Odgrzybianie klimatyzacji w biurze i domu

  Klimatyzacja zapewnia komfort zarówno w biurach, jak i w mieszkaniach. Jednak potrafi być bardzo szkodliwa dla zdrowia, jeśli nie jest regularnie czyszczona i odgrzybiana. Nie wolno zaniedbywać tej kwestii, ponieważ może się to mocno zemścić.


  odgrzybianie klimatyzacji - Odgrzybianie klimatyzacji w biurze i domu
  Zmiany klimatu i coraz bardziej upalne lata sprawiają, że z roku na rok rośnie zainteresowanie Polaków montażem klimatyzacji. Ta coraz częściej pojawia się już nie tylko w biurach, ale także w prywatnych domach i mieszkaniach. Z danych GUS wynika, że o ile jeszcze w 2012 roku zaledwie 48 tys. domów w naszym kraju miały systemy klimatyzacji, o tyle dziś ta liczba przekracza już grubo 150 tys. domów (źródło: https://www.muratorplus.pl/biznes/wiesci-z-rynku/juz-150-tys-polskich-domow-i-mieszkan-ma-klimatyzacje-aa-Gd7W-12pg-H7Am.html). Nic dziwnego, że to właśnie klimatyzacja jest najbardziej rozwijającym się segmentem branży HVAC (ogrzewanie, wentylacja, klimatyzacja). W 2018 roku wartość rynku klimatyzacji w Polsce szacowano na 6,4 mld zł, w 2019 roku ma to być już 6,6 mld zł (źródło: https://biznes.newseria.pl/biuro-prasowe/ochrona_srodowiska/wzrost-rynku-hvac-spowolni,b922159909). Zakup i montaż klimatyzacji to jednak jedno, ale systematyczne dbanie o jej czystość i dezynfekcję to już zupełnie inna kwestia. Niestety, niektórzy właściciele klimatyzowanych nieruchomości o tym zapominają, a to duży błąd.

  Dlaczego należy odgrzybiać klimatyzację?

  Czyszczenie klimatyzacji w biurze czy domu powinno być regularnie przeprowadzane z dwóch ważnych powodów. Po pierwsze czysta klimatyzacja działa efektywniej i po prostu lepiej, a także nie ulega często awariom. Po drugie i zdecydowanie ważniejsze – czysta klimatyzacja to dbanie o zdrowie. Klimatyzacja jest o tyle specyficznym urządzeniem, że potrafi produkować dużo wilgoci przy chłodzeniu. Wilgoć z kolei to idealne środowisko dla rozwoju wszelkiego rodzaju mikroorganizmów, pleśni i przede wszystkim grzybów. Wszystko to wpływa bardzo niekorzystnie na nasze zdrowie, a szczególnie gdy cierpimy dodatkowo na alergię. Dlatego co najmniej raz w roku należy czyścić i odgrzybiać klimatyzację, a także regularnie (przeważnie co 5 tys. godzin) wymienić filtr klimatyzatora.

  Czyszczenie i dezynfekcja klimatyzacji – jakie metody są skuteczne?

  Od razu trzeba podkreślić, że czyszczenie i dezynfekcję klimatyzacji najlepiej powierzyć wyspecjalizowanym firmom, które dysponują odpowiednimi narzędziami, technologią oraz posiadają doświadczenie w tego rodzaju pracach (np. firma Profesjonalne Ozonowanie).

  Różne są metody czyszczenia i dezynfekcji klimatyzacji, a ich skuteczność nie zawsze jest zadowalająca. Do jednych z najlepszych rozwiązań należy ozonowanie. Ozon jest w stanie zniszczyć wszystko, co może zagrażać naszemu zdrowiu – od drobnoustrojów, poprzez różne alergeny, aż po grzyby. Przy okazji warto podkreślić, że ozonowanie to jedna z najskuteczniejszych metod dezynfekcji. Mało tego, ozon skutecznie usuwa również brzydkie zapachy i stęchliznę.

  Regularne czyszczenie i dezynfekowanie klimatyzacji to konieczność. Dzięki temu nie tylko klimatyzator dłużej nam posłuży, ale także zadbamy o nasze zdrowie. Lepiej przecież zapobiegać, niż leczyć!

  Więcej o czyszczeniu klimatyzacji w biurze i domu znajdziesz na https://profesjonalneozonowanie.pl/uslugi/odgrzybianie-klimatyzacji/domowa-i-biurowa/

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Please enter your comment!
  Please enter your name here