Oczyszczacze powietrza

  Oczyszczacz powietrza jest urządzeniem odpowiedzialnym za usuwanie zanieczyszczeń z powietrza i poprawę jego jakości w pomieszczeniach. Odpowiednio dobrane urządzenia tego typu znajdują zastosowanie zarówno w domach jak i biurach. Są one szczególnie istotne w przypadku osób cierpiących na wrażliwość chemiczną, astmę, a także osób cierpiących na alergie oraz szereg innych problemów związanych z układem oddechowym.

  oczyszczacze powietrza - Oczyszczacze powietrza
  Fot. 1. Oczyszczacz GREE EAGLE Fot. GREE

  Oczyszczacze zasysają powietrze z określonej przestrzeni po czym przepuszczają je poprzez odpowiednie urządzenia filtrujące. Alergeny, cząstki i inne zanieczyszczenia trafiają do filtra. Oczyszczone powietrze wraca do pomieszczenia. W praktyce zastosowanie znajdują dwa typy oczyszczaczy. Jeden z nich bazuje na mechanicznym oczyszczaniu powietrza przy użyciu filtrów HEPA, z kolei drugi typ wykorzystuje oczyszczanie wodne. W przypadku oczyszczaczy wodnych wykorzystywane są elementy przeznaczone do zwiększenia kontaktu między powietrzem a wodą, która znajduje się w urządzeniu. Istotną rolę odgrywa tak zwana mokra depozycja polegająca na tym, że pyły zawieszone oraz szereg stałych zanieczyszczeń są gromadzone w wodzie. W efekcie powietrze zostaje również nawilżone do odpowiedniego poziomu. Należy pamiętać, że urządzenia oczyszczające na mokro muszą być odpowiednio czyszczone tak, aby zapobiegać rozwojowi grzybów i drobnoustrojów. Konieczne jest więc mycie oczyszczacza i wymiana wody. Należy pamiętać o okresowym czyszczeniu i wymianie również filtru HEPA. Jak wiadomo zanieczyszczenia osadzają się bezpośrednio na nim. Wybierając odpowiedni oczyszczacz trzeba przede wszystkim wziąć pod uwagę powierzchnię jaka będzie obsługiwana. Nie miej ważna jest klasa zastosowanego filtra. Filtr musi mieć wysoką klasę wydajności.

  Oczyszczacze z nawilżaczem

  Oferowane na rynku oczyszczacze powietrza z nawilżaniem dostępne są w kilku rodzajach. Przede wszystkim nabyć można oczyszczacze filtrujące z nawilżaniem powietrza. Urządzenia tego typu pozwalają na skuteczne usuwanie formaldehyd z pomieszczeń mieszkalnych pochodzących od nowych mebli i nowych elementów wyposażenia. Oczyszczacze powietrza tego typu mają filtry antyseptyczne z jonami srebra, a także filtry eliminowania formaldehydu HIMOP, aktywne filtry węglowe i generatory plazmowe. Ważna jest również funkcja nawilżania poprzez odparowanie zapewniająca wyeliminowanie szkodliwych gazów, aerozoli oraz małych drobin. Istotną rolę odgrywa przy tym regulowanie wilgotności w pomieszczeniach na potrzeby oczyszczania, odświeżania i nawilżania powietrza. Warto wspomnieć o oczyszczaczach odpylających elektrostatycznie z nawilżaniem. Dzięki urządzeniom tego typu eliminuje się dym poprzez zmniejszenie zanieczyszczenia wtórnego. Oczyszczacze odpylające elektrostatycznie z nawilżaniem są przeznaczone do miejsc lub stref dla osób palących z dużą ilością dymu, a także pyłków i kurzu. Urządzenia takie bazują na filtrze antyseptycznym z jonami srebra, filtrach katalitycznych, aktywnych filtrach węglowych oraz generatorach jonów ujemnych. Tutaj również jest ważna funkcja nawilżania przez odparowanie. To właśnie dzięki niej eliminowane są szkodliwe gazy, aerozole oraz małe drobiny. Jest możliwe regulowanie wilgotności powietrza w pomieszczeniu na potrzeby oczyszczania, odświeżania i nawilżania powietrza. Oferowane są również oczyszczacze kompozytowe.

  Technologie oczyszczania

  Oferowane na rynku oczyszczacze z nawilżaczem bazują na kilku technologiach filtracji, oczyszczania i nawilżania. Ważne są filtry z jonami srebra hamujące wszelkiego rodzaju bakterie. Filtry tego typu są trwałe i zmywalne. Warto również wspomnieć o filtrach katalitycznych. Cechują się one dużą skutecznością, szybkim neutralizowaniem i rozkładaniem nieprzyjemnych zapachów po to, aby zapobiegać wtórnemu zanieczyszczeniu.

  10 powodów, dla których warto mieć oczyszczacz powietrza

  Większość czasu spędzamy w zamkniętych pomieszczeniach. Okazuje się, że powietrze w domu, który traktujemy jak prywatny azyl, może być dużo bardziej zanieczyszczone niż na zewnątrz. Na szczęście jakość powietrza może poprawić oczyszczacz, który wyeliminuje aż do 99,97% szkodliwych zanieczyszczeń. Oto dziesięć powodów, dla których warto zainwestować w oczyszczacz powietrza i korzystać z niego przez cały rok.

  oczyszczacze powietrza2 - Oczyszczacze powietrza
  Fot. 2. Umiejscowienie oczyszczacza w centralnym miejscu pomieszczenia ograniczy powstawanie tzw. martwych stref Fot. GREE

  1. Na zdrowie! Czyste powietrze jest niezwykle ważne dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia. Dzięki niemu oddychamy z większą swobodą, łatwiej jest nam się skoncentrować, nasze ciało pracuje wydajniej, a my rzadziej chorujemy. Jednak coraz częściej słyszymy o złym stanie powietrza na zewnątrz. Alerty smogowe w okresie jesienno-zimowym są nieodłącznym elementem każdego wydania prognozy pogody. Maseczki antysmogowe pomagają nam chronić się przed smogiem i zanieczyszczeniami kiedy spacerujemy lub biegamy. Zapominamy, że niewidoczne dla oka zanieczyszczenia przenikają do naszego domu, który jest również siedliskiem bakterii, roztoczy i kurzu. W domu rolę maseczki antysmogowej pełni oczyszczacz powietrza. Urządzenia marki Samsung eliminują aż do 99,97%* zanieczyszczeń, dzięki skuteczności 3 filtrów – wstępnego, węglowego i HEPA 13. Pozwalają cieszyć się nam i naszej rodzinie czystym powietrzem wolnym od zanieczyszczeń.

  2. Precz z alergią Oczyszczacz powietrza to świetna pomoc w zwalczaniu dokuczliwych objawów alergii. Czyste powietrze ma szczególne znaczenie dla alergików i astmatyków, bo im mniej zanieczyszczeń unosi się w powietrzu, tym łagodniejsze są ich dolegliwości, a co za tym idzie – lepsze samopoczucie. Cierpiącym na alergię ulgę zapewni filtr HEPA 13, znajdujący się we wszystkich modelach oczyszczaczy firmy Samsung, wyłapuje i usuwa cząsteczki alergenów, które mogą powodować katar sienny, kaszel i duszności.

  3. Zapach w domu Gotowanie, silne detergenty, dym tytoniowy czy biegające po domu zwierzęta to jedne z wielu czynników wpływających na zapach w naszych domach. Często włączenie okapu lub otwarcie okna nie wystarcza, aby całkowicie poradzić sobie z niechcianymi zapachami. W takich sytuacjach z pomocą przyjdzie oczyszczacz powietrza z filtrem węglowym, który usuwa nieprzyjemne zapachy. Cząsteczki są “rozkładane”, a w efekcie niwelowane dzięki odpowiedniej granulacji węgla w filtrze.

  4. Dla dobra dzieci Bardzo ważne jest zadbanie o dobrą jakość powietrza w pomieszczeniach, w których najmłodsi bawią się i śpią. Zdrowy sen to podstawa w rozwoju dzieci. Czyste powietrze oznacza brak szkodliwych cząsteczek w powietrzu, a tym samym mniejsze ryzyko nieprzespanej nocy i łatwiejsze oddychanie. Oczyszczacze powietrza Samsung nie obudzą śpiącego dziecka, dzięki wyjątkowo cichej pracy,tylko 21dB. Dodatkowo wyświetlacz urządzenia w Trybie nocnym jest wyłączony. Wybierając oczyszczacz powietrza z myślą o pokoju dziecka warto zwrócić uwagę na dodatkowe funkcje, które ułatwią życie rodzicom. Zastosowana w oczyszczaczach powietrza Samsung funkcja blokady rodzicielskiej uniemożliwi zmianę ustawień.

  5. Zwierzęta i ich sierść Nawet najdokładniejsze dbanie o czystość i regularne odkurzanie mebli, podłóg i dywanów z sierści i kurzu może nie być wystarczające jeśli pod naszym dachem mieszka futrzasty pupil. Zwierzęta stale gubią sierść, co powoduje większą ilość kurzu i roztoczy w domu. Oczyszczacz firmy Samsung powietrza poradzi sobie z unoszącymi się w powietrzu cząsteczkami pochodzącymi z sierści psa lub kota, a dodatkowo zneutralizuje specyficzne zapachy.

  6. Test białej rękawiczki Bywa, że nawet codzienne porządki nie wystarczają, aby utrzymać czystość w domu. Kurz gromadzi się dużo szybciej, jeśli w naszym mieszkaniu jest dużo przedmiotów, na których się osadza takich jak tkaniny, poduszki czy tapicerowane meble. Oczyszczacz powietrza przyda się w walce z uporczywym kurzem, ponieważ potrafi wyłapać jego cząsteczki z powietrza zanim zdążą osiąść na meblach. Dzięki temu domownicy zyskują więcej czasu na odpoczynek.

  7. Stop infekcjom Oczyszczacz powietrza wyłapuje nie tylko kurz i zanieczyszczenia, ale też cząsteczki pleśni, grzybów i bakterii, które sprzyjają rozwojowi infekcji. Czyste powietrze to większy komfort oddychania w ciągu dnia i lepszy sen w nocy.

  8. Dym papierosowy To, że palenie papierosów szkodzi zdrowiu, wiemy wszyscy. Niestety nawet osoby niepalące, przebywające w pomieszczeniu wypełnionym dymem papierosowym są narażone na jego negatywne działanie. Oczyszczacz powietrza dobrze radzi sobie z dymem przenikającym do powietrza podczas palenia papierosów oraz neutralizuje charakterystyczny, nieprzyjemny zapach.

  9. Brak możliwości otworzenia okna Gdy zaczyna się sezon grzewczy, jakość powietrza za oknem spada diametralnie wraz z temperaturą. Smog, którego cząsteczki unoszą się w powietrzu, może powodować problemy z oddychaniem, złe samopoczucie i migreny. Niebezpieczne dla zdrowia cząsteczki smogu mogą jednak być wyeliminowane przez oczyszczacz powietrza. Aby mieć pewność, że urządzenie poradzi sobie z usunięciem szkodliwych cząsteczek, najlepiej wybrać oczyszczacz marki Samsung z 3 filtrami w tym z filtrem HEPA, który wyłapuje 99,97% nawet najmniejszych cząsteczek takich jak PM 1,0; PM 2,5 oraz PM 10.

  10. Eco-friendly Oczyszczacze powietrza marki Samsung mają wymienne filtry, które są łatwe w utylizacji oraz są w stanie zapewnić wysoką skuteczność przy zużyciu niewielkiej ilości energii, a co za tym idzie nie generując dużych wydatków. Dbasz nie tylko o dobro swojej rodziny ale także o dobro całej planety. Bez względu na porę roku, w powietrzu unoszą się szkodliwe dla naszego zdrowia zanieczyszczenia. Oczyszczacz powietrza to najskuteczniejszy sposób na walkę z kurzem, roztoczami, smogiem, alergenami, bakteriami, pleśnią, nieprzyjemnymi zapachami i dymem papierosowym. *Na podstawie badań cząsteczek pyłu o wielkości 0,26μm w Narodowym Instytucie Testów w Korei.

  Nie mniej ważne są technologie unieszkodliwianie formaldehydu. Stąd też specjalne filtry katalityczne odpowiadają za unieszkodliwianie i rozkładanie szkodliwych substancji zapachowych poprzez funkcję rozkładu i absorpcji, zwłaszcza w przypadku niskiej koncentracji formaldehydu. Przydatnym rozwiązaniem jest technologia odpylania wysokiej wydajności. Zapewnia ona zatrzymywanie większości zanieczyszczeń mechanicznych, większych niż 0,3 pm łącznie z komórkami grzybów, pierwotniaków, bakterii i większości wirusów. Z kolei aktywne technologie absorpcyjne filtra węglowego to rodzaje aktywnego filtra pozwalające wyeliminować amoniak kwas octowy oraz szereg innych szkodliwych gazów jakie znajdują się w powietrzu. Ważna jest funkcja plazmowego oczyszczania, dzięki którym w powietrzu zabijane są groźne roztocza oraz inne alergeny. Istotną rolę odgrywa przy tym usuwanie cząstek kurzu i przykrych zapachów. Warto wspomnieć o skutecznym wytrącaniu alergenów, roztoczy oraz pyłków kwiatowych i roślinnych. W efekcie ujemnego jonizowaniu powietrza poprawia się ogólne samopoczucie. Przydatnym rozwiązaniem jest technologia odpylania elektrostatycznego. Pozwala ono wyeliminować 85% kurzu łącznie z pyłami, dymem papierowym oraz bardzo drobnymi cząstkami nie mniejszymi niż 0,l pm. Niejednokrotnie zastosowanie znajdują wyparkowe metody nawilżania.

  Czyszczenie filtrów

  Filtr wstępny konserwuje się poprzez usunięcie kurzu i umycie. Czynności te wykonuje się co dwa tygodnie. Do usuwania kurzu używa się odkurzacza. W przypadku silnych zanieczyszczeń filtr wstępny myje się przy użyciu miękkiej szczotki lub neutralnego detergentu. Ważne jest aby przed montażem filtr był suchy. Filtr siatkowy HEPA wymienia się co 2 tys. godzin. Należy pamiętać, że filtra nie czyści się. Z kolei aktywny filtr węglowy czyści się wraz z jego zabrudzeniem. W pierwszej kolejności filtr trzeba wyjąć i za pomocą odkurzacza wyczyścić z kurzu. Jeżeli wyczuwalny jest zapach należy powierzchnię filtra spryskać wodą i wysuszyć na powietrzu. Nie należy filtra myć wodą bowiem może dojść do jego zdeformowania. Ważne jest okresowe czyszczenie wlotu do czujnika zapylenia jednostki głównej. Można to wykonać przy użyciu odkurzacza. W przypadku gdy brud jest nie do usunięcia należy użyć wilgotnej szmatki z odrobiną neutralnego detergentu.

  Problemy w pracy oczyszczacza

  W przypadku gdy wskazywana wilgotność jest zawsze wysoka to w pierwszej kolejności trzeba sprawdzić czy urządzenie znajduje się przy oknie lub lokalizacja jest naprzeciwko nawiewu zimnego powietrza. Oprócz tego wilgotność otoczenia może być wysoka lub pomieszczenie znajduje się od północnej strony lub obok łazienki o wysokiej wilgotności. Jeżeli wskazywana wilgotność powietrza na niezależnym higrometrze nie jest zgodna z wartością wskazywaną z jednostką to może oznaczać, że wilgotność i temperatura powietrza waha się w pomieszczeniu w czasie przepływu powietrza. W przypadku gdy wilgotność nie zwiększa się, to trzeba pamiętać, że parametr ten trudno zwiększyć przy niskiej temperaturze w pomieszczeniach, a także przy suchych ścianach i podłogach. Sprawdza się wtedy czy urządzenie jest używane w pomieszczeniu o większej powierzchni niż zalecana przez producenta oraz czy strumień powietrza jest wystarczająco duży.

  oczyszczacze powietrza3 1024x909 - Oczyszczacze powietrza
  Fot. 3. Markowe oczyszczacze eliminują aż do 99,97 procent zanieczyszczeń znajdujących się w powietrzu.Fot. SAMSUNG

  Zdaniem Eksperta
  Anna Radziejowska Specjalista ds. Marketingu i PR – FREE POLSKA

  Przed jakimi zanieczyszczeniami/zagrożeniami znajdującymi się w powietrzu ochronią nas oczyszczacze powietrza?
  Czy dostępne na rynku urządzenia oczyszczają powietrze również z wirusów?

  Oczyszczacze powietrza Gree są przede wszystkim dedykowane do oczyszczania powietrza ze stałych zanieczyszczeń takich jak:
  kurze, alergeny, sierść oraz pyły PM tworzące smog. Dodatkowo, dzięki zastosowaniu specjalnych filtrów, są one w stanie również zwalczać bakterie i mikroorganizmy.

  Na jakie parametry/rozwiązania techniczne należy zwrócić szczególną uwagę wybierając model oczyszczacza?
  Zastanawiając się nad wyborem oczyszczacza warto zwrócić uwagę przede wszystkim na typ zastosowanych filtrów i technik oczyszczania, wydajność oczyszczania (CADR) oraz poziom ciśnienia akustycznego. Istotną sprawą są również opcje wygodnego sterowania, jak na przykład kontrola z poziomu aplikacji WiFi.

  Czy oczyszczacz powietrza można postawić w dowolnym miejscu, czy są jakieś wytyczne względem jego lokalizacji?
  Producent nie określa miejsca postawienia oczyszczacza. Jest ona zatem dowolna. Jednak ulokowanie go w centralnym miejscu pomieszczenia na pewno ograniczy powstawanie tzw. „martwych stref”.

  Czy oczyszczacze powietrza wymagają systematycznego czyszczenia i serwisowania?

  Tak, filtry w zależności od użytkowania i jakości powietrza szybciej lub wolniej się zanieczyszczają lub zużywają. Filtry w oczyszczaczu
  Gree należy czyścić na sucho, a po zalecanym przez producenta okresie całkowicie wymienić.

  Zdarzyć się może, że tryb nawilżania nie zatrzymuje pracy nawet gdy wilgotność w pomieszczeniu jest wysoka. Należy wtedy sprawdzić ustawiona wilgotność nie jest zbyt wysoka oraz czy urządzenie nie jest wystawione na bezpośrednie działanie słońca lub ciepłego powietrza. Woda rozpryskująca się może oznaczać, że jednostka jest pochylona. Ponadto ważne jest zatrzymanie pracy urządzenia podczas przenoszenia oraz wylanie wody ze zbiornika wody i pojemnika nawilżacza. Jeżeli pokrywa zbiornika jest poluzowana to należy właściwie założyć pokrywę zbiornika.

  Podsumowanie

  Oferowane na rynku oczyszczacze powietrza mają za zadanie filtrowanie powietrza w pomieszczeniu. Odbywa się ono poprzez zasysanie powietrza, a następnie odfiltrowanie z niego zanieczyszczeń. Nowoczesne oczyszczacze powietrza to kompaktowe urządzenia. Pomimo tego, że cechują się niewielkimi rozmiarami to bazują na kilku skutecznych technologiach oczyszczania. Stąd też ważne jest oczyszczanie pasywne. Bazuje ono na filtrze wstępnym pochłaniającym zapachy. Ważny jest również filtra HEPA zatrzymujący kurz, włosy, sierść zwierząt oraz mikroskopijne cząstki o rozmiarach 0,3 mikrona. Chodzi tutaj o alergizujące pyłki, odchody i szczątki roztoczy, drobnoustroje, a także pył zawieszony. Nie mniej ważne są również filtry aktywne w zakresie oczyszczania powietrza poprzez nasycanie klastrami jonowymi. Wybierając odpowiedni oczyszczać w pierwszej kolejności określa się rodzaj problemu, który ma być rozwiązany. Chodzi np. o skuteczne usuwanie cząstek, pozbycie się zapachu czy usuwanie chemikaliów. Dopiero wtedy dobiera się technologię oczyszczania. Właściwe urządzenie dobiera się pod kątem wielkości obsługiwanego pomieszczenia.

  Damian Żabicki

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Please enter your comment!
  Please enter your name here