Bezpieczna i higieniczna instalacja wodna dzięki zaworom regulacyjnym

Regulacyjne zawory kątowe i przyłączeniowe są istotnym elementem wewnętrznej instalacji wodnej, a ich jakość warunkuje jej bezpieczną i bezawaryjną eksploatację. Nie tylko odcinają dopływ wody, lecz także mogą ograniczać jej przepływ i zapewniać poprawne funkcjonowanie urządzeń. Na pierwszy rzut oka dwa zawory wyglądają podobnie, jednak różnice mogą być znaczące.

Zawory muszą się cechować trwałością, gdyż warunkują bezpieczeństwo eksploatacji instalacji wodnej. Fot. SCHELL
Zawory muszą się cechować trwałością, gdyż warunkują bezpieczeństwo eksploatacji instalacji wodnej. Fot. SCHELL

Zawory odcinające są niezbędnym elementem każdej instalacji wodnej, gdyż zapobiegają zalaniu pomieszczenia w razie np. awarii urządzenia czy remontu wodociągu. Większe korzyści z użytkowania zapewniają zawory regulacyjne, które oprócz tradycyjnej funkcji odcinania wody, pozwalają także na wstępne ograniczenie ilości wody dopływającej do punktu czerpalnego czy urządzenia. O tym, jak duże znaczenie ma ich trwałość i bezawaryjność, zazwyczaj można przekonać się w nagłych sytuacjach, ale nie tylko. W kompleksowym portfolio zaworów marki SCHELL można znaleźć rozwiązania pełniące zróżnicowane funkcje w instalacji wodnej, od odcinania i regulacji zużycia wody aż po przyłączanie urządzeń i dbanie o higienę wody, a nawet specjalistyczne zawory probiercze. Zastosowane w nich unikatowe rozwiązania konstrukcyjne zapewniają długoletnią żywotność, a wysokiej jakości mosiądz – trwałość i zgodność z najbardziej restrykcyjnymi europejskimi rozporządzeniami dotyczącymi jakości wody pitnej.

Tylko wysokiej jakości mosiądz

Korpusy dostępnych na rynku zaworów są na ogół wykonywane z mosiądzu, jednak różnią się między sobą m.in. składem użytego stopu, technologią wykonania czy wykończeniem powierzchni. Jakie ma to znaczenie w praktyce? Czysty mosiądz to stop miedzi i maksymalnie do 45% cynku, dzięki któremu materiał jest twardszy i bardziej wytrzymały. Niekiedy jednak miedź jest częściowo zastępowana innymi metalami, jak na przykład ołów czy nikiel, które ulegają wytrąceniu do wody pitnej i mogą mieć niekorzystny wpływ na ludzkie zdrowie. Warto pamiętać, że nawet śladowe ilości jonów ołowiu trwale odkładają się w organizmie, zaś nikiel ma działanie uczulające.

REKLAMA

Warto zwrócić uwagę, by zawór posiadał stosowny atest stwierdzający, że został on wyprodukowany z surowca dopuszczonego do kontaktu z wodą pitną, bez zawartości szkodliwego dla zdrowia niklu i ołowiu. Fot. SCHELL
Warto zwrócić uwagę, by zawór posiadał stosowny atest stwierdzający, że został on wyprodukowany z surowca dopuszczonego do kontaktu z wodą pitną, bez zawartości szkodliwego dla zdrowia niklu i ołowiu. Fot. SCHELL

Dlatego markowi producenci armatury sanitarnej stosują tylko materiały bezołowiowe, a w niektórych krajach nawet nie dopuszcza się do użytku zaworów zawierających nikiel w częściach mających kontakt z wodą. Korpusy zaworów SCHELL COMFORT zostały wykonane w 100% z czystego stopu miedzi i cynku, dlatego nie wydzielają żadnych szkodliwych związków, a przy tym cechują się bardzo długą żywotnością. Armatura wykonana z kutego mosiądzu jest neutralna w kontakcie z wodą pitną, odporna na odcynkowanie i korozję chemiczną. Zawory formowane w wysokiej temperaturze w ramach jednej operacji kucia wykazują ponadto bardzo wysoką odporność mechaniczną. W ich konstrukcji nie występują żadne naprężenia termiczne, jak w przypadku zaworów produkowanych w technologii odlewu, dlatego są m.in. odporne na pękanie pod ciśnieniem. Formowane ciśnieniowo korpusy zaworów SCHELL są następnie poddawane galwanizacji, w wyniku której uzyskują lśniącą, chromowaną powierzchnię, która jest gładka i łatwa w czyszczeniu.

Filtr jest wykonany z odpornego na zniszczenie tworzywa. Fot. SCHELL
Filtr jest wykonany z odpornego na zniszczenie tworzywa. Fot. SCHELL

Jakość tkwi w szczegółach

Zawór to element pracujący w ciągłym kontakcie z wodą, dlatego o jego trwałości w dużej mierze stanowi nie tylko materiał, z jakiego został wykonany, lecz również sposób zabezpieczenia mechanizmu i szczelność obudowy. W zaworach SCHELL zastosowano innowacyjną konstrukcję, w której wrzeciono zostało umieszczone w oddzielnej komorze smarnej, dzięki czemu nie ma ono kontaktu z wodą i znajdującymi się w niej zanieczyszczeniami. Dlatego mechanizm zaworu nie ulega zatarciu i można go łatwo regulować nawet po upływie wielu lat. Maksymalną szczelność rozwiązania zapewnia podwójne uszczelnienie tego typu o-ring, które eliminuje ryzyko przeciekania. W ofercie firmy SCHELL można również znaleźć zawory kątowe wyposażone w trwały filtr z tworzywa sztucznego, który wyłapuje bardzo małe cząsteczki zanieczyszczeń o wielkości 250 mikrometrów. Pozwalają one skutecznie chronić wrażliwą elektronikę stosowaną w bateriach sterowanych na podczerwień.

Gwint samouszczelniający ASAG Easy. Fot. SCHELL
Gwint samouszczelniający ASAG Easy. Fot. SCHELL

Szczelne połączenia w standardzie

O bezawaryjności połączeń w instalacji wodnej decyduje jakość i szczelność połączeń, dlatego zawory SCHELL oferują optymalne rozwiązania montażowe, jak samouszczelniający gwint przyłączeniowy i fabrycznie radełkowany gwint. Opatentowane uszczelnienie ASAG EASY eliminuje potrzebę stosowania taśmy teflonowej czy tradycyjnych włókien konopnych, gwarantując przy tym wysoki poziom niezawodności. Alternatywą dla instalatorów preferujących tradycyjne rozwiązania montażowe jest wersja z fabrycznymi nacięciami gwintu. Eliminuje to potrzebę ręcznego uszorstniania i sprowadza wykonywane przy pracach czynności do niezbędnego minimum. Wszystkie zawory mogą być wyposażone w odporną na wyrwanie złączkę zaciskową z mosiężnym stożkiem i kompensatorem długości. Zawory SCHELL COMFORT są dostępne w wielu wymiarach, najpopularniejsze to: 1/2” x 1/2”, 1/2” x 3/4” i 1/2” x 3/8”. Przesuwne rozety pozwalają na kompensację nadmiernej długości rur do 18 mm. Standardowo dostępne są elementy o średnicy 54 mm, jednak wszędzie tam, gdzie konieczne jest zakrycie niedoskonałości w ułożeniu płytek, można zastosować również większą rozetę o średnicy 65 mm.

Kombinowany zawór kątowy SCHELL COMFORT pozwala na podłączenie dwóch przyborów naraz. Fot. SCHELL
Kombinowany zawór kątowy SCHELL COMFORT pozwala na podłączenie dwóch przyborów naraz. Fot. SCHELL

Niezawodne i uniwersalne podłączanie urządzeń

Oprócz typowych regulacyjnych zaworów kątowych w ofercie firmy SCHELL można znaleźć pełną gamę zaworów przyłączeniowych. Różne odmiany zaworów pozwalają na podłączanie urządzeń nawet w nietypowych sytuacjach. Na przykład zawór kombinowany SCHELL COMFORT umożliwia podłączenie baterii umywalkowej, pralki lub zmywarki z jednego podejścia w sytuacjach, gdy nie ma dedykowanego przyłącza wodnego. Przy pomocy oddzielnych pokręteł można niezależnie regulować dopływ wody do poszczególnych przyborów. Rozwiązanie z blokadą przepływu zwrotnego pozwala ponadto zapobiegać nieprzewidzianym skutkom awarii wodociągu, zapobiegając zanieczyszczeniu instalacji i chroniąc domowe urządzenia przed uszkodzeniem. Ciekawym rozwiązaniem jest także zawór przyłączeniowy oszczędzający miejsce SCHELL COMFORT. Jego pionowy korpus pozwala na podłączenie urządzeń w niewielkich pomieszczeniach z niewielkim dystansem od ściany wynoszącym jedynie 45 mm. Jego pełną funkcjonalność gwarantuje poręczne znajdujące się w górnej części ryflowane pokrętło do regulacji COMFORT i gwint G ¾ do podłączenia węża pralki od dołu.

Zawór przyłączeniowy oszczędzający miejsce SCHELL COMFORT z pionowym korpusem. Fot. SCHELL
Zawór przyłączeniowy oszczędzający miejsce SCHELL COMFORT z pionowym korpusem. Fot. SCHELL

Rozwiązanie specjalistyczne

Instalacja wodna nie tylko ma dostarczać wodę, ale również zapewniać jak najwyższy standard higieny. Okresowe awarie wodociągu czy przestoje w eksploatacji mogą powodować przedostawanie się do instalacji wody pitnej niebezpiecznych dla zdrowia substancji lub drobnoustrojów. SCHELL oferuje także specjalistyczne zawory probiercze, które umożliwiają uzyskanie sterylnych próbek z punktów poboru znajdujących się wewnątrz budynku. Kombinowana armatura składa się z zaworu kątowego oraz zaworu do poboru próbek wody pitnej wg wymagającej normy DIN ISO 458.

«
»

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *