Pompy ciepła – wady i zalety rozwiązania dla domu

Budując nowy dom lub modernizując obecny, zastanawiamy się, jaki sposób ogrzewania będzie dla nas najkorzystniejszy. Podstawowym kryterium stanowiącym o wyborze rodzaju zastosowanej technologii, jest koszty montażu i eksploatacji urządzenia. Dla wielu osób niebagatelne znaczenie ma również wpływu urządzenia na środowisko. Coraz więcej domów korzysta z odnawialnych źródeł energii, stosując panele fotowoltaiczne, przydomowe oczyszczalnie ścieków i pompy ciepła. Jakie mamy rodzaje pomp ciepła i jakie są ich wady i zalety?

Pompy ciepła - wady i zalety rozwiązania dla domu

Czym jest pompa ciepła?

Pompa ciepła jest ekologicznym urządzeniem, które efektywnie wykorzystuje energię odnawialną i w efekcie ogrzewa nasz dom lub wodę. Pompa pobiera energię cieplną z otoczenia budynku tzw. dolne źródło (grunt, woda, powietrze) i przekazuje je do górnego źródła, czyli zamontowanej instalacji grzewczej (grzejniki lub ogrzewanie płaszczyznowe w podłodze, ścianie, suficie). Tym sposobem otrzymuje ekologiczne i odnawialne źródło energii, które możemy wykorzystać do ogrzania domu. Pompa sama w sobie nie wytwarza energii cieplnej, lecz przekazuje ją z gruntu, powietrza lub wody. Do przekazania ciepła niezbędna jest również energia elektryczna. Jeśli chcemy zastosować całkowicie odnawialne źródła energii, możemy zamontować panele solarne, które idealnie współgrają z pompą ciepła.

Zalety i wady pompy ciepła

Jak każde urządzenie, także pompa ciepła ma wady i zalety.

REKLAMA

Zalety pompy ciepła

Jeśli jesteśmy na etapie budowy domu, ważnym czynnikiem podczas rozważań na temat rodzaju ogrzewania mają zapewne koszty. Pompa ciepła obniża cenę budowy domu, ze względu na brak konieczności budowy komina, kotłowni i magazynu na opał.

Kolejnym czynnikiem ekonomicznym jest brak konieczności zakupu opału (węgla, drewna), czy zakładania drogiego przyłącza gazu. Pompa daje nam dodatkowo ten komfort, że jest urządzeniem bezobsługowym – wystarczy ustawić na regulatorze odpowiednie dla siebie parametry. Nie musimy również poświęcać czasu na wyszukiwanie dobrej jakości paliwa w przystępnej cenie (paliwo złej jakości obniża żywotność kotłów).

Choć instalacja i zakup pompy ciepła nie należą do najniższych, inwestycja ta szybko się zwraca (brak nakładów na zakup opału), a przy wykorzystaniu paneli solarnych jest niemal bezkosztowa. Niewątpliwie ogromnym plusem jest długa żywotność pompy – przy odpowiedniej instalacji i konserwacji urządzenie to może działać nawet do 50 lat. Nie sposób pominąć bardzo ważnej kwestii związanej z ekologią. Pompy ciepła nie wydzielają żadnych spalin, więc nie zamieszczamy środowiska. Coraz częściej na zakup i instalacje urządzeń pozyskujących odnawialne źródła energii przyznawane są dotacje – możemy uzyskać np. niskooprocentowany kredyt lub dofinansowanie. Jeśli zatem chcemy zmienić stary piec na pompę ciepła z częściowym dofinansowaniem, który przewiduje wkład własny, możemy skorzystać z pożyczki gotówkowej.

Wady pompy ciepła

Jak każde urządzenie również pompa ciepła ma swoje wady. Jeśli zatem zastanawiamy się nad jej zamontowaniem, warto wziąć pod uwagę również to, że pomimo długiej żywotności może przytrafić się nam awaria sprężarki przy pompach niższej klasy. Jeśli chcemy w pełni korzystać z pompy, konieczna będzie również wymiana ogrzewania na podłogowe lub ścienne. Wielu osobom przeszkadza wydawany przez pompę hałas. Dla wielu minusem zakupu i instalacji pompy jest wysoki nakład początkowy.

Artykuł Partnera

«
»

Dodaj komentarz