Rolety zewnętrzne czy żaluzje fasadowe – co wybrać?

Upalne i mroźne dni wymagają zasłaniania okien i przeszkleń domowych. Obecny trend aranżowania wnętrz naturalnym światłem ma pewne ograniczenia – konieczne jest instalowanie osłon, które powstrzymają uciekające ciepło lub nie dopuszczą do przedostawania się gorąca do środka. Możesz wybrać między roletami zewnętrznymi a żaluzjami fasadowymi. Które są lepsze?

Rolety zewnętrzne czy żaluzje fasadowe – co wybrać?

Czym są rolety zewnętrzne?

Jak sama nazwa wskazuje rolety zewnętrzne to osłony okienne montowane na zewnątrz. Składają się z ruchomych elementów zasłaniających, które poruszają się pionowo wzdłuż specjalnych prowadnic. Pojedyncze elementy są wykonywane z metali lub tworzyw sztucznych, które są ze sobą na trwałe połączone. Pod wpływem napędu ręcznego lub elektrycznego zwijają się w kasecie umieszczonej nad otworem okiennym, lub rozwijają się na całej długości okna. Rolety zewnętrzne są bardzo chętnie wybierane przez osoby mieszkające w domach jednorodzinnych i na blokowiskach. Dlaczego?

Cechy charakterystyczne rolet zewnętrznych

Należy zauważyć, że rolety na okna zewnętrzne są świetnym narzędziem do odizolowania pomieszczenia od promieni słonecznych. Dzięki  zastosowaniu pełnego materiału ochronnego można doprowadzić do 100-procentowego zaciemnienia pomieszczenia. Poza tym roleta okienna zewnętrzna świetnie chroni przed utratą ciepła lub przedostawaniem się go do wnętrza w upalne dni. Wszystko to, dzięki stworzeniu poduszki powietrznej, czyli odległości między taflą szkła a żaluzją. Dzięki właściwościom izolacyjnym, przy pomocy rolet zewnętrznych można ograniczyć straty cieplne nawet o ponad 10%!

REKLAMA

Kolejnym czynnikiem, który wpływa na popularność rolet, jest ochrona przed hałasem. To właśnie dlatego mieszkańcy miast chętnie sięgają po rolety zewnętrzne w swoich mieszkaniach. Pełna konstrukcja, bez perforacji, wpływa na stworzenie bariery obniżającej poziom docierających dźwięków nawet o 14 db. Ma to duże znaczenie zwłaszcza dla osób mieszkających przy ruchliwych ulicach lub tych oczekujących idealnej ciszy.

Rolety zewnętrzne czy żaluzje fasadowe – co wybrać?
Źródło: https://www.budvarcentrum.pl/typ-produktu/rolety-2/

Czym są żaluzje fasadowe?

Innym wariantem ochrony przeciwsłonecznej dla domu są żaluzje fasadowe. To produkty zapewniające ochronę przed słońcem oraz hałasem. Dodatkowo stanowią świetny element aranżacyjny elewacji domu. Nowoczesne żaluzje zewnętrzne bazują na lekkich materiałach oraz są dopasowane do sposobu sterowania w danym budynku. Dzięki ruchomym lamelom mogą służyć do pełnego lub częściowego zaciemniania pomieszczenia. W odróżnieniu od rolet, żaluzje nie muszą być podnoszone maksymalnie do góry, by dostarczyć wnętrzu odpowiednią ilość promieni słonecznych. Wystarczy delikatny ruch celem przestawienia lameli o 90o, by doprowadzić do rozjaśnienia pomieszczenia.

Żaluzje fasadowe – dodatkowa charakterystyka

Żaluzje fasadowe wyróżniają się łatwością obsługi i funkcjonalnością. Wystarczy skorzystać z napędu ręcznego, korbowego lub elektrycznego, by dopasować położenie lameli do potrzeb nasłonecznienia wnętrza. Co więcej, mogą być świetnym produktem podkreślającym design fasady domu. Żaluzje do okien plastikowych i drewnianych muszą być dopasowane do strefy wiatrowej. Nie poruszają się bowiem w prowadnicach, więc mogą na silnym wietrze odchylać się od okien. Żaluzje zapewniają płynną regulację dostępu światła. W odróżnieniu od rolet można dawkować ilość promieni słonecznych bardzo płynnie, co przekonuje wielu użytkowników do tego rozwiązania.

Roleta czy żaluzja – co wybrać?

Jednym z czynników decydujących o wyborze jest cena. Jeśli chodzi o rolety zewnętrzne, koszt produktu rozpoczyna się od ok. 250–300 zł za sztukę. Górna granica uzależniona jest od sposobu sterowania, wariantu montażowego i oczywiście wielkości okna. Podobne czynniki wpływają na koszt zakupu żaluzji. Te jednak startują od ceny ok. 500–600 zł. Kolejny czynnik warunkujący wybór to poziom izolacji słonecznej. Rolety mogą zaciemnić wnętrze w 100 procentach, jednak regulacja poziomu nasłonecznienia jest ograniczona. Natomiast żaluzje nie zaciemniają pokoju zupełnie, ale można nimi płynnie regulować dostęp światła do wnętrza. Kolejny czynnik to jakość izolacji cieplnej. Tutaj numerem jeden są rolety, które nie mają sobie równych zarówno w lecie jak i w zimie. Tak więc rolety czy żaluzje? Wybór uzależniony jest od Twoich oczekiwań względem produktu, ale też od ceny. Pamiętaj, by zaplanować te elementy aranżacyjne domu jeszcze na etapie remontu lub budowy.

Artykuł Parnera

«
»

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *