Odwodnienie dachu płaskiego w systemie Geberit

Firma Geberit, będąca specjalistą w odwodnieniach dachów płaskich, od ponad 40 lat oferuje kompleksowe rozwiązania dla różnych konstrukcji dachów, dobierając odpowiedni system do sytuacji budowlanej – podciśnieniowy Geberit Pluvia lub standardowy system konwencjonalny Geberit, jak również proponując rozwiązania dla małych balkonów / loggi.

Odwodnienie dachu płaskiego w systemie Geberit.

Przez ostatnie 30 lat przekonywano budownictwo do systemu podciśnieniowego wykazując jego zalety w porównaniu do systemów tradycyjnych. Większość zalet wynika z faktu, że system ten pracując na podciśnieniu jest w stanie odebrać bardzo duże ilości wody w niezwykle krótkim czasie, przy minimalnym obciążeniu konstrukcji dachu, a przewody są całkowicie wypełnione wodą, więc mają zastosowanie mniejsze średnice. Dodatkowym atutem jest układanie kolektorów pod stropem bez spadku, a także, po przejściu z pionu w poziom, prowadzenie przewodów podciśnieniowych bez spadku nierzadko aż do pierwszej studzienki poza budynkiem, co w znacznym stopniu obniża koszty inwestycji i skraca czas wykonania instalacji i przyłączy.

Odwodnienie dachu płaskiego w systemie Geberit.

Wymienione wyżej zalety systemu podciśnieniowego spowodowały, że system ten,  stosowany początkowo do odwadniania ogromnych powierzchni płaskich dachów w centrach logistycznych i handlowych, obecnie jest powszechnie stosowany również w budynkach biurowych, mieszkalnych, a nawet w małych domach jednorodzinnych.

REKLAMA

Powstaje zatem pytanie: kiedy zastosować system konwencjonalny grawitacyjny?

Trzeba pamiętać, że każdy system ma pewne ograniczenia i dotyczy to również systemów podciśnieniowych.

Jakie zatem przesłanki decydują o konieczności zastosowania standardowego systemu grawitacyjnego?
Takich sytuacji jest wiele, ale szczególne znaczenie mają:

  • zbyt mała powierzchnia zlewni, co skutkuje za małą ilość wody, aby zapewnić całkowite wypełnienie systemu (wpusty, rurociągi);
  • problem hałasu w budynkach mieszkalnych, gdzie nie ma możliwości prowadzenia kolektorów poziomych poza budynkiem, w ramach izolacji termicznej na dachu;
  • za małe wypełnienie przewodów, np małe zlewnie dachu zielonego, gdzie współczynnik spływu jest niski i wynosi 0.1 – 0,3;
  • odwodnienia wewnętrznych dziedzińców, gdzie istnieje zagrożenie spływu wody z ulicy;
  • odwodnienia balkonów, loggi.

We wszystkich tych przypadkach należy stosować system konwencjonalny grawitacyjny.

W ofercie firmy Geberit znajdują się wysokiej klasy konwencjonalne wpusty dachowe, które gwarantują wykonanie bezpiecznego systemu odwodnienia dachu. Poniżej przedstawiono najważniejsze cechy systemu.

Wpusty Geberit są szczelnie łączone z hydroizolacją

Szczelność gwarantują wpusty dachowe Geberit dedykowane do pokrycia dachowego:

  • do pokryć bitumicznych o średnicy króćca ze stali nierdzewnej d90 i d110
  • do hydroizolacji wykonanej z folii z króćcem d110 wykonanym z PE-HD.

Wysoka wydajność wpustów Geberit

W tabeli podano powierzchnię dachu odwadnianą 1 wpustem Geberit (dla opadu q=300l/s*ha). Kolor niebieski – wpusty do folii, kolor pomarańczowy – wpusty do bitumu.

Typ dachuWspółczynnik spływu (α)Fmax [m²]
Wpust d110 WydajnośćWpust d110 WydajnośćWpust d90 Wydajność
Stromy, blacha, szkło1,0230200180
Płaski (α ≤ 15°)0,8 / 1,0290 / 230250 / 200230 / 180
Żwirowy0,5480400360
Zielony0,3 / 0,5770 / 460660 / 400610 / 360

Wpusty Geberit wykonane są z materiałów najwyższej jakości

Warto zwrócić uwagę na uszczelki, które odpowiadają za długotrwałą szczelność systemu. Firma Geberit stosuje wyłącznie uszczelki z wysokiej klasy EPDM, bez domieszek uplastyczniających. Takie uszczelki nie starzeją się, nie ulegają odkształcaniu / zniszczeniu w zmiennych warunkach pracy, nawet w warunkach ekstremalnych (Afryka / Azja). Gwarantuje to ponad 50 letnią wytrzymałość systemu.

Wpusty Geberit są szczelnie łączone z paroizolacją

Połączenie za pomocą systemowych kołnierzy wykonanych ze stali nierdzewnej, z króćcem PE-HD o średnicach d90 i d110. Takie rozwiązanie gwarantuje zachowanie parametrów izolacji termicznej na dachu przez wiele lat.

Wpusty Geberit są dedykowane również do dachu zielonego / odwróconego

Montaż wpustów na dachach zielonych, odwróconych możliwy jest dzięki systemowym studzienkom Geberit wykonanym z rur PE d315. Dopływ wody do wpustów osadzonych w studzienkach możliwy jest od góry poprzez kratkę lub z boku przez otwory fabrycznie nawiercone w studzience. Niewątpliwą zaletą tego rozwiązania jest kompletna oferta zawierająca również płytę odciążającą, która gwarantuje, że podczas pracy dachu (ruchy pionowe/poziome) studnia nie uszkodzi hydroizolacji, na której jest postawiona. W zależności od rodzaju dachu i jego przeznaczenia dostępne są dwa rodzaje wykończenia studzienki: lekkie do 300 kg i ciężkie do 1,5 tony. Istnieje zatem możliwość montażu wpustów Geberit również na dachu pełniącym rolę parkingu

W ofercie Geberit są również rozwiązania dla opadu ponadnormatywnego

Elementy spiętrzające montowane we wpustach Geberit umożliwiają wykonanie na dachu instalacji awaryjnej, która zabezpiecza dach przed opadem ponadnormatywnym, a ich wysokość przelewowa to tylko 45 mm. Zaletą tego rozwiązania jest możliwość montażu wpustów instalacji awaryjnej i podstawowej na tej samej rzędnej.

Wysoka odporność systemu rurowego Geberit

Wody opadowe „wzbogacone” są o substancje chemiczne różnego pochodzenia. Taki proces spowodowany jest zanieczyszczeniem powietrza atmosferycznego pyłami osadzającymi się na powierzchni dachu lub opadającymi na dach wraz z deszczem. W przypadku parkingu na dachu dochodzą również zanieczyszczenia powstające w wyniku (minimalnego) ruchu drogowego. Systemy kanalizacyjne Geberit odporne są na zanieczyszczenia znajdujące się w wodzie deszczowej, jak również na chemię stosowaną do odladzania dachów w zimie. Standardowo wpusty Geberit łączone są z systemem Geberit PE, a jeśli projektowany obiekt ma podwyższone wymagania akustyczne, to mogą być bezpiecznie łączone z jednym z systemów kanalizacji wyciszonej Geberit: Silent-db20, Silent-PP, Silent Pro.

Bezpieczny dach z systemem odwodnienia Geberit

Firma Geberit ma ponad 35 lat doświadczenia w projektowaniu i montażu systemów odwodnienia, zarówno konwencjonalnych jak i podciśnieniowych, nie tylko w Europie, ale na całym świecie.
Niewątpliwie ogromnym wsparciem na każdym etapie budowy są dostępni w całej Polsce Doradcy Geberit.
Firma Geberit udziela 10-letniej gwarancji na wszystkie elementy systemu i jest jedynym producentem, który gwarantuje dostępność części zamiennych przez 25 lat od momentu zakończenia produkcji danej serii wpustów. Jest to wartość, którą docenić można dopiero po wielu latach, na etapie wykonywania remontu dachu.

«
»

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *