Rozdzielacz podłogowy czyli jak właściwie zaprojektować ogrzewanie podłogowe

Dobre funkcjonowanie systemu ogrzewania podłogowego wymaga prawidłowo zaplanowanej i wykonanej instalacji poszczególnych obiegów grzewczych. W tym celu konieczne jest użycie odpowiednich rozdzielaczy. Podpowiadamy, na jakie rozdzielacze do podłogówki się zdecydować.

rozdzielacze ogrzewania podlogowego - Rozdzielacz podłogowy czyli jak właściwie zaprojektować ogrzewanie podłogowe
Rozdzielacze do ogrzewania podłogowego. Fot. TECE

Rozdzielacz podłogowy to podstawa podczas planowania projektu ogrzewania podłogowego. Pamiętajmy, że dobrze zaprojektowane ogrzewanie podłogowe daje szansę jego użytkownikom na oszczędne wykorzystanie energii. Zapewnia też optymalny rozkład temperatury w lokalu, w którym je założyliśmy.

Rozdzielacz podłogowy – jak nie popełniać błędów

rozdzielacze ogrzewania podlogowego1 - Rozdzielacz podłogowy czyli jak właściwie zaprojektować ogrzewanie podłogowe
Fot. 1. Rozdzielacz do ogrzewania podłogowego HERZ 8532. Fot. HERZ
rozdzielacze ogrzewania podlogowego2 - Rozdzielacz podłogowy czyli jak właściwie zaprojektować ogrzewanie podłogowe
Fot. 2. Szafka podtynkowa z maskownicą. Fot. FERRO

Budowa domu wymaga tego, aby zwrócić uwagę i dobrze zastanowić się nad wykonaniem projektu instalacji grzewczej i całego systemu grzewczego. W ogrzewaniu podłogowym przebieg rury grzewczej musi być naniesiony na planie pomieszczenia i dostosowany do parametrów wody zasilającej w instalacji, grubości wylewki, materiału posadzki oraz zapotrzebowania na ciepło. W przeciwnym razie nie spełni naszych oczekiwań – ogrzewanie będzie nie dość że nieskuteczne, to jeszcze bardzo kosztowne. A poza tym brak odpowiednich dokumentów oznacza też dla użytkowników spore kłopoty podczas awarii. Argumentem dla zleceniodawcy może być też to, że dobry projekt przyda się przy rozliczeniach naszej pracy. Zanim zabierzemy się za instalację, pamiętajmy, aby sprawdzić rozmieszczenie innych instalacji (jak np. instalacja gazowa, instalacje elektryczne) i poczekać do zakończenia prac tynkarskich. Błędem jest również montowanie szaf i rozdzielaczy już po ułożeniu rur. Ważne jest także, aby przed montażem rozdzielczy dokładnie osuszyć podłoże. Pozwoli to nam na eliminacje w przyszłości przykrych zapachów. Pamiętajmy, aby poinformować naszego zleceniodawcę o tym, że każda zmiana pokrycia podłogowego, na przykład z płytek ceramicznych na panele podłogowe, spowoduje z całą pewnością obniżenie efektywności ogrzewania podłogowego. Dlatego warto rozważyć każdą zmianę. Szczególnie, że w takiej sytuacji nie można zwiększać temperatury zasilania ponad normę. Takie działanie może spowodować albo uszkodzenie instalacji grzewczej, albo okrycia podłogowego. Rozwiązaniem będą tu dodatkowe źródła ciepła, takie jak grzejniki elektryczne. Ale też bardzo ważną sprawą jest, aby dobrać rozdzielacz do ogrzewania podłogowego, który będzie dobry jakościowo.

rozdzielacze ogrzewania podlogowego8 - Rozdzielacz podłogowy czyli jak właściwie zaprojektować ogrzewanie podłogowe Maciej Podraza
Dyrektor Działu Technicznego FERRO S.A.

Zdaniem EKSPERTA
Jak dobrać rozdzielacz pracujący w instalacji mieszanej grzejnikowo-płaszczyznowej

Co do ogrzewania płaszczyznowego to wymaga ono dokładniejszej regulacji w porównaniu do systemu grzejnikowego, dlatego błędem jest wybór uproszczonej wersji rozdzielacza. Instalacja będzie działała sprawnie, a temperatura zapewni optymalny komfort cieplny w pomieszczeniu jeśli urządzenie, oprócz podstawowego wyposażenia, czyli mam tu na myśli zawory odcinające na belce powrotnej i zasilającej, zaworu odpowietrzającego i kurków spustowych, będzie dodatkowo wyposażone w zawory termostatyczne na pętlach z możliwością montażu głowic termoelektrycznych. Wskazane jest także, by rozdzielacz podłogowy był uzbrojony w przepływomierze w celu dokładnej regulacji przepływów w poszczególnych obwodach grzewczych. Jednak, aby przygotować czynnik grzewczy o odpowiednich parametrach potrzebny jest jeszcze układ mieszający wspomagany przez pompę. Dobrym rozwiązaniem jest grupa mieszająca do ogrzewania podłogowego 1” z pompą elektroniczną 25-40-130 marki Ferro. Głównymi elementami grupy są: czterodrogowy mieszający zawór termostatyczny Rp3/4 o zakresie regulacji 25°C-50°C oraz elektroniczna pompa cyrkulacyjna GPA II 25-40 130. Całe urządzenie pełni rolę miejscowego układu zmieszania stosowanego w przypadku, kiedy ogrzewanie podłogowe znajduje się w obrębie jednej kondygnacji. Dodatkowo układ wyposażony jest w termometr 0-80°C oraz odpowietrznik ręczny. Konstrukcja i wymiary grupy mieszającej umożliwiają montaż bezpośrednio do każdego typu rozdzielacza o rozstawie przyłączy 210 mm. Charakterystyczną cechą i główną zaletą urządzenia jest prostota i precyzja regulacji oraz małe gabaryty. Na uwagę zasługuje fakt, iż w zestawie jest zamontowana energooszczędna, elektroniczna pompa, która zużywa znacznie mniej energii elektrycznej niż dawniej stosowana pompa 3-biegowa.

Rozdzielacz ze stali nierdzewnej, rozdzielacz mosiężny czy z tworzywa sztucznego?

Czyli po prostu, na jaki rozdzielacz do ogrzewania podłogowego się zdecydować? Najważniejsze jest to, nie z jakiego materiału jest rozdzielacz podłogowy, ale jakie jest jego wyposażenie, ponieważ mimo że wykonany z różnych materiałów, funkcję będzie zawsze pełnił taką samą. Można oczywiście założyć, że rozdzielacze z tworzywa sztucznego, takiego ja na przykład poliamid, nie korodują i dlatego są nieznacznie lepsze. Nie jest to jednak przewaga znacząca.

Wyposażenie? Tak! Ale jak?

rozdzielacze ogrzewania podlogowego3 - Rozdzielacz podłogowy czyli jak właściwie zaprojektować ogrzewanie podłogowe
Fot. 3. Każdy rozdzielacz podłogowy zawiera zawór odcinający. Fot. AFRISO
rozdzielacze ogrzewania podlogowego4 - Rozdzielacz podłogowy czyli jak właściwie zaprojektować ogrzewanie podłogowe
Fot. 4. Dużą zaletą rozdzielaczy z tworzywa sztucznego jest to, że nie ulegają korozji. Fot. AFRISO

Warto zwrócić uwagę na wyposażenie, jakie powinien zawierać rozdzielacz. Musi mieć wbudowane zawory odcinające przystosowane do współpracy z siłownikami elektrycznymi (montaż siłowników na zaworach poprzez adapter). To oczywiście nie wszystko – potrzebne są też wbudowane zawory regulacyjno-pomiarowe (przepływomierze wyrównują opory przepływu przez poszczególne wężownice, pętle ogrzewania podłogowego i wskazują rzeczywisty przepływ wody), przepływomierze o regulacji 0,5-3,0 l/min – po 1 na sekcję, zawory kulowe odcinające na belce zasilającej i powrotnej, zawory odpowietrzające na belce zasilającej i powrotnej no i na koniec zawory spustowo-napełniające na belce zasilającej i powrotnej.

Goły czy z wyposażeniem

Warto przemyśleć, czy rozdzielacz do instalacji lepiej kupić goły czy z wyposażeniem. Jeżeli zdecydujemy się na pierwszą opcję, musimy się liczyć z faktem, że zakupując dodatkowe elementy połączeń nie mamy gwarancji ich spójności, dobrego dopasowania itd. Jeżeli natomiast wybierzemy produkt z pełnym wyposażeniem, mamy jednocześnie poczucie, że urządzenie jest kompletne i niezawodne.

Grupa pompowa – gdzie ją zlokalizować?

Grupa pompowa może znajdować się w dwóch różnych miejscach – przy kotle lub przy rozdzielaczu w szafie. Miejsce instalacji ogrzewania podłogowego powinno być uzależnione od kilku czynników: sposobu rozwiązania ogrzewania podłogowego, hydrauliki instalacji oraz tym jakie będzie sterowanie ogrzewaniem.

rozdzielacze ogrzewania podlogowego5 - Rozdzielacz podłogowy czyli jak właściwie zaprojektować ogrzewanie podłogowe
Fot. 5. Instalacja mieszana łącząca ogrzewanie podłogowe z tradycyjnym systemem grzejnikowym – schemat poglądowy.

1. Zawór termostatyczny ZT
2. Zawór powrotny ZP
3. Zawór kulowy odcinający
4. Rozdzielacz RO
5. Termostatyczna grupa mieszająca GM40GPA
6. Rozdzielacz RZP
7. Pokojowy regulator temperatury
8. Głowica termoelektryczna
9. Zawór zespolony LZ
10. Głowica termostatyczna
11. Regulator tygodniowy
12. Listwa sterująca ogrzewaniem podłogowym
Fot. FERRO

Mechanizm działania

rozdzielacze ogrzewania podlogowego6 - Rozdzielacz podłogowy czyli jak właściwie zaprojektować ogrzewanie podłogowe
Fot. 6. Rozdzielacze do podłogówki należy montować przed ułożeniem rur. Fot. TECE
rozdzielacze ogrzewania podlogowego7 - Rozdzielacz podłogowy czyli jak właściwie zaprojektować ogrzewanie podłogowe
Fot. 7. Rozdzielacz podłogowy typ RZP1” wyposażony w przepływomierze na belce zasilającej oraz zawory termostatyczne na belce powrotnej Fot. FERRO

Charakterystyczną cechą jest to, iż temperatura doprowadzona może być wyższa od temperatury potrzebnej do zasilania pętli ogrzewania podłogowego. Do zaworu termostatycznego musi być doprowadzony czynnik, którego przepływ i temperatura sterowane są za pomocą głowicy termostatycznej z kapilarą. Czynnik bezpośrednio z zasilania miesza się z czynnikiem powrotnym z pętli ogrzewania podłogowego i dalej za pomocą pompy tłoczony jest do belki zasilającej, na której kapilara mierzy temperaturę zasilania i gdzie zamyka dopływ czynnika zasilającego – wtedy cały układ staje się układem zamkniętym jedynie ogrzewania płaszczyznowego i przepływ w nim odbywa się przez zastosowanie pompy obiegowej. Gdy na belce, która zasila urządzenie, pojawi się spadek temperatury – zostanie otwarty zawór termostatyczny, który dostarczy czynnik mający na celu podniesienie temperatury zasilania pętli ogrzewania podłogowego. Ten proces jest cykliczny.

Nie ma rzeczy niemożliwych

Na zakończenie, celem podsumowania, warto dodać, że prawidłowe funkcjonowanie ogrzewania podłogowego zależy od prawidłowego zainstalowania całego systemu grzewczego, w tym w dużej mierze od rozdzielaczy podłogowych. Oferta rynkowa tych urządzeń jest szeroka i umożliwia dopasowanie odpowiedniego modelu do zastosowanego rodzaju ogrzewania i liczby obwodów grzewczych. Zastosowanie rozdzielaczy w instalacjach poza wszystkim ułatwia projektantom pracę, upraszcza wymiarowanie i przede wszystkim pozwala na standaryzację, natomiast instalatorowi ułatwia i przyspiesza montaż ogrzewania oraz redukuje ryzyko popełnienia błędu. Z kolei użytkownikowi zapewnia poprawny rozdział ciepła i statyczność hydrauliczną instalacji.

rozdzielacze ogrzewania podlogowego9 - Rozdzielacz podłogowy czyli jak właściwie zaprojektować ogrzewanie podłogowe Dariusz Odroń,
specjalista Herz

Zdaniem EKSPERTA
Rozdzielacze drążkowe – najlepszy wybór

Bardzo ważnym elementem każdego systemu instalacyjnego są rozdzielacze. W ofercie produktowej marki HERZ na szczególną uwagę zasługuje zespół rozdzielaczy drążkowych do ogrzewania powierzchniowego serii 8532, wyposażony w belkę zasilającą z wkładkami regulacyjnymi i przepływomierzami oraz belkę powrotną z wkładkami termostatycznymi. Zastosowane wkładki termostatyczne pozwalają na zabudowę całej gamy głowic termostatycznych Herz ze zdalnym nastawianiem temperatury w pomieszczeniu, lub z nastawą temperatury w szafce rozdzielaczowej, ale ze zdalnym czujnikiem w pomieszczeniu ogrzewanym. Zastosowane wkładki umożliwiają również współpracę z siłownikami termicznymi Herz, dzięki czemu możliwa jest regulacja temperatury w pomieszczeniach z zastosowaniem regulatorów elektronicznych. Dodatkową zaletą jaką mają rozdzielacze do ogrzewania podłogowego serii 8532 jest zastosowanie na belce zasilającej wkładek regulacyjnych z przepływomierzami. Jest to szczególnie istotne podczas uruchamiania instalacji, a także podczas jej użytkowania, umożliwiając dokładną regulację hydrauliczną każdego obiegu grzewczego.

Małgorzata Szcześniak

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here