Pomiary rezystancji uziemień – podstawowe zasady i przyrządy

  Uziemienie pełni kluczową rolę w zabezpieczeniu obwodów elektrycznych – stanowi element ochrony przeciwporażeniowej, chroni przed skutkami zakłóceń oraz wyładowań atmosferycznych, a także zapewnia poprawną pracę urządzeń elektrycznych. The International Electrical Testing Association (IETA) zaleca testowanie uziomów co trzy lata, by zachować sprawność systemu.

  FOT. 1. Miernik Fluke 1625--2, przewody pomiarowe, elektrody (4 szt.), 3 szpulki z drutem, 2 zaciski i futerał.FOT. 1. Miernik Fluke 1625–2, przewody pomiarowe, elektrody (4 szt.), 3 szpulki z drutem, 2 zaciski i futerał.

  Prawidłowo wykonane pomiary parametrów uziemień zapewniają bezpieczeństwo obsługi oraz poprawną pracę urządzeń elektrycznych i elektronicznych we wszystkich obiektach wyposażonych w uziemienia robocze i ochronne, oraz tych, które narażone są na oddziaływanie wyładowań atmosferycznych. Celem pomiarów jest sprawdzenie, czy uziom spełnia wymagania regulacji prawnych dotyczących ochrony odgromowej, przeciwporażeniowej i przeciwprzepięciowej.

  Do prowadzenia prac należy dobrać odpowiednie przyrządy, które zapewnią zarówno dokładność pomiarów jak i łatwość obsługi. W lutym 2014 r. firma Fluke wprowadziła na polski rynek najnowsze testery uziemienia Fluke 1623–2 i Fluke 1625–2. Zaletą tych mierników jest intuicyjność i wygoda użytkowania – w przypadku każdego badania mierniki informują, które elektrody lub cęgi należy podłączyć, a obrotowym przełącznikiem można się swobodnie posługiwać nawet w rękawicach. Testery posiadają wewnętrzną pamięć 1500 rekordów i złącze USB do szybkiego transferu danych do komputera. Duże, 7-segmentowe wyświetlacze gwarantują czytelność pomiarów w każdych warunkach.

  Testery Fluke 1623–2 i Fluke 1625–2 umożliwiają prowadzenie wszystkich czterech rodzajów pomiarów uziemienia:

  • 3- i 4-biegunowy spadek potencjału (z użyciem elektrod pomiarowych)
  • 4-biegunowy pomiar rezystywności gruntu (z użyciem elektrod pomiarowych)
  • Pomiar selektywny (przy użyciu 1 pary cęgów oraz elektrod pomiarowych)
  • Pomiar dwucęgowy (przy użyciu 2 par cęgów)
  FOT. 2. Miernik Fluke 1623-2FOT. 2. Miernik Fluke 1623-2

  Metoda spadku potencjału (metoda techniczna)

  Podczas badania mierzy się spadek napięcia na uziemieniu i przepływający przez nie prąd, a z prawa Ohma wyliczana jest rezystancja. W metodzie spadku potencjału należy wykonać połączenia z ziemią w trzech miejscach. Można także wykorzystać czwartą elektrodę pomocniczą dla uzyskania większej precyzji pomiaru w przypadku uziomów o niskiej impedancji. To najbardziej popularna metoda – doskonale sprawdza się w pomiarach niewielkich systemów. Jej wadą jest konieczność rozłączania uziemienia oraz możliwe trudności ze znalezieniem odpowiedniego miejsca do wbicia elektrod pomiarowych.

  Pomiar rezystywności gruntu

  Pomiary rezystywności gruntu są szczególnie istotne na etapie projektowania uziemienia. Rezystywność gruntu zależy od wielu czynników: struktury i składu gleby, zawartości minerałów, wilgotności, głębokości, itp. Pomiary dostarczają informacji pozwalających odpowiednio dobrać rodzaj stosowanego uziemienia. Wiedza ta przekłada się na wymierne oszczędności czasu i materiałów oraz gwarantuje bezpieczeństwo przyszłej inwestycji. Pomiar rezystywności gruntu prowadzi się przy użyciu czterech elektrod, rozmieszczonych liniowo w równych odległościach.

  Pomiar selektywny

  Pozwala mierzyć rezystancję danego uziomu bez konieczności odłączania go z systemu uziomów, bądź też od sieci energetycznej. W tej metodzie stosuje się dwie elektrody pomocnicze oraz cęgi pomiarowe wykorzystywane do precyzyjnego pomiaru prądu płynącego w badanym uziomie.

  Pomiar dwucęgowy

  W tej metodzie pomiaru dwa zaciski są umieszczone wokół uziomu i każdy z nich jest podłączony do miernika. Napięcie o stałej wartości jest wzbudzane na jednym z zacisków, a prąd jest mierzony na drugim. Następnie miernik automatycznie określa rezystancję uziomu. Co ważne w przypadku pomiaru dwucęgowego, pręt uziemiający nie musi być odłączony, co gwarantuje dużą oszczędność czasu i pozwala prowadzić testy uziemienia w miejscach, które wcześniej nie były brane pod uwagę: wewnątrz budynków, słupów wysokiego napięcia lub tam, gdzie nie ma dostępu do gruntu.

  Fluke 1623–2 i 1625–2 można kupić jako samodzielne testery lub w zestawach. Kompletny zestaw obejmuje miernik 1623–2 lub 1625–2, przewody pomiarowe, 4 elektrody, 3 szpulki z drutem, 2 zaciski, akumulatory i podręcznik — wszystko w profesjonalnym futerale Fluke.

   

  Poprzedni artykułDekoracyjne grzejniki łazienkowe
  Następny artykułKurtyny powietrzne – nowoczesne rozwiązania dla obiektów komercyjnych

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Proszę wpisać swój komentarz!
  Proszę podać swoje imię tutaj