Jak optymalnie rozplanować prysznic?

Kiedyś do zachowania codziennej higieny wystarczyła balia i woda zagrzana na piecu, a dla poprawy hartu ciała i ducha witki brzozowe.

jak-optymalnie-rozplan

Na szczęście te czasy mamy już za sobą, a łazienka wyposażona w prysznic i (lub) wannę to standard. Teraz coraz częściej łazienka staje się salonem kąpielowym, miejscem relaksu i odnowy biologicznej. Kabiny prysznicowe wyposażane w nowoczesne baterie pełnią funkcję domowego SPA. Takie rozwiązania to również nowe wyzwania dla instalatorów. Nie wystarczy bowiem zamontowanie zwykłej baterii. Deszczownice, głowice do masażu i baterie z termoregulacją mogą tworzyć skomplikowane konfiguracje. A przede wszystkim od jakości montażu i odpowiedniego ciśnienia wody w instalacji zależeć będzie sprawność całego systemu i zadowolenie klienta. Rozbudowane układy natryskowe, czy panele będą właściwie funkcjonowały tylko wówczas, kiedy spełnione będą odpowiednie parametry przepływu wody w instalacji.

Rys. 1. a) panel natryskowy ze zintegrowanym termostatem b) zestaw natryskowy i bateria termostatyczna c) deszczownica, prysznic ręczny i bateria termostatyczna     d) deszczownica, prysznic ręczny, 3 natryskowe dysze naścienne i bateria termostatycznaRys. 1.
a) panel natryskowy ze zintegrowanym termostatem
b) zestaw natryskowy i bateria termostatyczna
c) deszczownica, prysznic ręczny i bateria termostatyczna
d) deszczownica, prysznic ręczny, 3 natryskowe dysze naścienne i bateria termostatyczna

Standardowo są to:

  • ciśnienie robocze: 3,0-5,0 bar,
  • maksymalna różnica ciśnienia na obu przyłączach wody – 0,5 bar,
  • maksymalna temperatura ciepłej wody 60°C,
  • minimalna temperatura ciepłej wody 40°C.
Rys. 2. Wylewka kaskadowa, prysznic ręczny, 6 natryskowych dysz naściennych, zawory przełączające, termostat - po prawej schemat instalacji.Rys. 2. Wylewka kaskadowa, prysznic ręczny, 6 natryskowych dysz naściennych, zawory przełączające, termostat – po prawej schemat instalacji.

Nie zaleca się montażu paneli i naściennych dysz natryskowych przy współpracy z przepływowymi podgrzewaczami wody. Urządzenia podgrzewające wodę muszą bowiem zapewnić odpowiednią wydajność i moc oraz nie mogą hamować przepływu, ani ciśnienia. Minimalna moc takiego urządzenia to 24 kW, a najlepiej 48 kW.

Na dołączonych ilustracjach prezentujemy schematyczne rozmieszczenie elementów zestawów natryskowych gwarantujące komfortową i funkcjonalną eksploatację.

Rys. 3. Umiejscowienie natryskowych dysz naściennych, w zależności od kształtu i wielkości brodzika. Rys. 3. Umiejscowienie natryskowych dysz naściennych, w zależności od kształtu i wielkości brodzika.
 

«
»

Dodaj komentarz