Rozdzielnice elektryczne dla hoteli – optymalne rozwiązania

Instalacja elektryczna w hotelu czy SPA musi zostać szczególnie starannie wykonana, tak aby zapewnić bezpieczną i niezawodną dystrybucję energii w całym obiekcie. Sercem instalacji jest rozdzielnica elektryczna. To w niej znajduje się aparatura modułowa zapewniająca niezakłócone działanie infrastruktury elektrycznej, w tym także sieci teleinformatycznej, instalacji alarmowej i klimatyzacji.

Rozdzielnice elektryczne dla hoteli – optymalne rozwiązania

Rozdzielnica elektryczna – czym właściwie jest?

Rozdzielnice elektryczne są centralną częścią instalacji i ich zadaniem jest optymalny rozdział i przesył energii do wszystkich obwodów i podłączonych do nich urządzeń, a także: regulowanie parametrów energii, prowadzenie pomiarów, zarządzanie pracą urządzeń sterowniczych oraz zapewnienie ochrony przed porażeniem prądem w przypadku wadliwego działania instalacji. W związku z tym, w specjalistycznej obudowie mieszczą się elementy aparatury modułowej takie jak m.in. aparatura pomiarowa, elementy sterownicze i sygnalizacyjne, podzespoły rozdzielcze i zabezpieczeniowe, komponenty przewodowe, izolacyjne i wsporcze. Rozdzielnice każdorazowo są indywidualnie opracowanymi sprzętami. Specjaliści od konfiguracji (prefabrykacji) rozdzielnic rozplanowują optymalne rozmieszczenie obwodów i użycie odpowiedniej ilości poszczególnych modułów, gwarantujące prawidłowe działanie urządzeń elektrycznych w danym obiekcie hotelowym.

Wielkość i rodzaj rozdzielnicy zależy od stopnia rozbudowania instalacji elektrycznej w budynku i miejsca jej montażu. Rozdzielnice dzieli się na wewnętrzne i zewnętrzne, a także na natynkowe i podtynkowe. W hotelach zwykle stosuje się montowane wewnątrz budynku rozdzielnice natynkowe.

REKLAMA

Dlaczego w hotelu rozdzielnica będzie inna niż w domu?

Ze względu na rozmiar hotelowej instalacji elektrycznej oraz zastosowanie typowych dla branży rozwiązań, takich jak m.in.:

  • system zarządzania budynkiem (BMS),
  • system zarządzania pokojami, 
  • system poprawiający efektywność energetyczną obiektu,
  • system alarmowy,
  • system przeciwpożarowy,
  • instalacja klimatyzacji,

rozdzielnica hotelowa będzie się znacznie różnić od domowej lub przeznaczonej np. do fabryki. Większe obiekty użytkowe, do których można zaliczyć właśnie hotele, ośrodki wypoczynkowe i SPA korzystają zwykle z rozwiązań takich, jak rozdzielnice szafowe. Zgodnie ze swoją nazwą – rozdzielnice szafowe są dużymi obiektami często umieszczanymi w dedykowanych pomieszczeniach. 

Dystrybucja prądu w hotelu

Ze względu na konieczność zapewnienia gościom najwyższego komfortu, pokoje hotelowe wyposażone są w szereg urządzeń elektrycznych i systemów, które muszą działać nieprzerwanie. Dystrybucja prądu w całym obiekcie musi odbywać się bez zakłóceń odczuwalnych przez jego klientów. Poza głównymi rozdzielnicami, w hotelach stosuje się dodatkowe rozdzielnice – obsługujące dane piętro czy skrzydło budynku. Dzięki takim rozwiązaniom, nawet jeśli w części hotelu konieczne jest wyłączenie zasilania – pozostałe strefy obiektu mogą wciąż korzystać z urządzeń elektrycznych.

Artykuł Partnera

«
»

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *