Powietrze pod specjalnym nadzorem – czyli monitor CO2

Dwutlenek węgla (CO2) jest jednym z naturalnych składników powietrza. W powietrzu gaz ten występuje w ilości do ok. 0,04% objętości (400 ppm). W takim stężeniu nie jest szkodliwy ani trujący. Co więcej, obecność CO2 w atmosferze w ogóle jest niezwykle ważna dla właściwego funkcjonowania wszystkich organizmów żywych. Wpływa m.in. na poziom odczynu krwi i szybkość pracy serca u człowieka. Jest również niezbędny w procesie fotosyntezy roślin, podczas którego produkowany jest tlen.

powietrze-pod-specjalnym-nadzorem-czyli-monitor-co2

CO2 powstaje w wyniku wielu zróżnicowanych procesów, m.in. oddychania organizmów żywych, fermentacji, butwienia i gnicia substancji organicznych, spalania substancji stałych, płynnych i gazowych, a także palenia tytoniu itp. Wydzielanie CO2 jest ponadto związane z działalnością różnych segmentów przemysłu.

 

REKLAMA


CO2 a organizm człowieka

Na co dzień oddychamy powietrzem atmosferycznym zewnętrznym, jak i tym wewnątrz budynków. W każdym z tych środowisk występuje CO2, choć jego poziom, a tym samym wpływ na organizm i kondycję, jest różny. Dorosły człowiek, wykonując lekką pracę biurową, wydycha przeciętnie 19-24 l CO2 w ciągu godziny. Natomiast podczas wzmożonego wysiłku fizycznego ilość ta wzrasta nawet do 70 l na godzinę. Dlatego też w pomieszczeniach zamkniętych, w których Powietrze pod specjalnym nadzorem – czyli monitor CO2 Dwutlenek węgla (CO2) jest jednym z naturalnych składników powietrza. W powietrzu gaz ten występuje w ilości do ok. 0,04% objętości (400 ppm). W takim stężeniu nie jest szkodliwy ani trujący. Co więcej, obecność CO2 w atmosferze w ogóle jest niezwykle ważna dla właściwego funkcjonowania wszystkich organizmów żywych. Wpływa m.in. na poziom odczynu krwi i szybkość pracy serca u człowieka. Jest również niezbędny w procesie fotosyntezy roślin, podczas którego produkowany jest tlen. przebywają lub pracują ludzie, stężenie dwutlenku węgla może być nawet kilkukrotnie wyższe niż w powietrzu zewnętrznym. Dopuszczalne stężenie dwutlenku węgla w pomieszczeniu, w którym stale przebywają ludzie, określają normy i zalecenia europejskie, amerykańskie (ASHARE) oraz te sformułowane przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). Przyjęty poziom to 1000 ppm (0,1%), czyli wymóg minimum higienicznego.

powietrze-pod-specjalnym-nadzorem-czyli-monitor-co2_1

Kontrola poziomu CO2 to podstawa

Zbyt wysokie stężenie CO2 w przestrzeniach zamkniętych może okazać się tragiczne w skutkach dla osób w nich przebywających. Poważne zagrożenie może powstawać również wszędzie tam, gdzie CO2 wydziela się jako efekt uboczny procesu produkcyjnego (np. w browarach, winiarniach, szklarniach, itp.). Istotne jest zatem dokładne określanie i stałe kontrolowanie poziomu CO2 we wszystkich pomieszczeniach, w których istnieje duże prawdopodobieństwo jego wzrostu. Do tego celu służą urządzenia monitorujące – m.in. nowy AURATON MG106 firmy LARS. Zaawansowane technologicznie urządzenie wyposażone w specjalne czujniki, dzięki którym możliwe jest dokładne określenie stężenia CO2. Gdy w pomieszczeniu przekroczony zostanie ustawiony wcześniej, dopuszczalny poziom CO2, wówczas włączy się alarm dźwiękowy. AURATON MG106 można zastosować w mieszkaniach oraz budownictwie indywidualnym dla utrzymania zdrowego klimatu w pokojach dziennych czy sypialniach. Znajdzie zastosowanie także w szkołach, biurach, salach konferencyjnych, halach wystawowych, ogrodnictwie, hodowli zwierząt i przemyśle.

To niezwykle funkcjonalne urządzenie, dzięki któremu przebywanie w pomieszczeniach potencjalnie zagrożonych wzrostem CO2, staje się bardziej bezpieczne i komfortowe.

«
»

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *