Oszczędzaj wodę, nie tylko od święta!

Prawie 20 lat temu Organizacja Narodów Zjednoczonych ogłosiła Światowy Dzień Wody. 22 marca każdego roku przypominamy sobie o jej ogromnym znaczeniu. Geberit z wielką uwagą dba o ekonomiczne korzystanie z tego cennego zasobu, dzięki produkcji i produktom oszczędzającym wodę.

Szanuj wodę, nie tylko od święta!

Firma Geberit od lat zobowiązuje się do ostrożnego wykorzystywania wody jako zasobu. Obejmuje to przede wszystkim wydajne i oszczędzające metody produkcji, ale także produkty, które umożliwiają użytkownikom skuteczne zmniejszenie zużycia wody.
Ogromnie ważna jest także higiena wody pitnej.
W Światowym Dniu Wody centralną kwestią pozostaje odpowiedź na pytanie: co zrobić, aby faktycznie zużywać jej mniej? Spróbujemy na nie odpowiedzieć.

Oszczędzanie wody przy każdym spłukiwaniu WC

Najprościej zacząć od naszego gospodarstwa domowego. Skupmy się na systemie spłukiwania WC. Podczas modernizacji łazienki stare spłuczki bez dozowania objętości można zastąpić nowymi Szanuj wodę, nie tylko od święta! spłuczkami wraz z pasującą ceramiką WC Geberit. Zawór spłukujący Geberit Type212 jest mniejszy niż jego poprzednik, jest łatwy w montażu i demontażu oraz zapewnia optymalną czystość ceramiki. Jednocześnie pomaga oszczędzać zasoby wodne. Zawór posiada z boku dwa suwaki. Ułatwia to ustawienie dokładnej ilości wody do spłukiwania podwójnego przed zainstalowaniem go w spłuczce. Zakres spłukiwania pełną objętością wynosi od 3,5 do 7,5 litra. Częściowe spłukiwanie można ustawić nawet w jedenastu stopniach: od 2 do 4 litrów. Warto o tym pamiętać, wybierając specjalnie zaprojektowaną do tego miskę WC.

REKLAMA

Stelaż podtynkowy jest niezmiernie ważnym elementem strefy WC. Ważne, aby był w stanie udźwignąć naprawdę duże ciężary. Wytrzymałość instalacji podtynkowych Geberit wynosi co najmniej 400 kilogramów, i to przy zaledwie czterech punktach mocowania. Stuprocentową szczelność systemu zapewnia spłuczka. W zależności od rodzaju ściany i specyfiki prac budowlanych, marka Geberit oferuje systemy Duofix (np. do ścian o lekkiej konstrukcji szkieletowej lub działowych), GIS (na potrzeby prefabrykacji) i Kombfix (do montażu w ścianach pełnej konstrukcji).

Porady dotyczące renowacji

Wielu właścicieli budynków zwraca szczególną uwagę na ślad ekologiczny stosowanych przez nich produktów. Eksperci sanitarni mogą już zapewnić im ukierunkowane wsparcie w planowaniu i realizacji projektów budowlanych. Od armatury bezdotykowej, poprzez zastosowanie pisuaru z niewielkim dozowaniem wody, aż po prysznic oszczędzający wodę.
Nawet w budynkach użyteczności publicznej można bez trudu zastosować zrównoważone wykorzystanie zasobów wodnych. Przykładem niech będzie kompleks budynków „The Circle” na lotnisku w Zurychu w Kloten, który wymaga około 50% mniej wody pitnej niż konwencjonalny budynek. Udało się to dzięki zamontowaniu armatury oszczędzającej wodę oraz wykorzystaniu wody deszczowej do spłukiwania 85% toalet w budynku.
Umożliwił to system odwodnienia dachowego Geberit Pluvia.

Higiena wody pitnej

W szczególności woda pitna musi być higienicznie idealna. Dlatego w rurach do ostatniego punktu poboru musi odbywać się regularna wymiana wody. Zimna woda powinna być jak najzimniejsza, a ciepła wymaga specjalnych parametrów technicznych.
Spłukiwanie higieniczne jest stosowane zarówno w obiektach użyteczności publicznej, jak i domach prywatnych, gdzie stojąca woda może prowadzić do zagrożeń dla zdrowia.
Warto pamiętać, że spłukiwanie higieniczne automatycznie czyści rury w regularnych odstępach czasu, zapobiegając w ten sposób namnażaniu się zarazków.

Tylko umiejętne połączenie technologii, dobrego planowania urządzeń sanitarnych i właściwego wykorzystania wody jako zasobu sprawia, że możemy mówić o jej oszczędzaniu i mądrym użytkowaniu.

Źródło: Geberit

«
»

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *