Ogrzewanie ścienne – sposób na komfort i piękne wnętrza

W każdym pomieszczeniu mieszkalnym ogrzewanie stanowi jedną z najważniejszych instalacji. Niekiedy oprócz rozwiązań podłogowych lub klasycznych grzejników, zawieszanych na ścianach, szuka się dodatkowego wsparcia.
W tej roli idealnie sprawdza się ogrzewanie ścienne. Poniżej opowiemy więcej na temat tego typu urządzeń grzewczych oraz pokażemy, jak najlepiej je wykorzystać, by zbudować komfortowe i estetyczne wnętrze.

ogrzewanie scienne sposob na komfort i piekne wnetrza - Ogrzewanie ścienne – sposób na komfort i piękne wnętrza

Ogrzewanie ścienne – kiedy warto je wykorzystać?

Ogrzewanie powierzchniowe zazwyczaj kojarzy się z systemami montowanymi pod wierzchnią warstwą podłogi. Nie jest to jednak jedyna opcja. Jeśli powierzchnia podłogi nie wystarcza, wówczas warto wykorzystać ściany jako dodatkową płaszczyznę grzewczą.

Takie rozwiązanie pozwala uzyskać równomierny rozkład ciepła w całym pomieszczeniu, co znacząco poprawia komfort korzystających z niego użytkowników. Dodatkowo ogrzewanie płaszczyznowe ścienne stanowi idealną opcję we wnętrzach, w których nie chce się montować tradycyjnych grzejników. Ma to wielkie znaczenie zwłaszcza w niewielkich pomieszczeniach, gdzie każdy metr kwadratowy powierzchni użytkowej jest niezmiernie cenny i potrzebny. Ogrzewanie powierzchniowe w tym przypadku zwiększa ustawność i funkcjonalność całej przestrzeni.

Rodzaje ogrzewania powierzchniowego ściennego

Ogrzewanie powierzchniowe ścienne występuje, podobnie jak podłogowe, w dwóch wariantach. Można zdecydować się na system wodny lub praktyczne maty elektryczne.

Ogrzewanie wodne – system „mokry” i „suchy”

Na ogrzewanie wodne składają się wielowarstwowe rurki, m.in. PE-XC, PE-RT, PE-RT/AL/PE-RT, o średnicy do 16 milimetrów. Umieszcza się je na specjalnych listwach i montuje do powierzchni ściany. Taką konstrukcję następnie pokrywa się dwoma warstwami tynku (przedzielonymi siatką), by stworzyć efektywną płytę grzewczą. Tynk musi odznaczać się dobrą przewodnością cieplną oraz być odpornym na temperaturę. Do tego celu idealnie nadają się tynki gipsowe lub wapienno-cementowe.

Ogrzewanie wodne w systemie „suchym” wykonuje się poprzez wprowadzenie rur grzewczych do rowkowanych płyt styropianowych. Na nich układa się płyty jastrychowe. Ich grubość zależy od mocy urządzeń grzewczych. Im ma być ona większa, tym cieńsze płyty układa się na ścianie.

Ogrzewanie elektryczne ścienne

Ogrzewanie elektryczne, wpięte do domowej instalacji, to maty i folie grzewcze, które można równie dobrze wykorzystać na ścianach, co i podłogach. Znajdujące się w nich przewody (grubość do 7 milimetrów) rozgrzewają się, gdy przepływa przez nie prąd, a następnie oddają przez ścianę ciepło do wnętrza.

Takie rozwiązanie wymaga mniejszej grubości ścian niż klasyczna instalacja wodna oraz szybciej reaguje na zmiany nastaw temperaturowych. Steruje się nim wygodnie przy pomocy ściennego termostatu.

Jak wykończyć ściany przy ogrzewaniu ściennym?

Na ogrzewanie ścienne można położyć różne materiały wykończeniowe. Idealnie sprawdza się do łazienek pod płytki ceramiczne. Maty i folie grzewcze bywają stosowane na przykład pod lustro łazienkowe, co znacząco zwiększa komfort korzystania z tej przestrzeni.

Ogrzewanie ścienne często montuje się również w pozostałych pomieszczeniach, a zwłaszcza w sypialniach i salonach, pod standardowymi płytami gipsowymi. Na nich można położyć farbę, eleganckie drewniane okładziny. Maty grzewcze mogą być bez przeszkód używane na ścianach wykończonych efektownymi tapetami, jak te, które oferuje sklep z dekoracjami Dekoori.pl. Warto sięgać po produkty wysokiej jakości, kładzione na trwały klej, odporny na wysoką temperaturę.

Ogrzewanie ścienne jest niezmiernie funkcjonalne i praktyczne, daje szereg ciekawych możliwości wykończeniowych, co doceniają architekci wnętrz oraz prywatni inwestorzy.

Praktyczne ogrzewanie do domu

Ogrzewanie powierzchniowe ścienne wciąż jeszcze nie jest pierwszym wyborem w większości wnętrz mieszkalnych. Odznacza się jednak szeregiem istotnych zalet, które przekonują do takiego rozwiązania coraz szersze grono użytkowników. Warto zatem dobrze je poznać i sprawdzić, w jakich domowych przestrzeniach można je wykorzystać do uzyskania optymalnych warunków cieplnych.

Artykuł Partnera

test
Poprzedni artykułWykroplenie wody w instalacji wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.
Następny artykułCzarne produkty łazienkowe firmy Viega – stylowe detale, które robią różnicę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here