POWIETRZNE POMPY CIEPŁA – pytania o innowacje (cz. 1)

EKSPERT
Magdalena Sawicka-Balcerzak
Kierownik ds. Produktu w Dziale Systemów Grzewczych i Klimatyzacyjnych
Daikin

Czego, oprócz podstawowej funkcji, czyli podgrzewania c.w.u. (i ogrzewania pomieszczeń), oczekują Państwa klienci od nowoczesnych pomp ciepła?

Obecnie klienci oczekują od pompy ciepła oprócz funkcji ogrzewania pomieszczeń oraz przygotowania c.w.u. także funkcji chłodzenia. Ważna jest także możliwość sterowania pompą ciepła przy użyciu aplikacji na telefon komórkowy oraz często klienci oczekują możliwości współpracy pompy ciepła z fotowoltaiką. W ofercie Daikin klienci znajdą zarówno modele tylko do ogrzewania i przygotowania c.w.u. jak i modele wyposażone w funkcję chłodzenia, wszystkie pompy mają możliwość sterowania przez aplikację online Daikin Residential Controller (funkcja jest wbudowana, albo trzeba zakupić moduł Lan Adapter w zależności od modelu pompy), oraz jest możliwość współpracy z fotowoltaiką. Wystarczy wybrać właściwy model odpowiadający potrzebom klienta.

POWIETRZNE POMPY CIEPŁA - pytania o innowacje

Jakie innowacje ostatniej dekady wpłynęły na rozwój tych produktów? Jakie będą kolejne kroki ewolucji powietrznych pomp ciepła?

Na rozwój pomp ciepła w ostatnich latach wpłynął zdecydowanie rozwój automatyki i sterowania urządzeniami online, co umożliwiło precyzyjną kontrolę pracy układów chłodniczych pomp ciepła, uzyskanie wysokich współczynników efektywności pracy oraz sterowanie oraz monitoring pomp ciepła przez dedykowane aplikacje. Do urządzeń wprowadzono także jednorodne czynniki chłodnicze, np. czynnik R32, o niższym współczynniku GWP (w stosunku do wcześniej stosowanego powszechnie czynnika R410A), co sprawia, że pompy ciepła napełnione tym czynnikiem mają mniejszy potencjał tworzenia efektu cieplarnianego, czyli mniejszy negatywny wpływ na ocieplenie klimatu. W ciągu ostatnich 10 lat dopracowano także działanie pomp ciepła w niskich temperaturach zewnętrznych, poprzez usprawnienie procesu odszraniania i obecnie urządzenia te mogą pracować nawet do temperatury -28°C i z powodzeniem są stosowane jako jedyne źródło ciepła. Przyszłość pomp ciepła to na pewno jeszcze więcej możliwości sterowania i monitorowania pracy pomp online, rozwój dodatkowych usług oferowanych przez producentów dla pomp ciepła np. szcze- Magdalena Sawicka-Balcerzak Kierownik ds. Produktu w Dziale Systemów Grzewczych i Klimatyzacyjnych Daikin gółowy monitoring parametrów pracy pomp, możliwość zakupienia usługi konserwacji, lub pakietu konserwacji poprzez stronę producenta.

Czy w tym roku możemy się spodziewać jakiś nowatorskich premier w Państwa ofercie?

W tym roku od kwietnia 2021 w ofercie Daikin pojawiła się nowa pompa ciepła -powietrze-woda typu monoblok Daikin Altherma 3 M. Urządzenie charakteryzuje się wysoką klasą efektywności energetycznej A+++ dla temp. wody 35°C i A++ dla temp. wody 55°C, dzięki czemu spełnia warunki Programu Dotacji „Czyste Powietrze”. Urządzenie pracuje nawet do temperatury zewnętrznej -25°C oraz utrzymuje temperaturę wody zasilającej do 60°C do temp. zewnętrznej -7°C. Co więcej nowy monoblok Daikin ma możliwość sterowania online poprzez aplikację, jeżeli zastosujemy moduł WLAN, dostępny jako opcja. Cechą charakterystyczną tego urządzenia jest jego wygląd z czarną osłoną wentylatora i jasno szarą obudową, wpisujący się w nowoczesną architekturę.

POWIETRZNE POMPY CIEPŁA - pytania o innowacje

Jakie są obecne trendy w rozwoju tych urządzeń? Czego oczekują ich użytkownicy?

Obecne trendy to przede wszystkim nowoczesne możliwości sterowania pompą poprzez aplikacje online na telefon komórkowy, współczesny i estetyczny wygląd urządzeń, które stają się elementem ozdobnym, a nie szpecącym wnętrza oraz ci- EKSPERT cha praca przede wszystkim jednostki zewnętrznej, tak, aby zapewnić dyskrecję i komfort.
Dodatkowo ważne są energooszczędna praca – pompa ciepła powinna być tania w eksploatacji, niezawodność – konsumenci chcą mieć pewność, że urządzenie będzie działało nawet srogą zimą, bezpieczeństwo – czyli profesjonalne wsparcie serwisowe w razie awarii.

Czy współpraca powietrznych pomp ciepła z systemami fotowoltaicznymi to najlepsza droga do uzyskania niezależności energetycznej gospodarstw domowych?

Zdecydowanie jest to ekologiczne i korzystne połączenie, które pozwala klientom zaoszczędzić na rachunkach za energię elektryczną, lub prawie całkowicie je wyeliminować. Nie przyniesie nam natomiast całkowitej niezależności energetycznej od dostawcy energii, bo w większości przypadków nadal będziemy korzystać z energii w sieci poprzez licznik dwukierunkowy. Instalacja fotowoltaiczna ma zazwyczaj nadprodukcję energii w okresie letnim, a zużycie energii dla domu największe jest zimą, więc prawdopodobnie latem będziemy oddawać energię do sieci, a zimą ją pobierać.

POWIETRZNE POMPY CIEPŁA - pytania o innowacje

Czy powietrzne pompy ciepła mają w przyszłości szansę zdominować rynek i wyprzeć inne urządzenia grzewcze?

Zdecydowanie tak. Przyjęty przez Unię Europejską plan działania na rzecz zrównoważonego rozwoju gospodarczego tzw. „zielony ład” wyraźnie wskazuje na wykorzystanie technologii pomp ciepła. Dodatkowo zastosowanie tej technologii w Polsce wspierają obowiązujące dotacje takie jak Czyste Powietrze oraz Ulga Termomodernizacyjna oraz nowe Warunki Techniczne dla budynków obowiązujące od stycznia 2021. Co więcej zaplanowanie pompy ciepła jako jedynego urządzenia grzewczego przy projektowaniu domu pozwala zrezygnować z kosztów budowy komina oraz przyłącza gazowego.

EKSPERT
Jakub Lejman
Senior Product Engineer Air Solution
LG

Czego, oprócz podstawowej funkcji, czyli podgrzewania c.w.u. (i ogrzewania pomieszczeń), oczekują Państwa klienci od nowoczesnych pomp ciepła?

Klienci oczekują również od tego typu urządzeń możliwości chłodzenia. Pompy ciepła LG Therma V posiadają taką funkcję w całym typoszeregu, wyłączając jedynie urządzenia wysokotemperaturowe. Dodatkowo dla klientów ważne jest również sterowanie urządzeniem w oparciu o aplikację mobilną czy nadrzędny system BMS.

Jakie innowacje ostatniej dekady wpłynęły na rozwój tych produktów? Jakie będą kolejne kroki ewolucji powietrznych pomp ciepła?

Produkty LG nieustannie są udoskonalane w kierunku ochrony środowiska naturalnego oraz osiąganych parametrów i efektywności. Niemal wszystkie pompy ciepła – tam gdzie jest to możliwe, wykorzystują czynnik chłodniczy R32, który ma znacznie mniejszy potencjał tworzenia efektu cieplarnianego (GWP) niż stosowany obecnie czynnik chłodniczy R410A. Dodatkowo, w celu uzyskania wysokiej wydajności i niezawodności zastosowano sprężarkę spiralną nowego typu, która posiada szeroki zakres pracy. W celu efektywnego sterowania temperaturą na wyjściu sprężarki zastosowano technologię wtrysku tzw. „fl ash gas”, mieszaniny cieczy i pary. Wykorzystanie tej technologii zwiększa zakres roboczy przy ogrzewaniu i poprawia wydajność grzewczą przy niskich temperaturach otoczenia. Kolejną innowacją może być wymiennik ciepła jednostki zewnętrznej pokryty specjalną powłoką Black Fin. Czarna powłoka chroni wymiennik przed korozją powodowaną przez agresywne środowisko lub zanieczyszczenia przemysłowe. Kolejnymi krokami na drodze ewolucji pomp ciepła będą udoskonalenia względem logiki pracy urządzeń, zwiększenia zakresu temperaturowego czy wydajności w niskich temperaturach otoczenia, a także wszystkie aspekty związane z automatyką.

POWIETRZNE POMPY CIEPŁA - pytania o innowacje

Czy w tym roku możemy się spodziewać jakiś nowatorskich premier w Państwa ofercie?

Tak, jeszcze w tym roku do naszej oferty trafi ą nowe, jak i odświeżone, udoskonalone modele pomp ciepła. Jednak na tą chwilę nie chcemy zdradzać więcej informacji.

Jakie są obecne trendy w rozwoju tych urządzeń? Czego oczekują ich użytkownicy?

Użytkownicy oczekują przede wszystkim bezawaryjnej i bezobsługowej pracy urządzenia, a kluczem do sukcesu jest ich prawidłowy dobór i montaż. Dzięki stworzonej sieci autoryzowanych partnerów serwisowych zlokalizowanych w całej Polsce, jesteśmy w stanie pełnić nadzór nad wszystkimi nowo tworzonymi instalacjami. To sprawia, że urządzenia w dalszej eksploatacji nie wymagają znacznej ingerencji użytkownika końcowego, a przede wszystkim są bezawaryjne. Obecnie, dla klientów ważny jest również temperaturowy zakres pracy proponowanych urządzeń. Ostatni okres zimy pokazał, że jest to niezwykle ważny aspekt. W większości, pompy ciepła LG Therma V są w stanie pracować nieustannie do temperatury otoczenia -25 ‘C. Dodatkowo, klienci końcowi pytają o możliwość sterowania drugim obiegiem grzewczym czy współpracy pomp ciepła z nadrzędnym systemem BMS. Te funkcje również są możliwe w odniesieniu do urządzeń LG Electronics.

POWIETRZNE POMPY CIEPŁA - pytania o innowacje

Czy współpraca powietrznych pomp ciepła z systemami fotowoltaicznymi to najlepsza droga do uzyskania niezależności energetycznej gospodarstw domowych?

Oczywiście. Powietrzne pompy ciepła do swojej pracy wykorzystują jedynie energię elektryczną oraz odnawialną energię cieplną zawartą w powietrzu. W związku z tym, połączenie instalacji fotowoltaicznej z tego typu urządzeniami jest jedną z najlepszych dróg do uzyskania niezależności energetycznej gospodarstw domowych. W swojej ofercie LG Electronics posiada też moduły fotowoltaiczne, co sprawia, że połączenie tych dwóch systemów gwarantuje wysokosprawną, szybko zwracającą się inwestycję, gdzie rachunki za prąd są naprawdę znikome, lub też nie występują. Doskonały współczynnik ciepła paneli fotowoltaicznych i wiodąca w branży wydajność oznaczają, że moduły LG pochłaniają więcej energii przez dłuższy czas, co jest korzystne dla środowiska i finansów danej rodziny.

Czy powietrzne pompy ciepła mają w przyszłości szansę zdominować rynek i wyprzeć inne urządzenia grzewcze?

Tak. Od pewnego czasu stale monitorujemy i analizujemy rynek związany z pompami ciepła. Są to coraz częściej i chętniej wybierane urządzenia do ogrzewania nowo powstałych, energooszczędnych budynków ale także tych termomodernizowanych. Ten trend rozwija się bardzo dynamicznie, a udoskonalenia technologiczne sprawiają, że rozwiązania te zostawiają w tyle stawki konwencjonalne źródła grzewcze. Ponadto, wymagania UE względem emisji szkodliwych substancji do atmosfery oraz lokalne przepisy sprawiają, że jest to jedyna droga do poprawy jakości powietrza w naszym kraju, która jak wiadomo, nie jest w najlepszej kondycji.

Poprzedni artykułBezpieczna i higieniczna instalacja wodna dzięki zaworom regulacyjnym
Następny artykułDobry filtr do wody – jaki wybrać?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj