Nowoczesne systemy kominowe

Główną zaletą współczesnych systemów kominowych jest ich wielowarstwowa konstrukcja. „Sercem” komina jest odprowadzająca spaliny rura, wykonana z ceramiki technicznej lub stali.

nowoczesne-systemy-kominowe

Część konstrukcyjną tworzą pustaki z betonu lekkiego. W przypadku kominów izolowanych trzecią warstwę stanowi izolacja termiczna ułożona wokół przewodu spalinowego. Systemowość takiego rozwiązania polega na dokładnym dopasowaniu wszystkich tych elementów. Kolejną ważną cechą systemów kominowych jest ich modułowa konstrukcja, dzięki której kompletne rozwiązania systemowe umożliwiają szybki i bezbłędny montaż. Ponadto warto docenić związaną z tym oszczędność kosztownej powierzchni mieszkaniowej.

 

REKLAMA


Kompletna paleta ofertowa

Schiedel umożliwia swym Klientom wybór komina spośród zróżnicowanych technicznie i funkcjonalnie siedmiu systemów ceramicznych oraz trzech systemów stalowych. Oferta firmy to także pustaki wentylacyjne w różnych konfiguracjach wymiarowych oraz szereg akcesoriów dodatkowych. Uzupełnieniem palety produktowej jest masa uszczelniająca SKD mająca zastosowanie w przypadku konieczności uszczelnienia starych uszkodzonych kominów tradycyjnych.

Dla Klientów ceniących tradycje budowlane, Schiedel poleca kominy ceramiczne, które dostosowane są zarówno do tradycyjnych źródeł grzewczych, np.: kotły na paliwa stałe, kotły gazowe z otwartą komorą spalania i kominki, jak również do współczesnych urządzeń grzewczych takich jak kotły z zamkniętą komorą spalania (w tym kotły kondensacyjne). Najpopularniejsze kominy w tej grupie to Schiedel Rondo Plus, Schiedel Avant, Schiedel Pro Advance oraz Schiedel Dual łączący w sobie funkcjonalność kominów Rondo Plus i Avant w ograniczonej do minimum przestrzeni.

W przypadku konieczności stosowania kominów o lekkiej konstrukcji lub dla potrzeb Klientów, którym bardziej przypada do gustu widok komina stalowego, proponujemy stosowanie kominów Schiedel Prima Plus (w charakterze wkładu do komina z cegły) oraz Schiedel ICS do montażu np. na zewnątrz budynku na podstawie fundamentowej lub na wsporniku mocowanym do konstrukcji ściany. Komin ten może być również stosowany jako wewnętrzny, bez potrzeby prowadzenia dodatkowego obmurowania.

W nietypowym przypadku potrzeby renowacji polegającej na zabezpieczeniu starego komina o nie pionowym przebiegu kanału wewnętrznego (nie można do niego włożyć sztywnych elementów stalowych) z pomocą przychodzi Schiedel Tecnoflex – komin o konstrukcji dwuwarstwowej z odpornej na korozję stali kwasoodpornej. Falista warstwa zewnętrzna łączona jest 5-cio zwojowym połączeniem zakładkowym, które zapewnia wysoką odporność na zginanie, rozciąganie i skręcanie. Warstwa wewnętrzna rury została wykonana w specjalistycznej technice zakładkowej zapewniającej szczelność i gładkość, nawet podczas jej wyginania.

Wśród akcesoriów warto zwrócić uwagę na elementy pozwalające poprawić skuteczność działania wentylacji grawitacyjnej. Nasada grawitacyjna Schiedel Bryza poprawia ciąg w kanale wentylacyjnym wykorzystując do tego siłę wiatru opływającego wokół nasady, a jednocześnie jest zabezpieczeniem kanału kominowego np. przed deszczem, co jest uciążliwe szczególnie w górzystych rejonach kraju.

W przypadku wyjątkowo niekorzystnych zewnętrznych warunków atmosferycznych lub gdy istnieje konieczność zwiększenia ciągu wentylacyjnego, cyrkulacja powietrza może zostać wymuszona. Do tego celu Schiedel zaprojektował nasadę hybrydową Schiedel Fenko sterowaną czujnikiem wilgotności lub fotodiodą. Dopóki ciąg grawitacyjny jest na wystarczającym poziomie nasada działa grawitacyjnie, a wentylator mechaniczny zostaje automatycznie włączony dopiero po przekroczeniu ustalonego przez użytkownika progu wilgotności lub po włączeniu światła.

Pamiętajmy, że jedynie dobrze zaprojektowany oraz wykonany system kominowy zapewni dobre odprowadzenie spalin oraz prawidłową wymianę powietrza.

Mariusz Kiedos i Łukasz Chęciński – Dział Techniczny Schiedel Sp. z o.o.

«
»

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *