Ogrzewanie podłogowe czy komfortowe dogrzewanie?

Ogrzewanie podłogowe jest obecnie powszechnie znanym sposobem ogrzewania domów, biur, mieszkań. Instalując system grzejny w podłodze, pozbywamy się grzejników ze ścian, oszczędzamy miejsce i zyskujemy swobodę aranżacji wnętrza.

Energia ciepłej podłogi jest wystarczająca do tego, aby być jedynym systemem grzewczym. Niewątpliwą zaletą tego systemu jest to, że zyskujemy dodatkowo komfort ciepłej podłogi. Zazwyczaj zimne podłogi wykończone terakotą, gresem czy kamieniem stają się ciepłe i z przyjemnością chodzi się po nich boso nawet zimą.

Elektryczne czy wodne

Istnieją dwa sposoby ogrzewania podłogowego: system wodny oraz system elektryczny. System wodny wymaga zainstalowania wężownicy w posadzce. Najlepiej zrobić to w trakcie budowy lub generalnego remontu. System ten wymaga podłączenia układu zmniejszającego temperaturę wody płynącej przez podłogę. Dużo prostszy w montażu jest system elektrycznego ogrzewania podłogowego. W podłodze montuje się kable grzejne o mocy grzejnej i długości dopasowanej do powierzchni podłogi. Przewody grzejne podłącza się do instalacji elektrycznej poprzez termostat. Termostat automatycznie utrzymuje nastawioną temperaturę podłogi lub powietrza w pomieszczeniu, w zależności od tego czy zainstalujemy czujnik temperatury powietrzny lub podłogowy. Każdy obwód grzejny jest niezależnym systemem grzejnym, który można indywidualnie programować. Koszt montażu elektrycznego ogrzewania podłogowego jest dużo tańszy od systemu wodnego. Większe są natomiast koszty eksploatacji. Mata czy kable do ogrzewania podłogowego Tradycyjnie ogrzewanie podłogowe montuje się na izolacji cieplnej w warstwie szlichty o grubości minimum 4 cm. Ze względu na dużą masę betonu czas rozgrzewania takiej podłogi jest długi i wynosi od kilku do kilkunastu godzin. Za to po nagrzaniu stabilnie utrzymuje ona temperaturę podłogi i powietrza w pomieszczeniach. Zabezpiecza to dom przed szybkim wychłodzeniem w razie braku zasilania. Są to bardzo ważne zalety, kiedy ogrzewanie podłogowe jest jedynym systemem ogrzewania. Ze względu na dużą bezwładność cieplną, sterowanie temperaturą podłogi jest dość trudne.

Obniżanie temperatury w nocy lub podczas pobytu domowników w pracy można zrealizować stosując termostaty z zegarem, który umożliwia programowanie obniżek temperatury w odpowiednim czasie. Termostat inteligentnie załącza system odpowiednio wcześniej tak, żeby o ustawionej godzinie była żądana temperatura. Regulatory są specjalnie skonstruowane do sterowania pracą ogrzewania podłogowego. Wbudowany mikroprocesor automatycznie wylicza i koryguje bezwładność – np. jeżeli zaprogramowane jest, że o godz. 8:00 rano podłoga ma mieć temperaturę +25°C, to termostat sam odpowiednio wcześniej włącza ogrzewanie. Wielu inwestorów i użytkowników decyduje się na montaż ogrzewania podłogowego w takich pomieszczeniach, jak łazienki lub kuchnie. Zasadniczym celem takiego ogrzewania jest uzyskanie komfortu ciepłej podłogi – pojawił się nowy rodzaj ogrzewania – komfortowe grzanie. Taka aplikacja ogrzewania podłogowego jest obecnie bardzo przydatna i staje się standardem nie tylko w rezydencjach, lecz nawet w blokach, gdzie często standardowo łazienki wyposażane są w komfortowe ogrzewanie. Powszechność tego typu ogrzewania stała się możliwa dzięki skonstruowaniu komfortowych mat grzejnych. Comfort Maty instaluje się tuż pod terakotą w warstwie kleju. Można je zainstalować w trakcie remontu łazienki. Posadzka podnosi się tylko o parę milimetrów. Najważniejszą cechą Comfort Maty jest to, że czas rozgrzewania podłogi jest bardzo krótki, ponieważ ma ona dużą moc jednostkową i znajduje się blisko powierzchni podłogi. Podsumowując – kable grzejne stosujemy do ogrzewania domów i mieszkań, kiedy jest to jedyny system ogrzewania. Maty sterowane inteligentnym termostatem z programatorem stosujemy do komfortowego dogrzewania podłóg.

Sterowanie i regulacja

Pracą kabli i komfortowych mat grzejnych sterują termostaty. Do sterowania ogrzewaniem podłogowym najlepiej jest zastosować termostaty z czujnikiem podłogowym specjalnie skonstruowane do tego celu. Powinny mieć taki stopień ochrony, aby można je było instalować wewnątrz łazienek. Ze względu na dużą bezwładność podłogi termostaty muszą być bardzo dokładne i mieć minimalną histerezę. Ten wymóg spełniają termostaty elektroniczne. Jeżeli są programowalne to koniecznie powinny mieć wbudowaną funkcję automatycznej korekcji czasu załączania i wyłączania, aby programowanie można było wykonać w czasie rzeczywistym. Gdy zastosujemy termostat z programatorem np. LCC, LTE, komfort ciepłej podłogi uzyskujemy w określonych żądanych godzinach. System jest wtedy ekonomiczny w użytkowaniu. Włącza się na parę godzin w ciągu dnia, kiedy korzystamy z łazienki. Dlatego do sterowania pracą komfortowych mat grzejnych zaleca się termostaty z programatorem. Są one trochę droższe od zwykłych termostatów, ale koszt inwestycji w nie zwraca się błyskawicznie. Zwykłe termostaty utrzymują ciepłą podłogę przez całą dobę.

www.luxbud.com.pl

«
»

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *