Opcjonalne akcesoria klimatyzacji, czyli pełnia możliwości klimatyzatorów Gree

Producenci urządzeń klimatyzacyjnych już wiele lat temu zdali sobie sprawę, że czasy, gdy klienci cenili sobie w klimatyzatorach jedynie wydajną pracę, bezpowrotnie minęły. Użytkownicy, wymuszając rozwój możliwości i funkcji urządzeń, sprawiają, że oprócz unowocześnionych i nowych modeli urządzeń na rynku pojawiają się także akcesoria klimatyzacji, które zwiększają możliwości samych klimatyzatorów m.in. w zakresie sterowania i kontroli. W ten trend wypisuje się również marka Gree, która z początkiem 2019 roku wprowadziła na rynek polski opcjonalne sterowniki i moduły rozszerzające możliwości swych urządzeń.

akcesoria opcjonalne czyli pelnia mozliwosci klimatyzatorow gree1 - Opcjonalne akcesoria klimatyzacji, czyli pełnia możliwości klimatyzatorów Gree
Fot. 1. Sterownik centralny CE52-24/F(C).

Aby zadowolić swoich odbiorców wyłączny przedstawiciel marki w Polsce – Free Polska zaprezentował aż 5 nowych modułów sterujących dla klimatyzatorów z serii RAC, U-Match i Free Match.
Pierwszym z nich jest nowoczesny sterownik centralny CE52-24/ F(C) dla urządzeń kasetonowych, kanałowych i przypodłogowosufitowych serii U-Match. Niewątpliwą przewagą nowego kontrolera nad dotychczas dostępnym modelem CE50-24/E jest możliwość podłączenia do 36 jednostek wewnętrznych (ograniczeniem CE50-24/E jest 16 szt.) oraz dotykowy panel.

Dla wyżej wspomnianych modeli z serii U-Match wprowadzony został również Moduł Dry Contact ME30-42/E1. Dzięki temu modułowi użytkownik ma możliwość przez sygnały napięciowe i beznapięciowe zarządzać klimatyzatorem z innych urządzeń, a także przesyłać informacje i polecenia z urządzenia klimatyzacyjnego. Moduł – poprzez styki bezpotencjałowe – oferuje bowiem możliwości wymuszenia wyłączenia, nadania polecenia włącz/ wyłącz oraz ustawienia trybu pracy urządzenia. Wśród sygnałów wyjściowych jest m.in. sygnał sterowania przepustnicą dopływu świeżego powietrza, informacja o trybie pracy, błędach czy stanie ON/OFF klimatyzatora. Co więcej dzięki przełącznikom DIP możliwe jest ustawienie logiki sygnałów, co pozwala na podłączenie do dowolnego urządzenia zewnętrznego.

akcesoria opcjonalne czyli pelnia mozliwosci klimatyzatorow gree2 - Opcjonalne akcesoria klimatyzacji, czyli pełnia możliwości klimatyzatorów Gree
Fot. 2. Opis sygnałów wejściowych i wyjściowych Modułu Dry Contact ME30-42/E1.

Kolejną nowością są moduły styku ON/ OFF występujące w dwóch wariantach. Pierwszy z nich (MK010) dedykowany jest dla urządzeń ściennych Amber Prestige, Amber Standard, Lomo Luxury (zarówno split jak i multi), a także Lomo Eco o wydajności 2,6 i 3,2 kW. Drugi (MK03) przeznaczony jest dla wszystkich klimatyzatorów z grupy U-Match. Oba moduły oferują takie same rozszerzenie dla urządzeń, w postaci możliwości sterowania włączeniem i wyłączeniem klimatyzatora za pomocą sygnału napięciowego prądu przemiennego (230 V), lub prądu stałego (5-24 V). Dzięki temu moduł można stosować z takimi akcesoriami jak styki drzwiowe lub okienne, czy porty karty hotelowej.

Trendem, który można określić jako jeden z silniejszych jest wyposażanie klimatyzatorów w możliwość sterowania przez WiFi. Dzięki nowym modułom WiFi ME31-00/C4 podłączanych do płyty głównej jednostki wewnętrznej jest to również możliwe dla pojedynczych modeli kasetonowych, kanałowych i przypodłogowo-sufitowych. Obsługa tych jednostek jest realizowana przez uniwersalną dla wszystkich klimatyzatorów marki, aplikację Gree+.

akcesoria opcjonalne czyli pelnia mozliwosci klimatyzatorow gree3 - Opcjonalne akcesoria klimatyzacji, czyli pełnia możliwości klimatyzatorów Gree
Fot. 3. Interfejs aplikacji sterowania urządzeniami przez WiFi – Gree+.

Ostatnim modułem, który jest nowością 2019 roku dającą wcześniej niedostępne możliwości jest bramka ME30-44/D1(B) pozwalająca na podłączenie modeli Amber Prestige, Amber Standard oraz Lomo Luxury i Lomo Eco (tylko modele 2,6 i 3,2 kW) do systemu BMS budynku. Jako protokół komunikacji bramka ME30-44/ D1(B) wykorzystuje BACnet. Otwiera to drogę do pełnej, zaawansowanej i zdalnej kontroli klimatyzatorów ściennych. Przykład działań Gree idealnie pokazuje, jak szybkie zmiany i nowe rozwiązania są wprowadzane w branży klimatyzacyjnej, w celu przyciągnięcia klientów. Co więcej analizując sytuację rynkową nie należy się w najbliższej przyszłości spodziewać zwolnienia tempa pogoni za nowością i perfekcją, co może tylko cieszyć klientów końcowych.

www.gree.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here