Pokój dziecięcy – inspiracje

  Istnieje wiele pomysłów na to, jak powinien wyglądać idealny pokój dziecięcy. Czym zatem sugerować się przy jego urządzaniu? Co należy brać pod uwagę, by był jak najwspanialszym miejscem dla naszej pociechy?

  pokoj dzieciecy inspiracje 1 1024x683 - Pokój dziecięcy - inspiracje

  Idealny pokój dziecięcy

  Czy istnieje idealny pokój dziecięcy? Każdy ma nieco inne jego wyobrażenie. Przy wyborze należy wziąć pod uwagę warunki gabarytowe pokoju, zainteresowania i gust dziecka – to bardzo ważne, ponieważ jego pokój ma odzwierciedlać jego osobowość i indywidualność. Ważne jest również, aby przestrzeń była funkcjonalna i komfortowa. Przed dokonaniem wyboru warto po prostu porozmawiać ze swoją pociechą i zapytać, jak wyobraża sobie swój idealny pokój. 

  Jak urządzić pokój dziecięcy – inspiracje?

  Kluczowe jest, czy urządzamy pokój dla niemowlaka, małego dziecka, czy dojrzewającego nastolatka. Istotne przy jego projektowaniu jest używanie wyobraźni i liczenie się z gustem oraz zainteresowaniami naszego dziecka. Najważniejsze dla nas powinny być pomysły naszych pociech, bo to one będą przebywać w tym pomieszczeniu przez większość czasu. Ważne jest np. zawieszenie własnoręcznie namalowanych przez dziecko obrazów na ścianach. Powinno ono czuć, że to jest rzeczywiście jego miejsce. Istotne jest również, by w pokoju był zachowywany porządek. Trzeba zadbać o właściwe przechowywanie przedmiotów. Należy dokładnie przemyśleć, gdzie będą się znajdowały poszczególne zabawki czy materiały do szkoły. Nawet w pokoju młodzieżowym ważne jest zadbanie o dodatkową przestrzeń. Pokój dziecięcy czy młodzieżowy powinien mieć dodatkowe miejsce na spotkania towarzyskie zaprzyjaźnionych dzieci. Warto w tym celu zadbać o posiadanie skrzynek i kartonów, które pomieszczą w razie konieczności zalegające zabawki i inne przedmioty. Można je bowiem z łatwością schować pod łóżko, zyskując w ten sposób sporo wolnej przestrzeni w pokoju dziecka. 

  Komfort w pokoju dziecięcym

  Bardzo ważny przy dekorowaniu ścian jest ich kolor w pokoju dziecięcym. Dzieci potrzebują jak najbardziej przyjaznej atmosfery w swoim miejscu. U niemowlaków sprawdzą się klasyczne róże czy błękity z motywami bajkowymi. Dzieciom mogą spodobać się geometryczne formy czy też kolorowe pasy, choć warto najpierw zapytać je o zdanie w tej sprawie. Młodzież lubi podkreślać swój indywidualizm, dlatego sprawdzi się tutaj np. tapeta z ulubionym zespołem, drużyną piłkarską czy innym ważnym dla danego nastolatka motywem. 
  Ważne jest rozdzielenie strefy wypoczynku od strefy pracy, odrabiania zadań domowych itp. Dzieci potrzebują bowiem jasno wyznaczonych granic i nie odnajdą się w zbytnim chaosie.

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Please enter your comment!
  Please enter your name here