Współczesny ogród zimowy nie jest już tylko oranżerią z ulubionymi roślinami – w jego skład wchodzą także strefy relaksu z siłownią, jacuzzi, barkiem i salonem telewizyjnym. To spójna koncepcja architektoniczna, pełniąca wielorakie funkcje.

Charakterystyczną cechą ogrodu zimowego są ściany i zwykle też zadaszenie, zbudowane ze szkła zespolonego. Właśnie ze względu na nie wychładza się on szybciej niż wnętrza budynków murowanych, szybciej też się nagrzewa przy dużym nasłonecznieniu. Równie ważna w koncepcji ogrodu zimowego jest estetyka, dlatego też dopiero suma wszystkich celów określa wymagania dotyczące ogrzewania.
Z uwagi na aktywną współpracę z projektantami, dużą elastyczność w wypełnianiu rozmaitych koncepcji, w ogrodach zimowych najczęściej stosowany jest REGULUS®-system CANAL. To ogrzewanie liniowe, umieszczone u podstawy przeszkleń. W kanale w posadzce zabudowana jest wanna, w której znajduje się wymiennik oraz najczęściej także wentylator wspomagający jego pracę i zapewniający odpowiednią dynamikę grzania, precyzyjnie sterowanego. Kanał przykryty jest ażurowym drewnianym lub metalowym podestem.
REKLAMA
Funkcje poszczególnych stref ogrodu zimowego są różne i różne też jest ich zapotrzebowanie na ciepło – inne w strefie siłowni, podczas intensywnych ćwiczeń, inne w miejscach odpoczynku. Odpowiednio rozmieszczając i dobierając typ wymienników kanałowych, można podzielić przestrzeń na strefy o różnym stopniu nagrzania, a nawet pominąć wybrane (tzw. ogrzewanie strefowe).
Aurę w ogrodach zimowych kształtują temperatura i nasłonecznienie, co w polskim klimacie jest równoznaczne z dużą zmiennością. Zatem podstawowym wymogiem w przypadku ogrzewania ogrodu zimowego jest dynamiczność. Grzejniki REGULUS®-system CANAL cechuje mała masa własna, szybko więc nagrzewają się i równie szybko przestają grzać, gdy temperatura wnętrza osiągnie określony poziom lub gdy pojawi się dodatkowy uzysk ciepła w postaci intensywnego nasłonecznienia.

Latem, gdy drzwi do oranżerii pozostają otwarte i ogród zimowy wraz z ogrodem naturalnym tworzą jedną przestrzeń, warto zabezpieczyć wnętrze kanału podestem posezonowym. To innowacyjna i unikatowa koncepcja REGULUS®-system. Płytki metalowy podest wstawiany jest w miejsce podestu ażurowego, użytkownik wypełnia go materiałem, z którego wykonana jest podłoga, lub w inny dowolny sposób. Rozwiązanie niezwykle proste, estetyczne.
Ogrzewanie kanałowe REGULUS®-system CANAL to uniwersalne i optymalne rozwiązanie do zastosowania w wielofunkcyjnych ogrodach zimowych, ale też w tradycyjnych oranżeriach. Ogród będzie ogrzewany szybko, precyzyjnie, zapewniając unikalnie wysoki komfort cieplny. Dzięki wysokiej odporności na korozję materiałów z jakich zbudowany jest wymiennik kanałowy – miedź i aluminium – można mieć pewność, że to inwestycja na lata. To także znakomity wybór pod względem estetycznym – REGULUS®-system CANAL nie ogranicza przestrzeni, co przy niewielkich oranżeriach ma ogromne znaczenie.
Dodaj komentarz