Klimatyzacja jest skutecznym sposobem na poprawienie komfortu i jakości życia. Urządzenia te przestają być w obecnych czasach dobrem luksusowym i stanowią powszechny standard wyposażenia nowo budowanych domów oraz budynków użyteczności publicznej. Zadaniem klimatyzacji jest zapewnienie jak najlepszych parametrów powietrza, które z punktu widzenia użytkowników będą wpływać na ich dobre samopoczucie. Jednym z najistotniejszych elementów, który pozwoli zapewnić wspomniane warunki jest właśnie możliwość sterowania. To dzięki niej użytkownik może zmienić szereg parametrów pracy klimatyzacji i precyzyjnie dostosować ją do swoich potrzeb.
Najprostszym elementem sterującym każdego klimatyzatora ściennego jest dołączany do urządzenia sterownik bezprzewodowy (pilot) działający najczęściej na podczerwień. Dzięki prostej obsłudze użytkownik w bardzo wygodny sposób może zdalnie sterować urządzeniem. Funkcje tych sterowników są na ogół zbliżone. Standardowymi ustawieniami, które możemy spotkać są między innymi: nastawa temperatury, wybór trybu pracy (chłodzenie, grzanie, osuszanie, wentylacja), prędkość wentylatora czy funkcja programatora czasowego. W sterownikach do urządzeń z bogatszymi funkcjami tych możliwości jest oczywiście nieco więcej. Na uwagę zasługują na przykład: funkcja trybu nocnego, funkcja I FEEL (pozwalając na pracę urządzenia na podstawie odczytu temperatury bezpośrednio z pilota) czy funkcja +8°, której zadaniem jest zapobieganie przed wychłodzeniem pomieszczeń w okresach gdy nie ma w nim ludzi.


Sterowanie klimatyzacją Gree
Mówiąc o sterowaniu urządzeniami ściennymi, nie można tutaj nie wspomnieć o coraz popularniejszym rozwiązaniu, które z dnia na dzień zyskuje nowych zwolenników. Mowa tutaj o sterowaniu za pomocą Wi-Fi. Korzystając z dowolnego urządzenia mobilnego bazującego na systemie Android/iOS, możemy w bardzo łatwy sposób kontrolować nasz klimatyzator z dowolnego miejsca na świecie.
Warto dodać, że korzystanie z tego udogodnienia wcale nie musi oznaczać okrojoną ilość możliwości, ponieważ aplikacja do sterowania urządzeniem zawiera te same opcje, które możemy znaleźć w standardowym sterowniku bezprzewodowym. Takie ułatwienie pozwala na poprawę komfortu użytkownika w zakresie planowania pracy. W ofercie urządzeń z serii RAC Gree aż połowa z nich ma możliwość sterowania za pomocą Wi-Fi!

Bardziej zaawansowaną możliwością sterowania klimatyzacją są niewątpliwie sterowniki przewodowe. W porównaniu do klasycznych pilotów posiadają przewody komunikacyjne, którymi należy połączyć sterownik z elektroniką jednostki wewnętrznej. Bardziej zaawansowane modele posiadają również własne zasilanie. Montaż sprowadza się najczęściej do puszki podtynkowej i montażu w ścianie. Wadą takiego rozwiązania jest niewątpliwie brak możliwości sterowania z dowolnego miejsca w pomieszczeniu, kierując pilota w stronę jednostki. Rekompensuje nam to jednak ilość funkcji, która przekracza zwykle możliwości sterowników bezprzewodowych. Oprócz tych standardowych, często spotykamy się z tygodniowym programatorem czasowym, funkcją blokady sterownika, funkcją przypominania o czyszczeniu filtra, wyświetlaniem kodu błędu, funkcją ustawienia czujnika temperatury otoczenia oraz szeregiem innych ciekawych udogodnień.
Seria U-Match Gree ma możliwość podłączenia sterownika przewodowego Z4K351J, który w przypadku jednostek kanałowych jest w standardzie, natomiast przy jednostkach kasetonowych i przypodłogowo-sufitowych występuje jako sterownik opcjonalny. Podobna sytuacja jest w przypadku serii multi Free Match Gree. Największą różnicą jest fakt, że do jednostek dołączane są dwa rodzaje sterowników: przewodowy XK19 oraz bezprzewodowy (model w zależności od jednostki wewnętrznej). To użytkownik ma możliwość wyboru, który z nich będzie najbardziej dopasowany do jego potrzeb. Mało tego, może korzystać z obu sterowników naraz!

Możliwości jakie daje nam odpowiednio skonfigurowany układ sterowania najlepiej widać na przykładzie dużych systemów VRF. Jest to bowiem jeden z najistotniejszych elementów bez których nie wyobrażamy sobie funkcjonowania takich układów. Układy nie wyposażone w rozbudowane i dające wiele możliwości sterowanie szybko klasyfikowane są dlatego przez projektantów, instalatorów oraz użytkowników jako niekompletne i niesatysfakcjonujące, stąd muszą być bardzo konkurencyjne i stale się rozwijać. Wśród producentów, którzy dokładają wyjątkowo wielkich starań w rozwój sterowników oraz systemów kontroli urządzeń klimatyzacyjnych jest marka Gree. Wśród klimatyzacji VRF Gree ze zmiennym przepływem czynnika chłodniczego wyróżniamy systemy dwu- jak i trzyrurowe serii GMV5. Wszystkie jednostki wewnętrzne systemów GMV5 (Modular, NonModular, Slim, Mini, Heat Recovery, Home) standardowo wyposażone są w indywidualne sterowniki przewodowe XK46 oraz bezprzewodowe YAP1F. Poza standardowymi sterownikami Gree oferuje alternatywny pilot YV1L1 oraz szereg dodatkowych sterowników ściennych: XK49, XK55, CE52-24/F(C), CE53-24/F(C) oraz CE54-24/F(C). Sterowniki bezprzewodowe YAP1F oraz YV1L1 poza standardowymi funkcjami wyposażone są m.in. w blokadę rodzicielską, wyświetlanie kodów błędów oraz funkcję oszczędności energii.

Znacznie szersze możliwości oferują jednak sterowniki ścienne. Standardowy XK46 umożliwia bowiem ustawienie 7 prędkości wentylatora, przypomnienia o czyszczeniu filtra, pełen podgląd parametrów pracy oraz odbioru sygnałów z pilota. Sterownikiem tym możemy ponadto kontrolować do 16 jednostek wewnętrznych. Sterownik przewodowy XK49 często wykorzystywany jest w hotelach. Poza funkcjami dostępnymi w XK46 pozwala na zintegrowanie ze sterowaniem kartą hotelową/stykiem drzwiowym lub okiennym. Podobnie jak model standardowy może obsługiwać do 16 jednostek. Sterownikiem w pełni dotykowym częściowo łączącym dwa powyższe jest XK55. Urządzenia Gree mogą być ponadto sterowane z kilku punktów jednocześnie (np. pilota bezprzewodowego oraz dwóch sterowników ściennych).
Bardziej zaawansowanymi sterownikami Gree są urządzenia grupowe i centralne. CE52-24/F(C), CE53-24/F(C), CE54-24/F(C), bo o nich mowa, pozwalają bowiem na pełną kontrolę sterowników przewodowych indywidualnych (również ich blokadę), możliwość ustawienia grup urządzeń, ustawienia tygodniowych planów pracy z określaniem wyjątków w skali roku, możliwość kontroli całego systemu i jego części składowych pod względem parametrów pracy oraz błędów, a także pozwalają na wstawianie danych przez użytkownika (nazwy urządzeń, opisy itp.) W zależności od modelu dedykowane są grupom jednostek od 32 (CE53-24/F(C)) do nawet 128 jednostek (CE52-24/F(C)).

Układami, które rozwijają się na chwilę obecną najprężniej jest sterowanie zintegrowanie tzw. BMS (Building Management System). Dzięki bramkom BACnet oraz Modbus wszystkie systemy GMV5 dają możliwość sterowania z poziomu komputera w dowolnym miejscu na świecie. Ograniczeniem dla BACnet jest 48 kontrolowanych jednostek wewnętrznych, układy oparte na protokole Modbus połączą nawet do 128 urządzeń. Nie są to jednak ostateczne granice ich możliwości. Układy GMV5 można bowiem wyposażać w kilka bramek Modbus lub BACnet odpowiednio zwiększając możliwości przyłączenia kolejnych jednostek.

Jak widać urządzenia GMV5 Gree dają bardzo szeroki wybór sposobów i możliwości sterowania. Mimo tego producent analizując potrzeby rynku nie zaprzestaje ich ciągłego ulepszania. Biorąc pod uwagę aspiracje marki Gree do ciągłego rozwoju w Europie oraz nowych projektów, w niedalekiej przyszłości możemy spodziewać się kolejnych nowości i innowacji w systemach sterowania zarówno układami VRF Gree jak również mniejszymi urządzeniami do użytku domowego.

Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.