Różnorodność rozwiązań = uniwersalne zastosowanie

Systemy kominowe do kotłów z zamkniętą komorą spalania i kotłów kondensacyjnych marki Beretta

Rys. 1. Koncentryczne przyłącze (Ø 80/125) do przewodu spalinowego Ø 80 ułożonego w szachcie kominowym.Rys. 1. Koncentryczne przyłącze (Ø 80/125) do przewodu spalinowego Ø 80 ułożonego w szachcie kominowym.

Firma RUG Riello Urządzenia Grzewcze SA – producent kotłów gazowych marki Beretta – uzupełniła swoją dotychczasową ofertę o nowe kompletne systemy odprowadzania spalin do kotłów wiszących z zamkniętą komorą spalania i kondensacyjnych, zarówno do urządzeń małej mocy, jak i tych stosowanych w układach kaskadowych.

Nowy system spalinowowentylacyjny 80/125

Podczas modernizacji instalacji grzewczej w mieszkaniach i domach jedno- lub wielorodzinnych, nowy system wentylacyjno- spalinowy Ø 80/125 (do kotłów TURBO i kondensacyjnych), umożliwia wykorzystanie istniejącego szybu kominowego jako rurę powietrzną (pod warunkiem, że szacht jest wyposażony w czysty i szczelny wkład stalowy, dzięki czemu wentylator nie będzie zaciągał zanieczyszczeń do kotła). Wprowadza się do niego wyłącznie rurę spalinową (rys. 1). W szyb kominowy o odpowiednim przekroju można również wprowadzić przewód koncentryczny na całej długości systemu.

REKLAMA


Jest wiele możliwych konfiguracji wykorzystania nowego systemu wentylacyjno-spalinowego, należy jednak pamiętać, że wyprowadzenie spalin z kotła na przykład przez ścianę budynku jedno- i wielorodzinnego jest możliwe wyłącznie od kotłów z zamkniętą komorę spalania i kondensacyjnych do mocy odpowiednio 21 i 5 kW (Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 12.04.2002 r.). O wyborze systemu decydują warunki lokalne, możliwości techniczne obiektu, opory przepływu instalacji oraz obowiązujące przepisy. Aby ułatwić instalatorom montaż systemu kominowego, firma RUG Riello Urządzenia Grzewcze zamieszcza w instrukcjach do każdego typu kotła informacje odnośnie maksymalnych długości całego systemu (rys. 1), jak również o jego skróceniu związanym z oporami przepływu w przypadku stosowania kolan 90° i 45°. W ofercie firmy znajdują się również gotowe rozwiązania w postaci pakietów (system poziomy, pionowy oraz przyłącze do szachtu), do których wystarczy dobrać odpowiednie przedłużenia (250, 500, 1000 mm).

Nowy system koncentryczny Ø 80/125 jest uniwersalny i można go stosować zarówno do kotłów turbo, jak i kondensacyjnych. Trzeba jednak pamiętać, że przyłącza do kotłów różnią się i należy zastosować odpowiedni typ adaptera 60/100-80/125 (adapter do kotłów turbo wyposażony jest w odpływ kondensatu), służący do redukcji średnicy odprowadzania spalin w kotle z Ø 60/100 na Ø 80/125.

Podstawowym materiałem używanym do produkcji elementów spalinowych systemu 80/125 jest stal nierdzewna 1.4301, a adapterów prostych i kolanowych – stal kwasoodporna 1.44 04.

Rys. 2. System spalinowy do kaskady czterech kotłów kondensacyjnych Power Plus (1M+3S). Montaż typu „back-to-back”.Rys. 2. System spalinowy do kaskady czterech kotłów kondensacyjnych Power Plus (1M+3S). Montaż typu „back-to-back”.

System spalinowy do kaskad

Systemy spalinowe do kotłów kondensacyjnych Power Plus, pracujących w układach kaskadowych (do mocy nawet 400 kW, dla temp. pracy 50/30°C), ogrzewających wielometrażowe powierzchnie… wydawałoby się skomplikowane? Nic bardziej mylnego. Podobnie jak dotychczas będące w ofercie akcesoria i osprzęt do kotłów montuje się bez konieczności wykonywania jakichkolwiek pomiarów, tak samo postępuje się z instalacją systemu kominowego. Wszystkie elementy systemu spalinowego są zaprojektowane i wykonane tak, aby móc bez kłopotów instalować je w dowolnej konfiguracji, również w przypadku montażu kotłów w kaskadzie typu „back-to-back” (plecami do siebie – rys. 2 ).

Wraz z kotłem klient otrzymuje adapter 50/80 oraz zawór zwrotny. Adapter służy do redukcji średnicy odprowadzania spalin w kotle Power Plus z Ø 50 na Ø 80. Zawór zwrotny natomiast, montowany na adapterze, blokuje niepożądane cofanie się spalin do elementu grzejnego niepracującego w danej chwili. Każdy kocioł Power Plus 100 składa się z dwóch elementów grzewczych, zatem i dwóch otworów odprowadzania spalin. Montaż dwóch przedłużeń Ø 80 – 0,5 m oraz dwóch kolanek 90° Ø 80 umożliwia zastosowanie zbiorczego kolektora spalin Ø 125 (elementy te funkcjonują w ofercie jako zestaw). Dalej, w zależności od potrzeb, montuje się kolejne elementy systemu, biorąc pod uwagę maksymalną długość przewodów kominowych (nawet do 50 m) oraz straty na kolanach, co zależne jest również od mocy kaskady. Wszystkie elementy systemu spalinowego o średnicy Ø 80 do kotła oraz kaskady Power Plus Ø 80, Ø 125, Ø 160, dzięki któremu nie ma konieczności stosowania oddzielnych przewodów kominowych dla każdego elementu grzewczego, dostępne są w ofercie firmy RUG Riello Urządzenia Grzewcze S.A.

Systemy kominowe marki Beretta mają wszelkie wymagane certyfikaty i oznakowane są symbolem CE. Dodatkowo system spalinowy stosowany do kotłów kondensacyjnych Power Plus ma wymaganą klasę szczelności gazowej H1.

Zalety nowych systemów kominowych:

  • uniwersalne zastosowanie,
  • są lekkie i łatwe w montażu,
  • wykonane z wysokiej jakości komponentów systemowych,
  • lakierowane proszkowo na biało – estetycznie wykonane,
  • dopasowanie systemu odprowadzenia spalin do typu kotła grzewczego (jego mocy, temperatury i ilości spalin) pozwala na w pełni bezpieczną eksploatację,
  • atrakcyjne cenowo.

Nowe systemy kominowe dostępne już w kwietniu 2011.

Grażyna Gralik

«
»

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *