Koniec lata to ostatni dzwonek na modernizację systemu ogrzewania w domu. Przed kolejnym sezonem grzewczym warto przeanalizować koszty jakie poniesione ubiegłej zimy. Może bowiem okazać się, że efektywność naszego źródła ciepła jest zbyt mała, a koszty ogrzewania znacznie za wysokie.
Jeśli latem nie zadbamy o kontrolę i nie przeprowadzimy konserwacji instalacji to w kolejnym sezonie grzewczym możemy mieć przykrą niespodziankę w postaci problemów z uzyskaniem żądanej temperatury, korozji kotła czy niedostatecznego ciągu kominowego. Systematycznie dokonując drobnych napraw i czynności konserwacyjnych zapewnimy sobie komfort zimą.
Kocioł należy dokładnie wyczyścić z pozostałości opału. Resztki popiołu muszą być dokładnie usunięte, a ścianki kotła wyczyszczone. Nie należy zapominać o czyszczeniu otworów dystrybucji powietrza i kanałów konwekcyjnych. Wygodne czyszczenie kotłów SAS zapewniają otwory wyczystne, których rozmieszczenie i ilość zależna jest od konkretnego modelu kotła. Ważne jest aby czynności te wykonywać przy maksymalnie otwartej przepustnicy spalin. Kocioł należy regularnie oczyszczać z sadzy i substancji smolistych – każdy osad na ściankach kanałów konwekcyjnych zakłóca właściwy odbiór ciepła z wymiennika, co obniża sprawność oraz zwiększa zużycie paliwa. Podczas czyszczenia wymiennika należy pamiętać o udrożnieniu otworów dystrybucji powietrza znajdujących się na obwodzie retorty, na płycie paleniskowej podajnika tłokowego, czy otworów nadmuchowych w przestrzeni paleniskowej palnika SAS MULTI FLAME. Również podajnik paliwa należy poddawać okresowemu czyszczeniu zgodnie z wytycznymi producenta.
REKLAMA
Prawidłowa obsługa przedłuża żywotność kotła oraz towarzyszących mu urządzeń. Kotły przy eksploatacji całorocznej (tryb zimowy/letni) pracują przy różnym obciążeniu, bardzo często na mocy minimalnej. Takie warunki (niska temp. wody w kotle) powodują wykraplanie wilgoci na ściankach wymiennika, przyspieszając korozję urządzenia, zabrudzenie komory spalania i zmniejszenie sprawności kotła. Obowiązkowo należy zabezpieczyć kocioł przed tzw. „korozją niskotemperaturową”, montując zawór czterodrogowy. Wyposażenie zaworu mieszającego w siłownik oraz czujnik temperatury zewnętrznej daje możliwość regulacji instalacji według krzywej grzewczej (sterowanie pogodowe).
Na okres przerwy w sezonie grzewczym nie należy spuszczać wody z kotła i instalacji.
Jeżeli kocioł został wyłączony, należy raz w tygodniu uruchamiać w pracy ręcznej na około 15 minut podajnik, wentylator oraz pompy obiegowe. Zalecane jest pozostawienie na okres postoju kotła otwartych drzwiczek w celu przeciwdziałania korozji na skutek wykraplania wilgoci na zimnych ściankach wymiennika oraz przesmarowanie elementów ruchomych np. zawiasy drzwiczek.
Okres wyłączenia kotła z eksploatacji jest też dobrym momentem na wykonanie profesjonalnego przeglądu serwisowego kotła.
Kiedy wymiana kotła?
W wielu polskich domach funkcjonują stare, wyeksploatowane, nieekologiczne kotły c.o., którym coraz częściej przydarzają się awarie i generują za wysokie koszty ogrzewania – wtedy wymiana kotła staje się koniecznością. A co w przypadku, gdy remontujemy i ocieplamy dom i tym samym zmniejsza się jego zapotrzebowanie na ciepło? Może się wtedy okazać, że dotychczasowy kocioł jest za duży, co ma przełożenie na jego sprawność i tym samym zwiększone zużycie paliwa. Jeżeli nominalna moc kotła jest zbyt duża w odniesieniu do zapotrzebowania na ciepło, to paliwo nie spala się całkowicie i na wymienniku kotła pojawia się sadza, która zaburza wymianę ciepła generując spadek sprawności. Ponadto istnieje niebezpieczeństwo zapalenia się sadzy w kominie wskutek zmniejszonego ciągu kominowego. Warto wykonać profesjonalny bilans energetyczny, który pokaże nam jakie mamy rzeczywiste zapotrzebowanie na ciepło po termomodernizacji domu i pozwoli wybrać kocioł o odpowiedniej mocy. Jeśli zdecydujemy się na wymianę kotła. to warto skorzystać z programów dofinansowań np. z Programu Czyste Powietrze.
Anna Pawłowska-Kawa
ZMK SAS SP. Z O.O.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.