Piły formatowe jako niezbędne wyposażenie warsztatu

Każdy warsztat stolarski musi posiadać odpowiednie wyposażenie, umożliwiające stolarzowi sprawne wykonywanie jego pracy. Wśród narzędzi, które z pewnością można znaleźć we wszystkich warsztatach, znajdują się piły formatowe. Są do funkcjonalne maszyny, służące do obróbki drewna. Pilarka formatowa umożliwia wykonywanie cięć wzdłużnych, poprzecznych i ukośnych, co oznacza, że jest to dość uniwersalne urządzenie, które można wykorzystać na wiele sposobów.

Piły formatowe jako niezbędne wyposażenie warsztatu

Różnorodne piły formatowe

Piły formatowe są wielofunkcyjne i w większości przypadków niezawodne, o ile wybierze się urządzenie od renomowanego producenta. Warto jednak zaznaczyć, że istnieją różnorodne piły formatowe. Na rynku znajduje się szeroki wybór urządzeń, dzięki czemu każdy właściciel warsztatu stolarskiego będzie w stanie wyposażyć go w wybrany przez siebie sposób. Piła formatowa do drewna może być wykorzystywana do cięcia materiałów drewnopodobnych, sklejek oraz płyt wiórowych.

Obecnie popularna jest też między innymi pilarka formatowa SCM. Mowa o urządzeniu większym niż podręczne, małe piły, które również cieszą się dużą popularnością wśród stolarzy. Dzięki swojej wszechstronności piły formatowe są jednymi z podstawowych elementów wyposażenia w każdym warsztacie. W większości stolarni można znaleźć więcej niż jedną piłę tego rodzaju, ze względu na różnorodność prac stolarskich.

REKLAMA

Pilarka formatowa dopasowana do Twoich potrzeb

Mała piła formatowa z podcinakiem doskonale sprawdzi się podczas obrabiania niewielkich elementów. Z kolei większa pilarka formatowa z podcinakiem nada się do cięcia np. płyt meblowych lub znacznych rozmiarów arkuszy wykonanych np. ze sklejki. Jako podstawowe obrabiarki do drewna, piły formatowe wykorzystywane są do cięcia materiałów o zróżnicowanych parametrach. Zanim podejmiesz decyzję o zakupie konkretnej piły, zastanów się, jakie ma być jej zastosowanie. Kiedy określisz, do jakich dokładnie celów ma Ci służyć piła formatowa, prościej Ci będzie znaleźć model, który spełni Twoje potrzeby i oczekiwania.

Mała piła formatowa nie przyda się do obrabiania materiałów o znacznych gabarytach. Z kolei większe urządzenia nie zawsze będą pozwalały na precyzyjną obróbkę. Oprócz wspomnianych już rodzajów cięć: wzdłużne, poprzeczne, ukośne, piły formatowe mogą służyć również do rowkowania, nacinania wpustów oraz formatowania. Za pomocą formatówek można obrabiać materiały o różnej twardości, co jest szczególnie istotne w przypadku fachowców zajmujących się pracą z wieloma rodzajami drewna lub innego materiału. Dobrej jakości piła formatowa tak samo dobrze poradzi sobie z sosną, jak i z dębem, czy też z jesionem.

Podejmując decyzję o zakupie konkretnego sprzętu, należy więc przede wszystkim uwzględnić własne potrzeby. Jakich rozmiarów urządzenie nas interesuje? Jakie materiały zamierzamy obrabiać? Jak duży stół roboczy jest nam potrzebny? Odpowiadając na tego typu pytania, z łatwością można określić, jakiego rodzaju piła formatowa będzie najlepszym wyborem. W dobrym sklepie z piłami formatowymi znajdziesz każdy z modeli, których możesz potrzebować.

Artykuł Partnera

«
»

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *