Pompa ciepła – obalamy mity

Pompa ciepła to doskonały sposób ogrzewania domu. Nie tylko nie generuje wysokich kosztów, ale przede wszystkim jest to bardzo ekologiczne źródło energii. Dlatego coraz więcej osób się na nią decyduje. Niestety to nadal bardzo mało znany sposób ogrzewania domu. Nadal niewiele wiemy na temat tego źródła energii. To sprawia, że powstaje wiele mitów o pompie ciepła. Dziś postaramy się je obalić!

Pompa ciepła - obalamy mity

Czy jest stosowana wyłącznie do ogrzewania budynków?

Większość osób myśli, że jedynym zastosowaniem pompy ciepła jest ogrzewanie budynków. Rzeczywiście stanowią one doskonały sposób na zapewnienie odpowiedniej temperatury w domu. Jednak to zastosowanie tego urządzenia! Niektóre pompy ciepła, wbrew temu, co może sugerować nazwa, świetnie sprawdzą się do chłodzenia budynku, które odbywa się za pomocą konwektorów wentylatorowych. To sprawia, że to urządzenie nie tylko świetnie sprawdzi się w czasie chłodnych dni. Może być też upragnionym ratunkiem w upały. Dlatego warto poważnie rozważyć zakup właśnie pompy ciepła.

Czy sprawdzi się tylko w nowym budownictwie?

Kolejnym mitem dotyczącym pomp cieplnych jest opinia, że sprawdzą się tylko w nowoczesnym budownictwie. To sprawia, że wiele osób rezygnuje z nich. Obawiają się, że ich dom jest za stary i pompa ciepła nie może zostać w nich zainstalowana. Jednak to nieprawda! Pompa grundfos, która możesz znaleźć na stronie http://www.saga.info.pl/grundfos/,może zostać wykorzystana również w starszych budynkach. Trzeba tylko pamiętać, że niezwykle istotny jest wybór odpowiedniego typu oraz pojemności pompy. W tej sytuacji należy wziąć pod uwagę różne parametry budynku, które ułatwią dobór właściwego urządzenia. Warto więc skorzystać z porad fachowca, aby montaż pompy cieplnej przyniósł jedynie korzyści, a nie straty.

Czy potrzebuje dużo przestrzeni?

Niektórzy rezygnują z montażu pompy cieplnej, ponieważ obawiają się, że zabraknie im miejsca. Zgodnie z panującą opinią tego typu urządzenia potrzebują ogromnych powierzchni, którymi nie każdy dysponuje. Warto jednak sobie uświadomić, że pompy cieplne nie są aż tak wielkimi urządzeniami jak nam się wydaje. Pompy gruntowe mają podobną powierzchnię do gazowego kotła kondensacyjnego. W dodatku są w stanie zapewnić podobną ilość ciepła. Tak naprawdę nie potrzebujemy więc więcej miejsca na odpowiednie ogrzanie mieszkania za pomocą tego urządzenia.

Czy jest bardzo głośna?

Wiele osób może odstraszać fakt, że pompy ciepła są bardzo głośne w czasie pracy. Tak naprawdę nie wiadomo, skąd się wziął ten mit, ale jest on bardzo popularny. Niektórzy, gdy słyszą o pompie ciepła wyobrażają sobie ją jako wielkie, bardzo hałaśliwe urządzenie, a takiego nikt nie chciałby mieć w domu. Już wspominaliśmy, że tak naprawdę nie jest ona tak duża jak się wydaje. Warto też pamiętać, że wcale nie jest taka hałaśliwa. Obecnie przy produkcji pomp wykorzystuje się coraz nowsze technologie. To sprawia, że stają się one bardziej przyjazne dla użytkowników. Warto więc pamiętać, że praca pomp ciepła może być dla całkowicie niezauważalna. Nie ma więc powodu do obaw, że generowany przez nie hałas zacznie nam przeszkadzać.

Czy wymaga częstych przeglądów?

Każda nowa technologia wzbudza wielkie obawy. W przypadku różnych urządzeń powstają mity, że trzeba będzie je często naprawiać lub kontrolować, aby nie uległy uszkodzeniom. Podobnie jest z pompami ciepła! Wiele osób z nich rezygnuje, ponieważ myśli, że czekają ich częste i kosztowne przeglądy. Jednak tak nie jest! Pompy ciepła rzadko ulegają uszkodzeniom, więc nie musimy się martwić o częste naprawy. Trzeba jednak pamiętać o corocznej kontroli, aby pracowały tak, jak powinny.

Poprzedni artykułWyposażenie magazynu – jak je skompletować?
Następny artykułWięcej niż jeden – hybrydowe systemy grzewcze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here