Ogrzewanie podłogowe – jak ogrzać znacznie więcej niż tylko kawałek podłogi

Co prawda „mój jest ten kawałek podłogi, nie mówcie mi więc, co mam robić”, lecz jeśli zastanawiacie się nad wodnym ogrzewaniem podłogowym, to zachęcamy do zapoznania się z tym krótkim kompendium na jego temat. Czy warto zainwestować w takie rozwiązanie? Odpowiedzmy pytaniem. Czy byłoby przyjemnie wstać z łóżka w jesienny poranek i boso udać się prosto do kuchni, a po przygotowaniu kawy, stojąc na ciepłej podłodze z gorącym kubkiem w dłoni, wpatrywać się w deszcz za oknem? Wydaje nam się, że większość zapytana o tak nakreśloną perspektywę, odpowiedziałaby pozytywnie. Tym bardziej, że wodne ogrzewanie podłogowe oferuje znacznie więcej, bez względu na porę roku. Czym zatem ono jest i jak prawidłowo przeprowadzić jego instalację?

Ogrzewanie podłogowe – jak ogrzać znacznie więcej niż tylko kawałek podłogi

Oszczędne ciepło

Komfort cieplny, estetyka i oszczędność energii – to niektóre z zalet ogrzewania podłogowego, które cenią sobie jego użytkownicy. Podłogówka zyskuje bardzo dużą popularność zwłaszcza w budownictwie jednorodzinnym o standardzie energooszczędnym, będąc opcją wygodniejszą i tańszą w eksploatacji od tradycyjnego ogrzewania grzejnikowego. Podłoga przybiera rolę wielkopowierzchniowego grzejnika, którego zakres temperatur oscyluje w przedziałach: 26-29°C w pokojach dziennych oraz między 30 a 34°C w łazienkach. By uniknąć przegrzania podłogi należy zadbać, by woda dostarczana do grzejnika nie miała zbyt wysokiej temperatury. Idealnie nadają się do tego zadania pompy ciepła, zarówno gruntowe, jak i powietrzne.

Elementy składowe: podłoże, izolacje,…

Z czego składa się ogrzewanie podłogowe? Bez wątpienia musimy mieć jakieś podłoże, na którym zaczniemy wykonywać jego instalację. Strop lub podkład betonowy musi być mocny, trwały, czysty i suchy. Następnie należy zadbać o izolację przeciwwilgociową oraz termiczną. Pierwsza zapobiega odkształceniom płyty grzewczej, zwłaszcza w podłogach na gruncie, druga zaś niweluje odpływ ciepła w kierunku przeciwległym do pomieszczenia. Uzupełnienie izolacji o płytę systemową ułatwi mocowanie rur grzewczych oraz stworzy zabezpieczenie przed wilgocią oraz wodą zarobową z wylewki grzewczej, która jest kolejnym elementem ogrzewania podłogowego, a o której za chwilę słów kilka. I na koniec rodzaj samej podłogi. Za najlepsze i najbardziej praktyczne uważa się płytki ceramiczne i kamienne, czyli materiały charakteryzujące się dużą gęstością i niskim poziomem izolacyjności termicznej. Jeśli chodzi o podłogi drewniane, to najlepsze będą te o małym współczynniku skurczu, będące maksymalnie stabilne, takie jak klepki parkietowe, mozaiki lub bruk drewniany. W systemie ogrzewania podłogowego sprawdzają się również panele laminowane, należy jednak pamiętać, by sprawdzić czy ich producent zezwala na takie zastosowanie.

REKLAMA

… rury…

Po wykonaniu izolacji przeciwwilgociowej i termicznej oraz oczyszczeniu podłoża następuje montaż rur wodnego ogrzewania podłogowego. Rury układane są w układzie meandrowym lub ślimakowym o rozstawie w zakresie 10 – 30 cm, w zależności od projektu. Ich mocowanie do izolacji odbywa się przy użyciu spinek z tworzywa, metodą manualną bądź za pomocą tackera.

… i wylewka.

Za trwałość i energooszczędny potencjał omawianej instalacji grzewczej w dużej mierze odpowiada wylewka grzewcza, dlatego kluczowym etapem jest jej perfekcyjne wykonanie. Wylewka, zwana inaczej jastrychem, pełni dwie funkcje: przejmuje naprężenia, powodując, że podłoga może elastycznie pracować pod obciążeniem oraz gromadzi i dystrybuuje ciepło do pomieszczeń. Jastrych układany jest jako plastyczna wylewka, stworzona na bazie zaprawy cementowej lub gipsowej i musi mieć odpowiednią grubość, która wraz z rurami powinna wynosić ok. 6,5 cm.

Ile to kosztuje?

I na koniec to, co zawsze nas interesuje, czyli koszty. Te, w przypadku ogrzewania podłogowego, uzależnione są od ilości pętli grzewczych, liczby rozdzielaczy, powierzchni wylewki oraz jakości sprzętu sterującego. Stwórzmy bardzo poglądową i ogólną symulację: jedna kondygnacja, 6 pomieszczeń, łączna powierzchnia 70 m2. Wynik: 7500 – 8000 zł.

Jeśli temat Was zainteresował i szukacie kompleksowych informacji o wodnym ogrzewaniu podłogowym, to odsyłamy do artykułu znajdującego się na blogu ocieplamyzycie.pl

ŹRÓDŁO:
Inż. Damian Czernik, Podłogówka, czyli ogrzewanie podłogowe – czy warto? Poznaj naszą opinię

«
»

Dodaj komentarz