Wyobraź sobie dom – na skraju lasu, z dala od miejskiego zgiełku, z pięknym widokiem z tarasu, z którego jak okiem sięgnąć nie widać bloków, fabryk czy samochodów stojących w korkach i dymiących spalinami. Piękne marzenie! A teraz wyobraź sobie, ile trzeba zapłacić za przyłączenie tego marzenia do sieci wodno-kanalizacyjnej. Entuzjazm opadł? Niepotrzebnie!

Kwestię ścieków załatwi przydomowa oczyszczalnia. W dodatku sprawi, że wyciągnięta ze studni woda nie spłynie do kanalizacji, ale podleje przydomowy ogród. No właśnie – studnia. To z niej właśnie czerpać będziemy wodę. A żeby woda ta była czysta i żeby szybko jej nie zabrakło warto zainwestować w studnię głębinową. Dzięki własnej studni głębinowej można nie tylko uniezależnić się od drogiej wody z wodociągu miejskiego czy dostępnej tylko w ograniczonym zakresie wody deszczowej. W dużym stopniu uniezależniamy się dzięki niej od przypadków suszy czy stepowienia okolicy.
Dostajemy poza tym produkt wysokiej jakości – wodę czerpaną z poziomów wodonośnych przykrytych grubymi warstwami nieprzepuszczalnymi gruntu. Ta, pochodząca z głębin woda jest mniej narażona na przedostawanie się do niej zanieczyszczeń. Głębokość wiercenia to, w zależności od położenia warstwy wodonośnej, kilkanaście do kilkudziesięciu metrów. Po wykonaniu odwiertu konieczne jest wydobycie wody na zewnątrz i doprowadzenie jej do punktów czerpnych. I tu niezastąpione są pompy głębinowe. Pompa taka jest oczywiście elektryczna. Wprawdzie ruch to zdrowie, nie namawiam jednak Państwa do ręcznego pompowania, zwłaszcza z głębokości kilkudziesięciu metrów. Za to gorąco namawiam do przemyślanego wyboru urządzenia, od którego zależeć będzie komfort ożywczego prysznica, bezpieczeństwo zasilania wodą systemu grzewczego czy chociażby banalna pewność tego, że do śniadania wypijemy ulubioną kawę czy herbatę.
Wracając do samego urządzenia – tylko zastosowanie pompy sprawdzonego producenta da nam taki komfort i bezpieczeństwo. To gwarancja ciągłości pracy, a w przypadku (mało prawdopodobnej) awarii – napraw w autoryzowanych serwisach w całej Polsce. To po prostu gwarancja jakości, co ważne jest szczególnie w przypadku zastosowania pomp zainstalowanych na stałe w odwiercie. Przykładem niech będą tu pompy głębinowe Wilo-Sub TWU 4. Cechy szczególne je wyróżniające to przede wszystkim cechy praktyczne, gwarantujące użytkownikom jak najbardziej komfortową i ekonomiczną pracę tych urządzeń w życiu codziennym. To dobry moment, aby zadać sobie pytanie – co zyskuję wydając pieniądze na markową pompę głębinową? No cóż, zyskuje się przede wszystkim pieniądze. Dobry i trwały produkt służy bezawaryjnie przez lata. Jest zaawansowany technologicznie – dzięki zoptymalizowanej hydraulice i wydajnym silnikom elektrycznym skonstruowanym pod kątem zastosowań głębinowych ponosimy niższe koszty eksploatacji. Zapewnioną mamy wysoką roczną efektywność pracy pompy, a pływające wirniki oraz zintegrowany zawór zwrotny gwarantują wysoką niezawodność działania. Pompy głębinowe Wilo-Sub TWU 4 znajdują zastosowanie w instalacjach zaopatrzenia w wodę pochodzącą ze studni głębinowych i cystern. Można dzięki nim dostarczać wodę do domów i ogrodów (deszczownie i nawadnianie). Mogą służyć do podwyższania ciśnienia, obniżania poziomu wody czy tłoczenia wody bez składników długowłóknistych i ściernych (maks. zawartość piasku 50 g/m³)
Niezawodna pompa głębinowa do własnego ujęcia wody Wilo-Sub TWU 4
- Bezpieczeństwo pracy dzięki zintegrowanemu zabezpieczeniu przed przepływem zwrotnym.
- Wytrzymałość na pracę z wodą o zawartości piasku 50 g/m3.
- Długotrwała żywotność dzięki silnikowi wodno-glikolowemu.
- Brak tendencji do zapychania.
- Części mające kontakt z wodą wykonane z materiałów odpornych na korozję.
- Niskie zużycie energii dzięki wirnikom pływającym.
- Lekka waga, wygodniejsze wprowadzanie i wyjmowanie z odwiertu

Co ważne, ze względu na swoje parametry można je stosować także w odwiertach geotermalnych. Gwarantem niezawodności pomp Wilo-Sub TWU 4 jest ich konstrukcja, użyte do budowy materiały oraz precyzja wykonania. Wielostopniowa pompa głębinowa 4” ma promieniowe lub półosiowe wirniki o budowie segmentowej i wbudowane zabezpieczenie przed przepływem zwrotnym. Wszystkie części mające kontakt z wodą, jak np. korpus pompy czy korpus silnika, są wykonane z materiałów odpornych na korozję. Aby urządzenie działało sprawnie, przynosząc właścicielowi zamierzone korzyści, musi być dobrze dobrane. Nie będziemy przecież podlewać rabatek armatką wodną czy gasić pożaru konewką. Tak jest i w przypadku pomp głębinowych. Podczas doboru pompy głębinowej do domu i np. nawadniania ogrodu należy postępować według ściśle określonego schematu gwarantującego określenie właściwej wielkości pompy oraz dobranie odpowiedniego wyposażenia układu pompowego, co zagwarantuje jego poprawną późniejszą pracę. Etap pierwszy to określenie parametrów źródła wody. Zaczynamy od średnicy odwiertu – średnica pomp TWU 4 to jedynie 98 mm, dzięki czemu idealnie pasują do rur osłonowych 110 mm.
Tak dobrana średnica to idealna równowaga między kosztem odwiertu, kosztem pompy oraz jej wydajnością. Kolejny parametr to głębokość do lustra wody – określenie poziomu lustra dynamicznego, czyli głębokości, do której lustro wody opada podczas poboru. Znając ją wiemy, na jakiej głębokości umieszczona zostanie pompa. Etap drugi to określenie parametrów instalacji. Aby właściwie dobrać urządzenie musimy wiedzieć, jakie będzie maksymalne zapotrzebowanie na wodę. Powinniśmy określić minimalną wymaganą wysokość ciśnienia, na którą wpływają odległość studni od domu, wysokość budynku, głębokość lustra wody, średnica rurociągu oraz rodzaj użytej armatury. Etap trzeci to dobór pompy głębinowej. Kierując się danymi z dwóch pierwszych etapów wybieramy pompę o odpowiedniej średnicy silnika (musi zmieścić się do odwiertu, a nie może być za mała, aby jej chłodzenie było efektywne), spełniającą jednocześnie wymagane wartości przepływu oraz ciśnienia. Krok czwarty to wybór zbiornika magazynującego wodę oraz urządzeń zapewniających automatyczną pracę systemu.
Skomplikowane? Jedynie na pierwszy rzut oka. Dobry fachowiec poradzi sobie z właściwym określeniem powyższych parametrów i właściwym doborem urządzeń równie łatwo, jak my ze sznurowaniem butów. W zasadzie to nawet łatwiejsze – nikt jeszcze nie wymyślił aplikacji wiążącej obuwie, za to Wilo udostępnia swoim klientom specjalny program pomagający bezbłędnie dobrać pompę do potrzeb użytkownika.