Silniki pneumatyczne, czyli napędy na sprężone powietrze

  Pneumatyka staje się coraz popularniejszym rozwiązaniem wśród inżynierów oraz zwykłych użytkowników. Docenienie narzędzi z napędem na sprężone powietrze jest kluczowe w działaniach dla ochrony środowiska jak i dla wygody użytkowania.

  silnikinasprezonepowietrze - Silniki pneumatyczne, czyli napędy na sprężone powietrze
  Rys. 1. Rodzaje silników pneumatycznych

  Silnik na sprężone powietrze to maszyna, która zamienia energię zawartą w sprężonym powietrzu na energię mechaniczną. Jego wielką zaletą jest możliwość pracy w środowisku zagrożonym wybuchem. Dzięki temu silnik pneumatyczny jest wykorzystywany np. w energetyce, przemyśle paliwowym, chemicznym, wojskowym, mineralnym. Silniki na powietrze stanowią najlepszy zamiennik silnika elektrycznego, przy czym ich działanie ze względu na sposób otrzymywania momentu obrotowego jest beziskrowe. Elastyczność motoreduktora wyraża się poprzez możliwość stosowania go jako źródło mocy, ale też jako system sterowania, dzięki czemu jest powszechnie znanym rozwiązaniem w maszynach i urządzeniach.

  Silnik na sprężone powietrze charakteryzuje się zwartą budową, która zwiększa jego funkcjonalność, a także umożliwia montaż w różnych rozwiązaniach produktowych. Nieskomplikowana konstrukcja zmniejsza ewentualne koszty serwisowe, pod warunkiem, jeśli wykorzystywane sprężone powietrze ma odpowiednio wysoką jakość, czynnik jest filtrowany, środowisko pracy jest utrzymywane w czystości, przestrzegane są przepisy BHP oraz zalecenia DTR dla danych elementów pneumatycznych. Wymienione zasady odpowiedniego użytkowania są niezbędne do bezawaryjnej pracy całego układu wykorzystującego silnik pneumatyczny.

  silnikpneumatycznyfuji - Silniki pneumatyczne, czyli napędy na sprężone powietrze
  Rys.2. Silnik na powietrze firmy FUJI

  Silnik na sprężone powietrze ze względu na stosowany czynnik jest ekologiczny, a jego użytkowanie jest wygodne, co sprawia, że wykorzystuje się go w systemach LOTO. Stosunek mocy i momentu obrotowego do masy silnika pneumatycznego jest korzystniejszy niż w modelach elektrycznych, dzięki czemu zwiększa się wydajność oraz komfort pracy użytkownika. Silnik pneumatyczny cechuje się także wysokim stopniem bezpieczeństwa, niską awaryjnością oraz bezwibracyjną pracą, przez co chętnie wprowadza się go do zakładów. To co wyróżnia silnik na powietrze w porównaniu do jego odpowiedników hydraulicznych to czyste medium, niższa cena, a także brak potrzeby wymiany elementów układu. 

  Parametry energetyczne silnika na sprężone powietrze można regulować przez proces dławienia oraz metodą ciśnieniową. Silniki pneumatyczne produkowane są ze stali nierdzewnej jako modele jednokierunkowe oraz dwukierunkowe. Dostępne są różne wersje charakteryzujące się odmiennymi parametrami wykonania, funkcjonalnościami itp.

  silnikpneumatycznyjednokierunkowy - Silniki pneumatyczne, czyli napędy na sprężone powietrze
  Rys. 3. Silnik na sprężone powietrze jednokierunkowy
  silnikpneumatycznydwukierunkowy - Silniki pneumatyczne, czyli napędy na sprężone powietrze
  Rys. 4. Silnik na sprężone powietrze dwukierunkowy

  Silnik pneumatyczny jest stosowany w wielu branżach. Jego praca wykorzystywana jest w przemyśle w wiertarkach, młotkach, ale także w lakiernictwie do mieszania farb, klejów, w systemach otwierania bądź zamykania. Silniki na powietrze stanowią także część większych maszyn przemysłu ciężkiego lub wydobywczego takich jak prasy, obrabiarki, podajniki.

  silnikpneumatycznydesoutter - Silniki pneumatyczne, czyli napędy na sprężone powietrze
  Rys. 5. Silnik pneumatyczny Desoutter

  Odpowiedni dobór silnika na sprężone powietrze gwarantuje optymalizację całego układu. Z tego powodu ważne jest, aby skorzystać z pomocy doświadczonych doradców technicznych. 

  Sprawdź, które narzędzia pneumatyczne wykorzystują silnik na sprężone powietrze:

  UDOSTĘPNIJ
  Poprzedni artykułOświetlenie w nowoczesnym wnętrzu
  Następny artykułDla bezpieczeństwa pożarowego – tryskacze

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Please enter your comment!
  Please enter your name here