Rozdzielacze obiegów grzewczych Taconova TacoSys Pro to efektywna dystrybucja ciepła w budynkach handlowo-usługowych

Zapewnienie komfortowego klimatu, przy zachowaniu efektywności energetycznej w wielofunkcyjnych obiektach handlowo-usługowych, wymaga przemyślanych systemów grzewczych. Skutecznym rozwiązaniem może być ogrzewanie podłogowe z zaawansowanymi rozdzielaczami TacoSys Pro. Doskonały przykład stanowi budynek sklepu i centrum serwisowego maszyn budowlanych KASTO Tábor o powierzchni ponad 300 m2. Trzy rozdzielacze firmy Taconova gwarantują precyzyjną dystrybucję energii cieplnej z zasobnika do inwerterowej pompy ciepła powietrze-woda we wszystkich 17 pomieszczeniach.

Rozdzielacze obiegów grzewczych TacoSys Pro firmy Taconova
Rozdzielacz TacoSys Pro: na zdjęciu widoczne zawory równoważące TopMeter Plus, siłowniki elektrotermiczne TacoDrive, zawory odpowietrzające TacoVent Vent oraz moduł łączeniowy NovaMaster

W obiektach handlowo-usługowych mamy do czynienia z różnym zapotrzebowaniem na ciepło w poszczególnych częściach. Pomieszczenia biurowe wymagają podwyższonej temperatury przez cały czas, by zapewnić komfort pracownikom. W strefie warsztatowo-magazynowej może panować niższa temperatura, ale należy uwzględnić takie czynniki, jak częste otwieranie bramy wjazdowej dla samochodów. Rozwiązania grzewcze zastosowane w budynku firmy KASTO Tábor optymalnie odpowiadają na wszystkie te potrzeby.

Trzy rozdzielacze Tacosys Pro z zaworami równoważącymi TopMeter Plus odpowiadają za dystrybucję wody grzewczej z zasobnika akumulacyjnego o pojemności 288 litrów do wszystkich pomieszczeń, przy założonym gradiencie temperatury 39/32°C. Rozdzielacze w wersjach do 12, 10 i 7 obiegów obsługują przede wszystkim system ogrzewania podłogowego, ale także dodatkowo dwa grzejniki ścienne w pomieszczeniu gospodarczym i w warsztacie.

Optymalny rozdział ciepła w budynku

Korpus rozdzielacza TacoSys Pro jest wykonany ze stali nierdzewnej co gwarantuje najwyższą jakość, trwałość i niezawodność. Oferta firmy Taconova obejmuje wersje mogące obsługiwać od 2 do 12 obiegów grzewczych/chłodzących. Odpowiednie objętościowe natężenie przepływu ustawia się dla każdego obiegu za pomocą nowej generacji zaworów równoważących TopMeter Plus. W budynku KASTO Tábor strumień objętości jest stały w pomieszczeniach dla personelu (kuchnia, łazienki, toalety) i w korytarzach. Termostaty pokojowe zapewniają następnie zdefiniowaną przez użytkownika temperaturę docelową w pomieszczeniach biurowych, warsztatowych i magazynowych, przy pomocy siłowników elektrotermicznych TacoDrive.

Rozdzielacze obiegów grzewczych TacoSys Pro firmy Taconova
Pomieszczenie magazynowe z rozdzielaczem TacoSys Pro obsługującym 12 obiegów grzewczych

Dwie funkcje w jednym kompaktowym elemencie

Siłowniki elektrotermiczne/zawory obiegów grzewczych TacoDrive reagują całkowicie autonomicznie poprzez moduł łączeniowy NovaMaster 24V, do którego przesyłane są informacje z 8 termostatów strefowych zamontowanych w poszczególnych pomieszczeniach. „Zawory TacoDrive są naprawdę wyjątkowo kompaktowe i posiadają odwracalną funkcję First Open, która umożliwiającą napełnianie i konserwację instalacji grzewczej, nawet w przypadku awarii zasilania. Można je w każdej chwili ręcznie przełączyć do podstawowej pozycji otwartej, co pozwoliło nam napełnić i uruchomić obiegi grzewcze jeszcze przed zakończeniem montażu okablowania i podłączeniem do termostatów pokojowych” – tłumaczą specjaliści z firmy, która wykonała instalację grzewczą w budynku. Rzeczywiste położenie robocze i działanie siłownika sprawdzamy wizualnie przez wziernik. Dzięki bezgłośnej regulacji położenia zaworu, można uzyskać naprawdę zmienne natężenie przepływu. Gwarantuje to precyzyjną kontrolę temperatury w pomieszczeniach, która dokładnie odpowiada indywidualnym wymaganiom użytkowników.

Budynek sklepu i centrum serwisowego maszyn budowlanych KASTO Tábor
Budynek sklepu i centrum serwisowego maszyn budowlanych KASTO Tábor

Komfort, łatwy montaż i oszczędność energii

„Ukierunkowane sterowanie temperaturą w poszczególnych pomieszczeniach zwiększa komfort użytkowników i obniża zużycie energii, gwarantując opłacalną eksploatację. Wymaga to jednak optymalnej regulacji dystrybucji medium nośnego do poszczególnych obiegów instalacji oraz niezawodnej jednostki sterującej“ – mówi Ondrej Franko, doradca techniczny w firmie Taconova, Dlatego rozdzielacze TacoSys Pro są dostarczane jako kompletnie zmontowane moduły w zamykanej szafie z powierzchnią odporną na zarysowania. Na belkach ze stali nierdzewnej znajdują się siłowniki elektrotermiczne TacoDrive i zawory równoważące TopMeter Plus z możliwością bezpośredniej regulacji i odcięcia przepływu w obiegach grzewczych. Dzięki temu, że rozdzielacz jest gotowy do podłączenia, oszczędzamy dużo czasu przy montażu. Dodatkowo wyposażenie obejmuje sprawdzony odpowietrznik TacoVent Vent. Zapewnia on w pełni automatyczne odpowietrzanie systemu, a tym samym zwiększa bezpieczeństwo pracy oraz komfort użytkownika, minimalizując konieczność prac konserwacyjnych.

Źródło: Taconova Group AG

Poprzedni artykułGrupa SBS zaprasza na Targi
Następny artykułProjektowanie systemów grzewczych i sanitarnych może być proste i przejrzyste

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj