Serwisowanie klimatyzatorów typu split – czyli co robić, by jak najdłużej wydajnie pracowały

Klimatyzatory inwerterowe typu split to dość skomplikowane urządzenia wymagające właściwego użytkowania oraz regularnego serwisowania. Ich prawidłowe użytkowanie pozwala ograniczyć występowanie usterek oraz zapewnić wydajną pracę. Co robić, by sprzęt działał bezawaryjnie przez długi czas? Wpływa na to kilka czynników.

serwisowanie klimatyzatorow typu split czyli co robic by jak najdluzej wydajnie pracowaly1 - Serwisowanie klimatyzatorów typu split – czyli co robić, by jak najdłużej wydajnie pracowały
Fot. 1. Minimalne odległości przeszkód od jednostki zewnętrznej na przykładzie Gree Lomo Eco 9K

Pierwszym czynnikiem decydującym o przyszłej pracy jest uniknięcie błędów przy montażu klimatyzatora. Prawidłowa instalacja wykonywana jest zawsze zgodnie z dokumentacją producenta. Błędami, które najczęściej się zdarzają oraz mogą pociągać za sobą poważne następstwa są między innymi: prowadzenie za krótkiej lub za długiej instalacji czynnika chłodniczego, wykonanie zbyt dużych przewyższeń, montaż jednostek zbyt blisko przeszkód takich jak ściany, czy wykorzystywanie zanieczyszczonych przewodów miedzianych.

serwisowanie klimatyzatorow typu split czyli co robic by jak najdluzej wydajnie pracowaly2 - Serwisowanie klimatyzatorów typu split – czyli co robić, by jak najdłużej wydajnie pracowały
Fot. 2. Nieprawidłowa odległość od przeszkody jednostki zewnętrznej

Prowadzenie za długiej lub za krótkiej instalacji bardzo często skutkuje mało efektywnym grzaniem lub chłodzeniem. Aby tego uniknąć należy upewnić się, jakie są granice długości instalacji dopuszczane przez producenta. Dla pojedynczych klimatyzatorów ściennych typu split, na przykładzie modelu Gree Amber Prestige, maksymalna długość, w zależności od mocy urządzenia, może wynosić od 15 mb do nawet 50 mb przy różnicy wysokości od 10 do 30 m. Nawet klimatyzatory najmniejszych mocy powinny mieć przynajmniej 3 mb instalacji czynnika chłodniczego. Równie ważnym aspektem jest odpowiednie oddalenie jednostek od przeszkód, co ma na celu zapewnienie prawidłowego przepływu powietrza przez wymienniki. Uwagę należy również zwrócić na materiały z jakich budowana jest instalacja. Wykorzystanie zanieczyszczonych rur miedzianych może uszkodzić podzespoły, takie jak sprężarka czy zawór rozprężny.
Aby prawidłowo zamontowane urządzenie działało bezawaryjnie oraz skutecznie, konieczne jest wykonywanie okresowych przeglądów i serwisowanie. Dla urządzeń pracujących w normalnych warunkach biurowo-domowych należy przeprowadzać dwie konserwacje rocznie. Dla klimatyzatorów pracujących w trudniejszych warunkach (fryzjer, dentysta, lokal gastronomiczny) nawet raz na miesiąc! Podczas wizyty serwisu należy przede wszystkim wyczyścić filtry i wymienniki powietrza oraz je zdezynfekować, sprawdzić szczelność instalacji czynnika chłodniczego oraz odprowadzenia skroplin, a także stan przewodów elektrycznych oraz prawidłowości pracy urządzenia wraz z pomiarem temperatur pracy. Błędem przy przeprowadzaniu standardowego przeglądu jest sprawdzanie ciśnień pracy przez fizyczne podłączenie narzędzi pomiarowych do układu chłodniczego. Skutkuje to zawsze utratą części czynnika chłodniczego, co zwłaszcza przy urządzeniach niewielkich mocy może mieć negatywny wpływ na pracę. Co więcej, przy powszechnie występujących klimatyzatorach inwerterowych, pomiar ciśnień pracy nie daje serwisującemu żadnej przydatnej informacji. Należy również pamiętać, że serwis powinien być wykonywany przez autoryzowaną przez producenta firmę. Dzięki temu utrzymana zostanie gwarancja na sprzęt, która w przypadku Gree wynosi 5 lat.

serwisowanie klimatyzatorow typu split czyli co robic by jak najdluzej wydajnie pracowaly3 - Serwisowanie klimatyzatorów typu split – czyli co robić, by jak najdłużej wydajnie pracowały
Fot. 3. Debugger dla mulit Free Match Gree

Gdy, pomimo prawidłowego montażu oraz regularnego serwisowania, pojawiają się awarie lub nieprawidłowa praca należy niezwłocznie przystąpić do usunięcia wad i usterek. Przydatnymi narzędziami dla ekipy serwisantów są w takiej sytuacji debuggery. Jednym z producentów, który oferuje takie narzędzia jest wspomniany wcześniej Gree, który w ofercie posiada debuggery do większości swoich urządzeń. Debugger RAC kompatybilny z pojedynczymi urządzeniami ściennymi typu split przy prostym i szybkim podłączeniu jest w stanie przekazać serwisantowi informacje m.in. o częstotliwości pracy sprężarki i wentylatora, prądzie przez nie pobieranym oraz temperaturach pracy. Jego odpowiednik dla urządzeń multi Free Match ponadto podaje dane takie jak: ciśnienia w instalacji czynnika chłodniczego, stan zaworów rozprężnych czy temperaturę czynnika. Najbardziej jednak precyzyjny i wszechstronny jest debugger dla systemów VRF GMV5 Gree, występujący w dwóch wariantach.

serwisowanie klimatyzatorow typu split czyli co robic by jak najdluzej wydajnie pracowaly4 - Serwisowanie klimatyzatorów typu split – czyli co robić, by jak najdłużej wydajnie pracowały
Fot. 4. Zrzut ekranu Debuggera GMV5 Gree

Pierwszy z nich to debugger w formie konwertera przekazującego informacje do oprogramowania komputerowego, który prezentuje serwisantowi kilkadziesiąt mierzonych wartości w czasie rzeczywistym, od stanu pracy jednostek wewnętrznych, przez ciśnienia i temperatury czynnika, po parametry pracy sprężarek oraz temperatury wielu podzespołów. Drugim wariantem debuggera GMV jest narzędzie w formie sterownika, który daje identyczne możliwości przez podpięcie go do płyty głównej dowolnej jednostki. Dzięki temu nie wymaga podłączenia do komputera, przez co jest niewielki i przenośny.
Dzięki tym narzędziom serwisant jest w stanie szybciej, precyzyjniej i co ważne bardzo często bez fizycznej ingerencji w podzespoły elektroniczne czy układ chłodniczy, określić przyczynę wystąpienia usterki lub nieprawidłowej pracy. Awarie usuwane są mniejszym nakładem wysiłku, finansów i czasu, a samo diagnozowanie jest znacznie mniej inwazyjne dla urządzenia.

serwisowanie klimatyzatorow typu split czyli co robic by jak najdluzej wydajnie pracowaly5 - Serwisowanie klimatyzatorów typu split – czyli co robić, by jak najdłużej wydajnie pracowały
Fot. 5. Przenośny Debugger GMV5 Gree CE41-24/F(C)

Przestrzeganie powyższych zasad i zaleceń dotyczy większości obecnych na polskim rynku klimatyzatorów typu split. Warto zadbać o regularne serwisowanie urządzeń, co poskutkuje ich wydajną i niezawodną pracą przez długie lata.

Kierownik ds. Serwisu i Logistyki
Rafał Klimasara

www.gree.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here