Oświetlenie w nowoczesnym wnętrzu

  We współczesnych aranżacjach oświetlenie odgrywa bardzo ważną rolę. Oczekujemy tego, że zapewni nam komfortowy wypoczynek, umożliwi bezpieczne oraz wygodne wykonywanie codziennych czynności, a po ciężkim dniu stworzy warunki sprzyjające do relaksu. Powinno być też funkcjonalne, energooszczędne i estetyczne, a w nowoczesnych wnętrzach oferować nawet jeszcze więcej.

  oswietlenie w nowoczesnym wnetrzu 680x1024 - Oświetlenie w nowoczesnym wnętrzu

  O ile w przeszłości aranżacja oświetlenia ograniczała się do montażu konkretnej lampy, o tyle dziś musimy decydować nie tylko o formie oprawy oświetleniowej, ale również wielu innych aspektach. Przemyślane wybory mogą zaowocować satysfakcjonującym efektem. Dlatego warto poświęcić nieco dłuższą chwilę i pochylić się mocniej nad wyborem oświetlenia.

  Jedna oprawa kontra większa instalacja

  Jeszcze trzydzieści lat temu obowiązkowym rozwiązaniem stosowanym niemal w każdym domu był zawieszony centralnie na suficie żyrandol. Dziś obowiązują inne zasady i większa dowolność. Dostępnych jest też znacznie więcej możliwości. Alternatywą dla żyrandola stały się instalacje świetlne budowane przy pomocy opraw podtynkowych lub natynkowych plafonów. Bardzo efektownie prezentują się też montowane na szynach reflektory. Co istotne, pozwalają dobrze oświetlić wnętrze i dają możliwość kierowania oświetlenia zgodnie z aktualnymi potrzebami użytkowników.

  Podział na strefy funkcjonalne

  Dziś również znacznie częściej niż w przeszłości dzielimy wnętrze na strefy funkcjonalne. W każdej z takich stref stosujemy odrębne oświetlenie, które odpowiada pełnionej przez nią funkcji. Dzięki temu w jednym wnętrzu obok siebie mogą pojawić się różne typy opraw. Przykładowo w salonie najczęściej montuje się:

  • oświetlenie centralne, które rozjaśnia przestrzeń całego pomieszczenia;
  • wiszącą lampę nad strefą jadalnianą,
  • odrębne oświetlenie w strefie wypoczynkowej salonu (zazwyczaj lampa wisząca lub stojąca, czasem kinkiet).

  Jeśli salon pełni jeszcze inne funkcje, np. jego część zostanie przeznaczona na biuro, to również może zyskać odrębne oświetlenie. Warto zwrócić uwagę na jeszcze jedną kwestię. We współczesnych wnętrzach dekoratorzy mogą posługiwać się oświetleniem także po to, by zaakcentować albo wyodrębnić istniejące strefy funkcjonalne lub elementy wystroju. Oprawy odpowiednie do każdej z tych stref oferuje sklep z oświetleniem Azzardo.com.pl.

  Sterowanie oświetleniem

  W przypadku współczesnego wnętrza znaczenie ma nie tylko forma oprawy, ale również sposób, w jaki możemy nim sterować. Po nowocześnie zaaranżowanym wnętrzu oczekujemy komfortu i zaawansowanych rozwiązań. Nie powinno zatem dziwić, że zamiast tradycyjnego osprzętu elektrycznego mogą się w nim pojawić dotykowe włączniki światła. Te nie tylko podnoszą komfort wykończenia wnętrza, ale również bardzo efektownie się prezentują. Wystarczy delikatne dotknięcie palcem, by światło się włączyło lub wyłączyło.

  Warto też zwrócić uwagę na możliwości, jakie oferują ściemniacze światła. Te doskonale sprawdzą się w niewielkich pomieszczeniach, które muszą łączyć w sobie kilka różnych funkcji. Ściemniacze pozwalają sterować oświetleniem poprzez zmianę jego natężenia. Dzięki temu zastosowane we wnętrzu w połączeniu z jedną tylko żarówką sprawią, że uzyskamy w nim całkowitą jasność lub zaledwie delikatną poświatę.

  Inteligentne rozwiązania

  Dzięki zdobyczom technologii możemy dziś iść jeszcze o krok dalej i zdecydować się na zdalne sterowanie oświetleniem. Co to oznacza?

  W praktyce chodzi o to, że możemy zastosować w aranżacji wnętrz rozwiązania, dające możliwość sterowania oświetleniem bez konieczności wstawania z kanapy. Wystarczy zamontować włącznik lub ściemniacz, który w sprzedaży oferowany jest w zestawie z pilotem. Możemy też wykorzystać możliwości, jakie oferują rozwiązania stosowane w inteligentnych domach. W tym przypadku użytkownicy mogą:

  • zaprogramować oświetlenie tak, by włączało się i wyłączało o określonych porach dnia;
  • wyłączać światło w całym domu za pomocą jednego tylko przycisku (przydaje się przy wychodzeniu z domu);
  • sterować oświetleniem, będą daleko poza domem.

  Oszczędność

  Pamiętajmy, że nowoczesne oświetlenie to nie tylko efektowny design oprawy oraz wygodne sterowanie, ale również energooszczędność. W dzisiejszej dobie – kiedy coraz więcej osób wykazuje proekologiczne postawy – niezwykle istotne jest obniżanie rachunków za prąd. Na ich zmniejszenie powinno wpłynąć stosowanie ściemniaczy. Zmiana natężenia, gdy nie potrzebujemy bardzo jasnego światła, przynosi realne korzyści. Ważne jest również stosowanie energooszczędnych żarówek. Dzięki nim użytkownicy odnotują spore oszczędności. Oświetlenie w nowoczesnym wnętrzu powinno być nie tylko efektowne, ale również praktyczne. Dlatego zachęcamy do stosowania opisanych rozwiązań.

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Please enter your comment!
  Please enter your name here