposób bardzo elegancki i funkcjonalny, przez co mogą stanowić ozdobę łazienki.
Zdaniem Eksperta Jakie są trendy w rozwoju podtynkowych systemów instalacyjnych? Architekci, inwestorzy i wykonawcy oczekują dziś swobody w kształtowaniu przestrzeni, szybkiego postępu prac na budowie, a także ekonomicznych rozwiązań przy planowaniu i wykańczaniu łazienek. Innowacje wprowadzane przez producentów systemów i urządzeń sanitarnych z jednej strony służą więc uproszczeniu i skróceniu czasu montażu, z drugiej zaś zwiększeniu elastyczności, kompatybilności i uniwersalności stosowanych rozwiązań. Oczywiście z zachowaniem parametrów jakościowych produktu. Najlepszym przykładem jest tu system połączeń wciskowych Geberit GIS – uniwersalny i niewymagający użycia narzędzi. W kilku krokach pozwala on jednej osobie na samodzielne wykonanie kompletnej ściany sanitarnej z wkomponowanymi elementami do montażu np. stelaży podtynkowych, podwieszanej toalety, bidetu, umywalki oraz baterii podtynkowej. System Geberit GIS został opracowany na potrzeby prefabrykacji i równie dobrze sprawdza się w nowo budowanych obiektach, jak i w budynkach poddawanych renowacji. Innym sposobem na uproszczenie i skrócenie procesu montażu systemów podtynkowych jest wstępne przygotowanie produktu do instalacji już na etapie produkcji, dzięki czemu wykonawcy nie muszą korzystać na budowie ze specjalistycznych narzędzi. Z myślą o instalatorach oraz użytkownikach, którzy sami podejmują się przeprowadzenia prac remontowo-wykończeniowych w swoich łazienkach, producenci tacy jak Geberit opracowują też czytelne, jasne instrukcje, a także materiały szkoleniowe i filmy instruktażowe typu DIY. Warto też zwrócić uwagę na tendencję zmierzającą w kierunku rozbudowy funkcjonalności systemów podtynkowych, bez konieczności ich demontażu. Na przykład elementy montażowe Geberit do toalet obejmują peszel do podłączenia doprowadzenia wody do toalet myjących Geberit AquaClean. Dlatego w każdej chwili tradycyjną miskę wc można będzie wymienić na toaletę myjącą Geberit AquaClean, bez konieczności wymiany stelaża podtynkowego. Podobnie też podtynkowe spłuczki Geberit Sigma, z przyciskami mechanicznymi, można dziś w prosty sposób doposażyć w urządzenie do usuwania nieprzyjemnych zapachów Geberit Duofresh ze światłem orientacyjnym. Wreszcie, sam przycisk uruchamiający spłukiwanie – w zasadzie jedyny widoczny element spłuczki podtynkowej – możemy łatwo wymienić na nowy, zgodny z aktualnymi trendami, przy okazji dokonując szybkiej metamorfozy domowej łazienki. Justyna Zborowska PR & Advertising Manager Geberit Poland
Podsumowanie
W podsumowaniu wypadałoby odpowiedzieć na pytanie zadane w tytule. Tylko – czy ktokolwiek zna na nie odpowiedź? Jakie są granice wyobraźni, jakie nowe potrzeby użytkowników wyartykułowane zostaną w przyszłości – tego z pewnością nikt nie wie. Bez wątpienia dobrym tropem jest indywidualizacja ustawień urządzeń sanitarnych, co umożliwia korzystanie z nich osobom o różnym wzroście, a także osobom starszym i niepełnosprawnym. Interesujące są także rozwiązania poprawiające komfort korzystania z toalety. Instalatorzy z kolei docenią zapewne coraz łatwiejszy montaż sanitariatów.
Damian Żabicki
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.