Sezon grzewczy – jak się do niego przygotować?

  Ogrzewanie domu wiąże się z niemałymi kosztami i często – sporym nakładem energii. Ujemne temperatury na zewnątrz sprawiają, że utrzymanie ciepła bywa problematyczne. Istnieje jednak kilka sposobów, dzięki którym możliwe jest ograniczenie wydatków nawet wtedy, jeśli należymy do zmarzluchów. Chcesz wiedzieć, jak nie dać się zaskoczyć zimie? Zapraszamy do poradnika.

  sezon grzewczy jak sie do niego przygotowac 1024x683 - Sezon grzewczy – jak się do niego przygotować?

  Od czego zacząć?

  Jeszcze przed oficjalnym rozpoczęciem sezonu grzewczego dobrze jest rozpocząć przygotowania, polegające na sprawdzeniu wszystkich urządzeń. Dobrze jest sprawdzić stan grzejników – nieużywane mogły ulec zapowietrzeniu. Aby kaloryfery działały bezgłośnie (nic nie stukało ani nie bulgotało) oraz grzały z pełną mocą, warto usunąć nagromadzony gaz, używając do tego specjalnego zaworu. Podczas letniego okresu z pewnością zdążył osadzić się na nich kurz, dlatego warto dokładnie zająć się ich czyszczeniem. Zapach podgrzanego pyłu to nic przyjemnego, szczególnie dla alergików.

  O ile ogrzewanie (https://www.bricomarche.pl/ogrzewanie-i-wentylacja/ogrzewanie) zasilane jest kotłami na paliwa stałe, jeszcze przed rozpoczęciem sezonu grzewczego konieczne jest zgromadzenie paliwa. Nieco mniej pracy jest w przypadku klimatyzatorów i pomp ciepła – wystarczy zweryfikować stan filtrów, natomiast przy piecach elektrycznych i gazowych praktycznie nie musimy nic robić. Pamiętajmy, że stan urządzeń wpływa na wydajność naszego ogrzewania, dlatego warto dbać o porządek w kotłowniach.

  Dodatkowe działania, które warto zastosować

  Aby mówić o efektywnym ogrzewaniu budynku wolnostojącego, warto zadbać o jego termoizolację, która będzie chronić pomieszczenia przed zbyt szybką utratą pożądanej temperatury. Jeśli nasz dom wykonany jest w starej technologii, samo ogrzewanie może okazać się jednak niewystarczające. Tylko wtedy, gdy zajmiemy się dociepleniem ścian np. przy użyciu styropianu na zewnątrz i zabezpieczymy nieużytkowe poddasze wełną mineralną, zminimalizujemy straty ciepła.

  reklama

  Samo ogrzewanie podczas srogiej zimy może jednak okazać się niewystarczające. Dobrym rozwiązaniem jest zaopatrzenie się w urządzenia dogrzewające, takie jak przenośne nagrzewnice, czy praktyczne termowentylatory, z których można korzystać w razie potrzeby. Zaleca się posiadanie przynajmniej dwóch urządzeń zasilanych w odmienny sposób, aby w przypadku awarii nie być skazanym na całkowity brak źródła ciepła. Zapraszamy do zapoznania z bogatą ofertą urządzeń grzewczych, dostępnych w sklepie Bricomarche.

  UDOSTĘPNIJ
  Poprzedni artykułCzym są kamery IP? Funkcje i możliwości
  Następny artykułDiagnostyka kotłów grzewczych – urządzenia pomiarowe

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Please enter your comment!
  Please enter your name here