Czym są kamery IP? Funkcje i możliwości

  Urządzeniem łączącym w sobie funkcjonalność kamery rejestrującej obraz i dźwięk z komputerem osobistym są kamery IP. To nowoczesne rozwiązania, które znajdują zastosowanie przede wszystkim w monitoringu wizyjnym. Jakie mają funkcje i możliwości, z których mogą korzystać ich operatorzy?

  czym sa kamery ip funkcje i mozliwosci - Czym są kamery IP? Funkcje i możliwości

  Pojęcie kamery IP

  Kamery IP do monitoringu pracują w oparciu o istniejącą lub stworzoną dla nich infrastrukturę sieciową. Wykorzystuje się je do monitoringu osób lub obiektów, zarówno na zewnątrz, jak i we wnętrzach.Kamery IP przechwytują obraz na żywo, w czasie rzeczywistym oraz przekazują go za pośrednictwem sieci. Są wszechstronne w zastosowaniu, tak w domach prywatnych, jak i w firmach.

  Atutem kamer IP jest możliwość wykorzystania do ich podłączenia istniejącej infrastruktury sieciowej, przez co nie trzeba już robić i płacić za dodatkowe okablowanie, jak w przypadku systemów CCTV.

  Funkcjonalność kamer IP

  Właściwie podstawowe funkcje kamer IP są tożsame jak w przypadku zwykłych, tradycyjnych kamer analogowych. Obie wysyłają obraz wideo w czasie rzeczywistym, ale kamery IP wykorzystują do tego celu pakiety danych w sieciach IP – przez internet lub w sieciach LAN (Local Area Network). W związku z tym strumień wideo rejestrowany przez kamerę IP jest dostępny w całej sieci. Użytkownicy mogą uzyskać dostęp do obrazu z dowolnego miejsca. Będzie on zapisywany np. na dysku komputera albo w chmurze obliczeniowej.

  reklama

  Bardzo ważne jest to, że kamera IP jest w stanie zaoferować użytkownikom większe możliwości przeglądania i przetwarzania obrazu niż kamera analogowa. Operator może przejrzeć obraz i zarządzać kamerą, na przykład skierować ją na odpowiedni obszar swojej posesji, z dowolnego miejsca. Na przykład kamera IP zainstalowana na elewacji domu jednorodzinnego może być skutecznie zarządzana za pośrednictwem przeglądarki internetowej lub specjalistycznego oprogramowania, np. aplikacji na telefon, nawet wtedy, gdy właściciele są setki kilometrów od domu.

  Wygodne zasilanie kamery

  Dodatkowo kamery IP do monitoringu mogą być zasilane poprzez system ePoE (Power over Ethernet), co likwiduje konieczność stosowania jakichkolwiek zasilaczy i okablowania zasilającego. Umożliwia to automatycznie ich zastosowanie w trudno dostępnych miejscach.

  Możliwości stojące przed kamerami IP

  Kamera IP ma własny, unikatowy adres IP i można ją wykorzystywać do monitoringu wizyjnego wszędzie tam, gdzie możemy uzyskać dostęp do protokołu sieci internet. Nie trzeba fizycznie podłączać kamer IP do komputera – użytkownik ma podgląd tego, co nagrywają kamery IP dzięki sieci internetowej

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Please enter your comment!
  Please enter your name here