SEP – co oznacza ten skrót w branży?

Z nazwą SEP spotkał się każdy, kto interesuje się branżą elektryczną. Skrót ten pochodzi od nazwy Stowarzyszenia Elektryków Polskich. Związek ten zrzesza osoby polskiego pochodzenia z całego świata związanych z tematyką elektryki.

SEP - co oznacza ten skrót w branży?

SEP – co oznacza ten skrót w branży?

Otrzymanie uprawnień SEP jest podstawą, by móc działać w branży i pomagają wyróżnić się wśród konkurencji. Są jednymi z najważniejszych kwalifikacji dla początkującego, jak i doświadczonego elektryka. Poszukując pracy w tym zawodzie należy liczyć się z tym, że przyszły pracodawca będzie oczekiwał od nas umiejętności związanych z SEP. Takie kwalifikacje przydadzą nam się zarówno w pracy, jak i w życiu codziennym.

Aby uzyskać uprawnienia SEP, w pierwszej kolejności należy zapisać się na kurs, by zdobyć odpowiednią wiedzę i zdać egzamin potwierdzający nasze umiejętności. Kursy te są organizowane w całej Polsce a także przez Internet, więc dostęp do nich nie jest trudny. Jeśli więc chcesz poszerzyć swoje kwalifikacje, warto zdecydować się na szkolenia SEP, dzięki którym możesz rozwijać się w branży elektrycznej. Kursy są dostosowane do panujących obecnie wymagań. Żeby móc uzyskać uprawnienia SEP, należy być osobą pełnoletnią. Nie ma konieczności, żeby mieć ukończoną szkołę techniczną.

REKLAMA

Rodzaje uprawnień SEP

Uprawnienia SEP dzielą się na trzy grupy: G1, G2 i G3 oraz na dwa rodzaje wykonywanych prac, czyli eksploatacja sieci i nadzór instalacji.

Pierwsza kategoria G1 przeznaczona jest dla osób, które zajmują się pracą przy sieciach elektroenergetycznych.

Wyróżniamy w tej grupie między innymi:

  • sieci elektryczne oświetlenia ulicznego,
  • urządzenia, instalacje oraz sieci elektroenergetyczne
  • zespoły prądotwórcze

Druga kategoria G2 związana jest z pracą przy sieciach cieplnych, czyli między innymi:

  • urządzenia wentylacji i klimatyzacji
  • kotły parowe, wodne, płynne, gazowe
  • piece przemysłowe

Uprawnienia G3 przyznawane są osobom, które zajmują się siecią gazową. Są to np.:

  • punkty redukcyjne, stacje gazowe i gazociągi,
  • turbiny gazowe,
  • urządzenia służące do produkcji paliw gazowych.

Kwalifikacje SEP nie są dożywotnie, o czym należy pamiętać. Wydawane są na okres 5 lat, a po upływie tego czasu należy ponownie przejść kurs i zdać egzamin. Jest tak ze względu na szybki i ciągły rozwój branży elektrycznej, w której cały czas trzeba być na bieżąco. Rynek pracy jest ogromny, a uprawnienia SEP bardzo często otwierają drogę do awansów czy poprawiają perspektywę na znalezienie lepszej pracy. Dzięki uzyskaniu takich kwalifikacji, otrzymujemy możliwość rozwoju w tym bardzo przydatnym zawodzie.

Czytaj więcej także czym jest szkolenie fotowoltaika.

Artykuł Partnera

«
»

Dodaj komentarz