Od czego zależą koszty eksploatacji pompy ciepła?

Pompy ciepła korzystające z dobrodziejstw natury dostarczają energię do ogrzania
domu oraz wody taniej niż inne źródła energii. Żeby jednak były oszczędne
w eksploatacji potrzebne będzie spełnienie kilku warunków

Fot. 1. Powietrzna pompa ciepła Lizea lv200.
Fot. 1. Powietrzna pompa ciepła Lizea lv200

Główną zaletą systemów opartych o pompy ciepła jest niezależność od wahających się na rynku cen nośników energii i przede wszystkim niskie koszty eksploatacyjne. Choć w większości przypadków niezbędne jest zasilenie urządzenia w energię elektryczną, to jednak zużywa ono znacznie mniej prądu, niż dostarcza ciepła do budynku. Znacząca część energii cieplnej, bo aż ok. 80%, czerpana jest ze źródeł odnawialnych. Dzięki temu redukcja kosztów ogrzewania sięga nawet 70% w porównaniu do instalacji tradycyjnych. Dodatkowo system ten jest bardzo wygodny w obsłudze, ponieważ nie wymaga dużego zaangażowania użytkowników. Należy jednak pamiętać, że odpowiednie działanie urządzenia jakim jest pompa ciepła uzależnione jest od kilku istotnych czynników.

Do nowego i modernizowanego domu

W przypadku kosztów eksploatacyjnych systemu grzewczego opartego o pompę ciepła istotne znaczenie ma fakt, czy jest to obiekt nowo budowany czy modernizowany. Decyzja o zakupie urządzenia podjęta w trakcie projektowania domu czy wczesnym etapie budowy daje większą swobodę działania i doboru optymalnego rozwiązania. W większości przypadków teren wokół budynku nie jest jeszcze zagospodarowany, co pozwala na bezproblemowy montaż bardziej ekonomicznych w eksploatacji pomp gruntowych. Opcja ta jest droższa ze względu na kosztowniejsze wykonanie dolnego źródła ciepła, jednak charakteryzuje się względnie niezmienną w okresie całego roku sprawnością. Dla nowych budynków zwykle nie ma żadnych przeciwwskazań, aby zdecydować się na tańszą w instalacji pompę typu powietrze/woda. W przypadku domów starszych z pewnością napotkamy na różnego rodzaju utrudnienia związane z remontem, jednak zamiana dotychczasowego źródła ciepła na energooszczędne jest idealnym sposobem na znaczą redukcję kosztów ogrzewania. W takim obiekcie montaż gruntowej pompy ciepła może okazać się problematyczny, co głównie wynika z już zagospodarowanej działki.

Nie dziwi więc fakt, że w takich sytuacjach najpopularniejszym rozwiązaniem jest wybór powietrznej pompy ciepła. Urządzenia te współpracują z dodatkowym źródłem ciepła, którym najczęściej jest grzałka elektryczna. W związku z powyższym koszty eksploatacyjne są nieco wyższe, za to niższe są koszty inwestycyjne. Należy zaznaczyć, że instalując pompę ciepła w przypadku modernizacji sytemu grzewczego, może być konieczne wykonanie termomodernizacji całego budynku. Jeśli dom nie będzie miał odpowiedniej izolacji termicznej w postaci docieplenia czy nowoczesnych okien o niskim współczynniku przenikania ciepła, ogrzewanie może nie pokryć strat ciepła budynku. Warto podkreślić, że montaż powietrznej pompy ciepła w nowym budynku nie musi być dużo droższy od kondensacyjnego kotła gazowego. Wiele zależy od marki urządzenia oraz stopnia skomplikowania instalacji. Często cena pompy ciepła zawiera w sobie już elementy, za które w innych urządzeniach trzeba dodatkowo płacić lub nie ma możliwości ich wykorzystania, np. funkcja chłodzenia latem.

Fot. 2. Gruntowa pompa ciepła Caliane. Fot. SOFATH
Fot. 2. Gruntowa pompa ciepła Caliane. Fot. SOFATH

Instalacja wewnętrzna

Wybierając pompę ciepła do ogrzewania domu, najlepszym rozwiązaniem będzie połączenie jej z ogrzewaniem niskotemperaturowym, takim jak ogrzewanie podłogowe, lub grzejniki niskotemperaturowe. Tego typu rozwiązania pozwolą zoptymalizować koszty funkcjonowania całej instalacji i finalnie osiągnąć większe oszczędności. Dobrym rozwiązaniem będzie również wykonanie posadzki z materiałów dobrze przewodzących ciepło, przystosowanych przez producentów do ogrzewania podłogowego. Duże znaczenie ma też odpowiednie zagęszczenie rur ogrzewania podłogowego. Zwykle optymalne odległości to ok. 10–15 cm, jednak do optymalnego działania warto jest wykonać obliczenia projektowe

Bieżąca eksploatacja

O tym, że pompy ciepła są trwałe i praktycznie bezobsługowe przekonało się już tysiące użytkowników decydujących się na to rozwiązanie. Wymagane przez producentów okresowe przeglądy przyczynią się do długiej i bezproblemowej pracy urządzenia. Odpowiednio dobrana i zainstalowana pompa ciepła to urządzenie zapewniające użytkownikom pełen komfort – nie tylko cieplny, lecz również finansowy.

www.dedietrich.pl

Poprzedni artykułViega stawia na kolor! – Nowe produkty umożliwiające realizację jednolitych kolorystycznie aranżacji łazienkowych
Następny artykułStelaże podtynkowe z rozwiązaniami na miarę potrzeb

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj