Po co przeprowadza się audyt energetyczny przedsiębiorstwa? Jest obowiązkowy, ale nie tylko dlatego warto o nim pamiętać

  Najważniejszym przepisem prawnym, określającym wszystkie kwestie związane z audytem energetycznym przedsiębiorstwa jest Ustawa o efektywności energetycznej z dnia 20 maja 2016 roku, która znajduje się również w Dzienniku Ustaw z 2016 roku na pozycji 831. Jako tekst uzupełniający posłużyć może ustawa z 2018 roku Prawo przedsiębiorców (t.j. Dz. U. z 2019 r., poz. 1292).

  po co przeprowadza sie audyt energetyczny 1024x683 - Po co przeprowadza się audyt energetyczny przedsiębiorstwa? Jest obowiązkowy, ale nie tylko dlatego warto o nim pamiętać
  Fot. pixabay.com

  Te jurysdykcje stanowią najlepsze źródło informacji dla przedsiębiorców odnośnie kwestii energetycznych związanych z prowadzoną firmą. Co zawierają obie ustawy? Jakimi wytycznymi powinni się kierować przedsiębiorcy na których został nałożony obowiązek przeprowadzenia audytu energetycznego przedsiębiorstwa?

  Kto musi wykonywać audyt? 

  W świetle ustawy do przeprowadzenia audytu zobowiązane są duże firmy, które:

  • w przeciągu dwóch lat działalności zatrudniają powyżej 250 pracowników,
  • spełniają warunki odnoszące się do finansów (roczne obroty sięgają pułapu powyżej 50 mln euro, a przychody powyżej 43 mln euro).

  Audyt musi być przeprowadzany co 4 lata. Jako, że ustawa weszła w życie w 2016 roku, a firmy miały 12 miesięcy na wykonanie badania (do 30 września 2017 roku),  zbliża się kolejny termin przeprowadzenia badania.

  Zgodnie z wolą ustawodawcy, z audytu zwolnione są przedsiębiorstwa, które posiadają system zarządzania środowiskowego EMAS lub system zarządzania energią zgodny z polskimi normami, przykładowo ISO 50001, jeżeli w ramach tych systemów przeprowadzono już audyt energetyczny przedsiębiorstwa

  Jaki jest cel audytu?

  Cel audytu jest jasno określony. Badanie zostaje przeprowadzone, aby dostarczyć szczegółowych informacji odnośnie do potencjalnych źródeł oszczędności energii. Eksperci wykonują obliczenia, które mają na celu wykazanie, które urządzenia energetyczne funkcjonują poprawnie, a które są niewydajne. Wskazują na sposoby ograniczenia pobieranej energii, a tym samym kosztów związanych z dostawami prądu. Ponadto, za jeden z głównych celów przeprowadzenia audytu podaje się również zmniejszenie destrukcyjnego wpływu przedsiębiorstwa na środowisko. 

  Kiedy audyt energetyczny przedsiębiorstwa okazuje się przydatny? 

  Zespół przeprowadzający audyt składa się zazwyczaj z dwóch osób, jedna z nich pełni funkcję kierowniczą. Wynik badania prezentowany jest w formie raportu, który należy złożyć do Urzędu Regulacji Energetyki (URE) w określonym terminie. Do zawiadomienia o audycie musimy dołączyć informację o tym, jakie są możliwe do uzyskania oszczędności energii, wynikające z przeprowadzonego audytu.

  Raport w przejrzysty sposób informuje o wydajnych i niewydajnych źródłach pobierających energię, tym samym dając kadrze kierowniczej wskazówki, w jaki sposób zwiększyć efektywność i wydajność funkcjonowania firmy, co w bezpośredni sposób przekłada się na zmniejszenie kosztów operacyjnych i zwiększa konkurencyjność badanego przedsiębiorstwa. Dzięki niemu dowiemy się, co możemy poprawić, a co działa odpowiednio.

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Please enter your comment!
  Please enter your name here