Rodzaje i przeznaczenie zagęszczarek do gruntu

  Podczas prac związanych między innymi z układaniem kostki brukowej czy wykonywaniem wszelkiego rodzaju ciągów komunikacyjnych niezbędne jest zastosowanie zagęszczarek do gruntu.

  Rodzaje i przeznaczenie zagęszczarek do gruntu
  Fot. norwit.pl

  Te stosunkowo duże i masywne urządzenia o skonkretyzowanym działaniu służą do zagęszczania gruntu w jak najbardziej precyzyjny sposób. Mają szereg zalet i niewiele wad, dlatego na ich zakup decyduje się coraz więcej firm, które chcą oferować swoim zleceniodawcom najlepsze efekty pracy. Zasada działania zagęszczarek oraz ich wydajność i skutki zastosowania sprawiają, że bez tych urządzeń nie da się wykonać prac związanych ze stabilizacją gruntu. Właśnie dlatego warto je poznać z bliska i przybliżyć sobie ich funkcjonalność.

  Zagęszczarki do gruntu – niezbędne na każdym placu budowy

  Zagęszczarki do gruntu to urządzenia, które służą do zagęszczania podłoża za pomocą wibracji wygenerowanych przez pracę silnika elektrycznego bądź spalinowego. Składają się z jednostki napędowej oraz wibratora zamontowanego do płyty roboczej , a obsługuje się je za pomocą dźwigni bądź uchwytów umiejscowionych w ich tylnej części. Co ciekawe, zagęszczarki gruntu stykają się z podłożem jedną tylko częścią – płytą roboczą.

  Płyta ta wskutek dużych wibracji jednostajnie napiera na podłoże, wywołując jego sukcesywne zagęszczanie. Podczas wibrowania materiał zostaje ściśnięty co powoduje usunięcie pustych przestrzeni z zagęszczanego gruntu,oraz podnosi wartość obciążeniową. Nie bez znaczenia jest także usuwanie przez wibrację cząsteczek wody, która również podczas odparowania tworzy w strukturze podłoża pustą przestrzeń. Właśnie z tego powodu zagęszczarki gruntu są wykorzystywane zawsze w pracach związanych z brukarstwem i budową dróg.

  Rodzaje i typy zagęszczarek do gruntu

  Zagęszczarki różnią się między sobą głównie przeznaczeniem oraz budową. Najpopularniejsze są obecnie zagęszczarki jednokierunkowe i rewersyjne. Modele jednokierunkowe mogą wykonywać pracę wyłącznie w jednym kierunku – na wprost, dlatego wymagają stosunkowo dużej ilości wolnego miejsca do zawracania. Z tego też powodu stosuje się je raczej w większych przestrzeniach, gdzie łatwo nimi manewrować w odpowiedni sposób. Zupełnie inną charakterystykę pracy mają zagęszczarki rewersyjne. Umożliwiają one pracę w obu kierunkach, zatem zarówno na przód, jak i do tyłu, dlatego też sprawdzą się znakomicie podczas pracy w wąskich alejkach i korytarzach, gdzie brakuje wolnej przestrzeni do zawracania.

  Inną kategorią tych urządzeń są ubijaki. To pionowe zagęszczarki do gruntu, które są wyposażone w niewielką stopę o bardzo dużych możliwościach ubijania, głównie dzięki małej powierzchni jej styku z podłożem. Ubijaki są niewielkie i mogą pracować w praktycznie każdych warunkach budowlanych, a ich wydajność sprawia, że mogą obniżyć poziom podłoża o nawet 30 cm w przypadku pulchnego i sypkiego materiału.

  Podstawowe parametry zagęszczarek do gruntu

  Każda zagęszczarka różni się nie tylko budową i kształtem oraz przeznaczeniem, lecz także wydajnością. Podstawową różnicą pomiędzy dostępnymi modelami jest moc silnika spalinowego, która wynosi średnio około 3 KM. Taka moc w zupełności wystarcza do pracy skoczków o masie około 70 kg. W zagęszczarkach rewersyjnych z kolei jednostki napędowe generują nawet do 13 KM mocy przy wadze wynoszącej nawet 500 kg.

  Kolejną różnicą pomiędzy dostępnymi modelami jest ich prędkość robocza. To parametr, który w głównej mierze odpowiada za prędkość postępu prac i im jest wyższy, tym urządzenie charakteryzuje się większą wydajnością i możliwością szybszego zakończenia czynności zagęszczania. Nie można także zapomnieć o wartości siły odśrodkowej, która odpowiada za moc wibracji.

  Wiele firm usprawnia swoje urządzenia także dodatkowymi systemami. Warto zwrócić uwagę na obecność technologii tłumienia drgań w uchwytach, która zmniejsza uciążliwość pracy. Zdecyduj się na modele o tym parametrze drgań niższym niż 2 m/s2 w przypadku, gdy urządzenie będzie wykorzystywane przez jednego pracownika przez cały dzień. Ciekawym usprawnieniem są także zaokrąglone płyty, które nie zostawiają śladów na podłożu podczas przesuwu, a także na obecność pomocnych uchwytów w górnej części urządzenia. Pozwalają one na jego unoszenie za pomocą dźwigu podczas transportu.

  Materiał Partnera

  Poprzedni artykułDlaczego warto kupić glebogryzarkę?
  Następny artykułCzym charakteryzują się baterie marki Franke?

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Please enter your comment!
  Please enter your name here