Nowoczesna analiza spalin

Coraz popularniejsze kotły kondensacyjne wprowadzają nową jakość nie tylko w zakresie użytkowania, obniżając koszty ogrzewania, ale również w montażu i serwisowaniu instalacji grzewczych. Znaczący wpływ na ekonomiczny aspekt użytkowania urządzeń grzewczych mają regularne, coroczne ich regulacje i przeglądy. Działania te skutecznie ograniczają ilość pieniędzy „uciekających przez komin”.

Nowoczesna analiza spalin

Skuteczny pomiar certyfikowanymi urządzeniami

Aby dokonać skutecznego pomiaru sprawności i regulacji kotła należy skorzystać z urządzeń kontrolno- pomiarowych posiadających wymagane w UE certyfikaty. Analizatory spalin – niezbędne do wykonania takiej czynności, objęte są normą PN-EN 50379.
Druga część tej normy „Wymagania dotyczące charakterystyki przyrządów używanych do ustawowych przeglądów i ocen” stanowi wyznacznik jakości analizatora spalin. Użytkownik zlecający wykonanie regulacji kotła może być pewien, że fachowiec używający do tej czynności instrumentu objętego ww. normą posługuje się przyrządem odpowiedniej klasy gwarantującym bezpieczeństwo i dbałość o ekologię. Analizatorami spalin spełniającymi restrykcyjne wymogi normy PN-EN 50379-2 są urządzenia serii BLUE LINE produkowane w Niemczech przez firmę AFRISO. Na szczególną uwagę zasługuje model Eurolyzer ST.

Szeroki zakres pomiarów

Wielofunkcyjny analizator Eurolyzer ST Wielofunkcyjny analizator Eurolyzer ST

Eurolyzer ST jest nowoczesnym analizatorem spalin gwarantującym wysoką dokładność pomiarów. Wykrywa automatycznie kotły kondensacyjne i oblicza sprawność Eta, również powyżej 100%. Urządzenie to posiada możliwość instalacji trzech ogniw pomiarowych: CO/H2, O2 oraz NOx. Istnieje możliwość poszerzenia zakresu CO do 9999 ppm (nominalnie 5000 ppm). Współczynnik odchyleń w całym zakresie pomiaru CO wynosi zaledwie +/- 5% RDG. Przekroczenie wartości granicznej sygnalizowane jest miganiem wyświetlanego pomiaru w kolorze czerwonym. W całym zakresie pomiaru CO następuje kompensacja wodoru (CO/H2), co jest wyróżnikiem profesjonalnych urządzeń pomiarowych. Eurolyzer-ST z wbudowanym manometrem różnicy ciśnień pozwala na pomiar w zakresie od -130 do +130 hPa z możliwością wskazań w siedmiu różnych jednostkach pomiarowych (Pa, mbar/ hPa, PSI, mmH2O, inchH2O, mmHg i inchHg). Oblicza również CO2, Eta, Lambda, qA.

REKLAMA


Nowoczesne rozwiązania

Wielofunkcyjny analizator Eurolyzer ST nie posiada klasycznej klawiatury. Obsługiwany jest za pomocą nowoczesnego dotykowego scrollpad-u. System ten jest odporny na zabrudzenie i zapylenie. Duży, kolorowy wyświetlacz TFT zapewnia czytelny obraz. Ikony programowe oraz nawigacja według kolorów pozwala na jednoznaczną identyfikację programów pomiarowych: analiza spalin – zielony, pomiar ciśnienia

Komfort użytkowania

Eurolyzer-ST zasilany jest wydajnym akumulatorem NiMH (cykl pełnego ładowania 4 h, czas pracy do 10 h). Dużym atutem jest możliwość dokonywania pomiarów podczas ładowania akumulatora. Dane pomiarowe mogą być zapisywane na karcie pamięci Micro SD lub przesyłane na dysk komputera (bądź bezpośrednio do drukarki) za pomocą interfejsu USB lub, opcjonalnie, połączenia Bluetooth.
Wszystkie elementy metalowe analizatora wykonane są ze stali nierdzewnej. Miękka gumowa nakładka z magnesami pozwala na wygodne i bezpieczne umiejscowienie przyrządu, np. na obudowie kotła w trakcie wykonywania pomiaru, oraz pełni funkcję ochronną. Wypływ gazów z pompki ssącej następuje przez otwory wylotowe umiejscowione na tylnej części obudowy, dzięki czemu wyeliminowano możliwość przypadkowego zatkania wylotu dłonią.

Tryb: stan urządzenia - autodiagnostyka Tryb: stan urządzenia – autodiagnostyka

Charakterystycznym rozwiązaniem dla analizatora Eurolyzer ST jest umiejscowienie pułapki kondensatu wraz z zespołem filtrów poza obudową urządzenia. Wyklucza to możliwość zalania sensorów oraz pompy a w konsekwencji kosztownej naprawy. Dodatkowe zabezpieczenie stanowi specjalna wkładka teflonowa PTFE, która skutecznie zatrzymuje wilgoć pozwalając jednocześnie na swobodny przepływ molekułom gazu. Przezroczysta obudowa pułapki kondensatu pozwala na stałą kontrolę poziomu skroplin. Wszystkie wyżej opisane rozwiązania zapewniają najwyższą dokładność pomiarów i wydłużają żywotność analizatora.

Serwis i autodiagnostyka

Każdy profesjonalny analizator wymaga okresowej kalibracji z użyciem gazów wzorcowych. W przypadku analizatora Eurolyzer ST na uwagę zasługuje autodiagnostyka. Po wybraniu trybu: „stan urządzenia”, analizator wskazuje procentowe zużycie cel pomiarowych, stan naładowania akumulatora oraz kondycję czujników temperatury. Taka funkcja pozwala uniknąć zaskoczenia komendą „serwis” w najmniej spodziewanym momencie i zaplanować kalibrację urządzenia w laboratorium serwisowym z odpowiednim wyprzedzeniem. Laboratorium serwisowe urządzeń Blue Line dysponuje odpowiednim sprzętem i oprogramowaniem niezbędnym do poprawnej kalibracji przyrządów pomiarowych. W przypadkach usterki urządzenia i niemożności dokonania naprawy w ustalonym terminie użytkownik otrzymuje na czas naprawy urządzenie zastępcze. Każda kalibracja zostaje potwierdzona odpowiednim protokołem pomiaru z użyciem gazów wzorcowych.

Red. w oparciu o materiały Afriso

«
»

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *