Siłownik zaworu mieszającego – czy tylko sterowany regulatorem pogodowym?

Do tej pory, aby wysterować siłownik obrotowy zaworu mieszającego, który wymagał tzw. sygnału 3-punktowego (obrót w prawo, w lewo lub brak sygnału) należało zastosować regulator pogodowy, co znacznie wpływało na zwiększenie kosztów instalacji.

Element systemu HMC80/HMC82

Wykorzystując regulator pomieszczeniowy (tzw. termostat programowalny) nie było możliwości wysterowania siłownika zaworu mieszającego, a to ze względu na typ sterowania włącz/wyłącz.

Aby wyjść naprzeciw oczekiwaniom instalatorów, firma Honeywell wprowadziła do swojej oferty zestawy regulacyjne HMC80 oraz HMC82, które znajdują zastosowanie w systemach grzewczych i klimatyzacyjnych do sterowania strefowego. Elementy systemu (termostat CM67RFMV z programem tygodniowym, nastawnik temperatury HM80 oraz opcjonalnie czujnik temperatury zasilania w obiegu grzewczym) komunikują się ze sobą w oparciu o technologię bezprzewodową.

REKLAMA


Bezprzewodowy, uniwerslany nastwanik HM80 zaworu mieszającego, steruje zaworem mieszającym w zależności od temperatury w pomieszczeniu oraz wartości zadanej, według samoadaptacyjnego algorytmu pracy, utrzymując dokładnie temperaturę zadaną w pomieszczeniu. Nastawnik może uwzględniać lub nie wartość temperatury zasilania. System posiada ponadto następujące własności:

  • sterowanie temperaturą w pomieszczeniu według programu tygodniowego,
  • do 6 zmian temperatury w ciągu doby,
  • sterowanie w trybie ręcznym lub automatycznym (dotyczy modułu CM67RFMV i nastawnika HM80),
  • ograniczenie dolne/górne temperatury zasilania,
  • sterowanie siłownikami o różnych czasach przebiegu,
  • wybór czasu wybiegu pompy,
  • możliwość załączania kotła według zapotrzebowania na ciepło.

Sterowanie obiegiem grzewczym z wykorzystaniem systemów regulacyjnych HMC80/82 stanowi innowacyjne rozwiązanie, plasujące się pomiędzy sterowaniem pomieszczeniowym a regulacją pogodową.

«
»

Dodaj komentarz