Podczas prac związanych między innymi z układaniem kostki brukowej czy wykonywaniem wszelkiego rodzaju ciągów komunikacyjnych niezbędne jest zastosowanie zagęszczarek do gruntu.

Te stosunkowo duże i masywne urządzenia o skonkretyzowanym działaniu służą do zagęszczania gruntu w jak najbardziej precyzyjny sposób. Mają szereg zalet i niewiele wad, dlatego na ich zakup decyduje się coraz więcej firm, które chcą oferować swoim zleceniodawcom najlepsze efekty pracy. Zasada działania zagęszczarek oraz ich wydajność i skutki zastosowania sprawiają, że bez tych urządzeń nie da się wykonać prac związanych ze stabilizacją gruntu. Właśnie dlatego warto je poznać z bliska i przybliżyć sobie ich funkcjonalność.
Zagęszczarki do gruntu – niezbędne na każdym placu budowy
Zagęszczarki do gruntu to urządzenia, które służą do zagęszczania podłoża za pomocą wibracji wygenerowanych przez pracę silnika elektrycznego bądź spalinowego. Składają się z jednostki napędowej oraz wibratora zamontowanego do płyty roboczej , a obsługuje się je za pomocą dźwigni bądź uchwytów umiejscowionych w ich tylnej części. Co ciekawe, zagęszczarki gruntu stykają się z podłożem jedną tylko częścią – płytą roboczą.
Płyta ta wskutek dużych wibracji jednostajnie napiera na podłoże, wywołując jego sukcesywne zagęszczanie. Podczas wibrowania materiał zostaje ściśnięty co powoduje usunięcie pustych przestrzeni z zagęszczanego gruntu,oraz podnosi wartość obciążeniową. Nie bez znaczenia jest także usuwanie przez wibrację cząsteczek wody, która również podczas odparowania tworzy w strukturze podłoża pustą przestrzeń. Właśnie z tego powodu zagęszczarki gruntu są wykorzystywane zawsze w pracach związanych z brukarstwem i budową dróg.
Rodzaje i typy zagęszczarek do gruntu
Zagęszczarki różnią się między sobą głównie przeznaczeniem oraz budową. Najpopularniejsze są obecnie zagęszczarki jednokierunkowe i rewersyjne. Modele jednokierunkowe mogą wykonywać pracę wyłącznie w jednym kierunku – na wprost, dlatego wymagają stosunkowo dużej ilości wolnego miejsca do zawracania. Z tego też powodu stosuje się je raczej w większych przestrzeniach, gdzie łatwo nimi manewrować w odpowiedni sposób. Zupełnie inną charakterystykę pracy mają zagęszczarki rewersyjne. Umożliwiają one pracę w obu kierunkach, zatem zarówno na przód, jak i do tyłu, dlatego też sprawdzą się znakomicie podczas pracy w wąskich alejkach i korytarzach, gdzie brakuje wolnej przestrzeni do zawracania.
Inną kategorią tych urządzeń są ubijaki. To pionowe zagęszczarki do gruntu, które są wyposażone w niewielką stopę o bardzo dużych możliwościach ubijania, głównie dzięki małej powierzchni jej styku z podłożem. Ubijaki są niewielkie i mogą pracować w praktycznie każdych warunkach budowlanych, a ich wydajność sprawia, że mogą obniżyć poziom podłoża o nawet 30 cm w przypadku pulchnego i sypkiego materiału.
Podstawowe parametry zagęszczarek do gruntu
Każda zagęszczarka różni się nie tylko budową i kształtem oraz przeznaczeniem, lecz także wydajnością. Podstawową różnicą pomiędzy dostępnymi modelami jest moc silnika spalinowego, która wynosi średnio około 3 KM. Taka moc w zupełności wystarcza do pracy skoczków o masie około 70 kg. W zagęszczarkach rewersyjnych z kolei jednostki napędowe generują nawet do 13 KM mocy przy wadze wynoszącej nawet 500 kg.
Kolejną różnicą pomiędzy dostępnymi modelami jest ich prędkość robocza. To parametr, który w głównej mierze odpowiada za prędkość postępu prac i im jest wyższy, tym urządzenie charakteryzuje się większą wydajnością i możliwością szybszego zakończenia czynności zagęszczania. Nie można także zapomnieć o wartości siły odśrodkowej, która odpowiada za moc wibracji.
Wiele firm usprawnia swoje urządzenia także dodatkowymi systemami. Warto zwrócić uwagę na obecność technologii tłumienia drgań w uchwytach, która zmniejsza uciążliwość pracy. Zdecyduj się na modele o tym parametrze drgań niższym niż 2 m/s2 w przypadku, gdy urządzenie będzie wykorzystywane przez jednego pracownika przez cały dzień. Ciekawym usprawnieniem są także zaokrąglone płyty, które nie zostawiają śladów na podłożu podczas przesuwu, a także na obecność pomocnych uchwytów w górnej części urządzenia. Pozwalają one na jego unoszenie za pomocą dźwigu podczas transportu.
Materiał Partnera