Rodzaje pomp ciepła – jaką pompę ciepła wybrać?

Od kilku lat konieczność przeprowadzenia transformacji energetycznej jest nieodłącznym elementem publicznej debaty.
W ostatnim czasie wydarzenia w tej materii przybierają coraz szybszy obrót. Unia Europejska deklaruje zdecydowany odwrót od stosowania paliw kopalnych, a Polska ogłasza budowę elektrowni atomowej.

Rodzaje pomp ciepła – jaką pompę ciepła wybrać?

Polacy natomiast sukcesywnie modernizują domowe instalacje.
Obok paneli fotowoltaicznych najczęściej wybieranym rozwiązaniem jest pompa ciepła.
Zakup takiego urządzenia stanowi inwestycję obliczoną nawet na 20 lat. Ze względu na wagę tej decyzji konieczne jest rzetelne przygotowanie. Dowiedz się więcej na temat działania pompy ciepła w popularnych wariantach. Poznaj też atuty poszczególnych opcji.

Dlaczego pompy ciepła cieszą się tak dużą popularnością?

Wiele osób decyduję się na wymianę instalacji w swoich domach i zakładach pracy.
Ich decyzja jest podyktowana realnymi korzyściami wynikającymi z inwestycji w pompę ciepła. Dlaczego modernizacja się opłaca?

REKLAMA

  1. Pompy ciepła są o wiele bardziej ekonomiczne niż tradycyjne systemy grzewcze. To przekłada się na niższe rachunki. Cała inwestycja może zwrócić się w przeciągu kilku lat.
  2. Pompa ciepła zapewnia nienaganny komfort. Wszystkie pomieszczenia oraz woda użytkowa są efektywnie podgrzewane przez cały rok.
  3. Sprzęt cechuje się wytrzymałością i długim okresem użytkowania. Koszty utrzymanie są zatem niższe niż w przypadku tradycyjnych systemów grzewczych.
  4. Zakup pompy ciepła uchyla furtkę do niezależności energetycznej. Zawirowania cen na rynku paliw kopalnych przestają mieć dla Ciebie tak duże znaczenie jak wcześniej.
    Jeśli zainwestujesz dodatkowo w panele fotowoltaiczne i magazyn energii, zyskujesz właściwie pełną samodzielność.
  5. Pompa ciepła korzysta ze źródeł odnawialnych, a zatem przyczyniasz się do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych i zanieczyszczeń do atmosfery.
    Namacalnym efektem jest czystsze powietrze w pobliżu Twojego domu.
  6. Polska prowadzi obecnie kilka programów zapewniających dofinansowanie do modernizacji układu grzewczego. Dotacja pozwala na pokrycie sporej części kosztów.
    W rezultacie inwestycja staje się znacznie mniej obciążająca dla domowego budżetu.  
Rodzaje pomp ciepła – jaką pompę ciepła wybrać?

Pompa ciepła – jak działa?

Wszystkie pompy ciepła działają w tym samym celu. Ich zadaniem jest pobranie energii odnawialnej z otoczenia budynku, a następnie wykorzystanie ich do ogrzania pomieszczeń, podgrzania wody użytkowej, a nawet do chłodzenia w trakcie upalnych miesięcy.
Przebieg tego procesu kształtuje się inaczej w zależności od mechanizmu zastosowanego w danym urządzeniu. Dowiedz się, jak działa pompa ciepła w przypadku różnych dolnych źródeł energii.  

Gruntowa pompa ciepła

Dolne źródło energii znajduje się pod powierzchnią ziemi. Podczas montażu można wykonać odwiert, aby czerpać zasoby z niżej położonego miejsca. Alternatywą jest zastosowanie kolektora poziomego, który umożliwia wykorzystanie gruntu tuż przy powierzchni. Gruntowa pompa ciepła może być zamontowana w dowolnym miejscu, a ponadto zapewnia wysoką wydajność, niezależnie od panujących warunków atmosferycznych.
Jeśli decydujesz się na wywiercenie otworów na potrzeby kolektora pionowego, musisz liczyć się z wyższymi kosztami realizacji.

Wodna pompa ciepła

Takie rozwiązanie wymaga dostępu do źródła wody w obrębie Twojej działki albo niedalekiej okolicy. Taką rolę może spełniać rzeka, jezioro bądź inny akwen znajdujący się w pobliżu. Alternatywnym rozwiązaniem jest wykopanie studni obok domu. Wodna pompa ciepła zapewnia wydajność na wysokim i stabilnym poziomie. Koszty montażu bywają jednak wyższe niż w przypadku urządzeń czerpiących energię z powietrza.

Powietrzna pompa ciepła

W tym przypadku poziom trudności montażu jest najniższy. Dolnym źródłem energii staje się po prostu powietrze zgromadzone wokół budynku. Popularnym wariantem jest pompa ciepła powietrze-woda. Najpierw urządzenie pobiera zasoby z zewnątrz.
Powietrze dociera do wymiennika ciepła, a następnie jest skierowane do czynnika chłodzącego. Zaangażowany zostaje kompresor, który odpowiada za podniesienie ciśnienia oraz temperatury. Wygenerowane ciepło służy do ogrzania wody, która zostaje wprowadzona do instalacji.

Urządzenie wykorzystujące powietrze może występować w dwóch wariantach różniących się konstrukcją. Pierwszą opcję stanowi pompa ciepła monoblok. Jej cechą przewodnią jest zwarta budowa. Wszystkie komponenty zostają umieszczone w tej samej obudowie.
Takie rozwiązanie ułatwia montaż oraz obniża koszty eksploatacji. Trzeba jednak pamiętać o zabezpieczeniu wymiennika płytowego przed zamarznięciem płynu.

Alternatywą dla monobloku jest pompa ciepła split. Składa się ona z dwóch jednostek. Jedna zostaje umieszczona na zewnątrz, a druga w środku budynku. Cena samego sprzętu jest niższa, ale montaż bywa bardziej skomplikowany. W tym przypadku nie występuje też ryzyko związane z zamarzaniem wody.

Podsumowanie

Powietrzne pompy ciepła cieszą się dużą popularnością w Polsce. Na ich korzyść przemawia niski próg wejścia związany z montażem oraz kosztami inwestycji. Wiele osób decyduje się na model powietrzno-wodny. Decyzja w tym wymiarze musi jednak zostać poprzedzona przeprowadzeniem kompleksowych kalkulacji. Na tej podstawie można ocenić, która opcja najbardziej się opłaca i zapewnia najwyższy wymiar komfortu. Przy współpracy z firmą specjalizującą się montażu pomp ciepła, możesz liczyć na pełne wsparcia z zakresu doboru odpowiedniego sprzętu.

Tekst powstał przy współpracy z hurtownią OZE specjalizującą się w sprzedaży paneli fotowoltaicznych i pomp ciepła — Sunprofi. Ofertę sklepu możesz sprawdzić pod adresem https://sklep.sunprofi.pl/.

«
»

Dodaj komentarz


Najnowsze