Podwójne bezpieczeństwo połączeń zaprasowywanych – Viega Kontur V

Innowacyjne rozwiązania stosowane w systemach Viega mają na celu zapewnienie maksymalnej trwałości i szczelności połączeń. Viega Kontur V to specjalny profil szczęk zaciskowych, umożliwiający podwójne zaprasowanie kształtki. Nazwa pochodzi od jego wynalazcy, czyli firmy Viega. Dzięki temu rozwiązaniu instalacja będzie pracować bezawaryjnie przez wiele lat, nawet w najtrudniejszych warunkach eksploatacyjnych.

Fot. Opatentowany profil SC-Contur pozwala łatwo zauważyć każdą niezaprasowaną złączkę podczas próby szczelności.
Fot. Opatentowany profil SC-Contur pozwala łatwo zauważyć każdą niezaprasowaną złączkę podczas próby szczelności.

Technika zaprasowywania na zimno jest zdecydowanie szybsza, wygodniejsza i bezpieczniejsza niż inne sposoby łączenia rur. Poziom bezpieczeństwa zależy jednak w dużej mierze od standardów stosowanych przez producenta. Technologia firmy Viega opiera się przede wszystkim na metodzie podwójnego zaprasowania. Złączka jest tutaj zaciskana jednocześnie przed i za karbem, co gwarantuje znacznie trwalsze połączenie, odporne na skręcanie i siły wzdłużne. Takie rozwiązanie, w połączeniu z najwyższą jakością materiałów daje pewność, że instalacje wykonane w systemach Viega pozostaną sprawne i bezpieczne przez wiele lat.

Fot. W technologii firmy Viega złączka jest zaciskana jednocześnie przed i za karbem, co gwarantuje znacznie trwalsze połączenie
Fot. W technologii firmy Viega złączka jest zaciskana jednocześnie przed i za karbem, co gwarantuje znacznie trwalsze połączenie

Zabezpieczenie w kształtkach XL

Kształtki Viega o dużych średnicach, od 64 mm do 108 mm, wyposażone są oprócz uszczelki w grzebień ze stali nierdzewnej oraz pierścień dystansowy. Grzebień ze stali nierdzewnej pełni tutaj funkcję drugiego zaprasowania. Jest on dociskany do rury i uniemożliwia wysunięcie się kształtki. W przypadku dużych instalacji takie zabezpieczenie jest niezwykle ważne, bo każda awaria mogłaby grozić poważnymi konsekwencjami.

Cylindryczne prowadzenie rury

Kolejną charakterystyczną cechą systemów zaprasowywanych Viega jest cylindryczne prowadzenie rury przed karbem. Takie rozwiązanie zapobiega przekrzywianiu rury i chroni uszczelkę przed uszkodzeniem. To bardzo ważna zaleta z punktu widzenia wykonawcy, zwłaszcza gdy montaż odbywa się w trudnych warunkach.

Fot. Przekrój złączki Megapress XL z zaznaczonymi poszczególnymi elementami.
Fot. Przekrój złączki Megapress XL z zaznaczonymi poszczególnymi elementami.

Profil SC-Contur

Dla jeszcze większego bezpieczeństwa wszystkie złączki zaprasowywane Viega wyposażone są w opatentowany profil SC-Contur, powodujący nieszczelność w stanie niezaprasowanym. Zapewnia ją specjalny kanał, przez który woda lub medium kontrolne może przepływać i wypływać na zewnątrz uszczelki. Po prawidłowym zaprasowaniu kanał ten zostaje natomiast trwale zamknięty. Zabezpieczenie to funkcjonuje w całym zakresie próby szczelności. Pozwala to natychmiast zauważyć każdą niezaprasowaną złączkę w wykonywanej instalacji.

Poprzedni artykułUrządzenia przeciwzalewowe
Następny artykułNowe wersje klasycznego zaworu – TacoSetter Inline z nowymi dodatkami dla jeszcze szerszego zastosowania

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here