Skomplikowane systemy czy proste rozwiązania? Jak dobrze ogrzać i wentylować magazyn.

Ogrzewanie i wentylacja powierzchni magazynowych to duże wyzwanie, z którym boryka się wiele firm usługowych, handlowych i spedycyjnych. Rozległe przestrzenie łatwo się wychładzają, a utrzymanie w nich prawidłowego mikroklimatu jest kosztowne.

Na rynku znaleźć można wiele rozwiązań pozwalających na regulację temperatury i wilgotności w obiektach wielkokubaturowych. Jednak wiele z nich, na dłuższą metę, okazuje się zbyt drogie w utrzymaniu lub mało efektywne. Jaka jest więc alternatywa dla tradycyjnych instalacji HVAC?

Jak dobrze ogrzać i wentylować magazyn.
Fot. FLOWAIR

Jak odpowiednio zadbać o warunki temperaturowe?

O powodzeniu biznesu decyduje nie tylko umiejętnie prowadzona polityka sprzedażowa, ale przede wszystkim odpowiednio dobrana infrastruktura i zaplecze logistyczne. To dzięki nim organizacja jest w stanie przechowywać duże ilości towarów oraz sprawnie i szybko realizować zamówienia. 

REKLAMA

W wielu branżach – np. spożywczej, chemicznej i farmaceutycznej – kluczowe znaczenie ma fakt, czy magazynowany towar jest przechowywany w odpowiedniej temperaturze oraz w warunkach właściwej wilgotności. Dzięki temu zachowuje on pełnię wartości użytkowych i może być bezpiecznie wprowadzony do obrotu.

Częstą metodą spotykaną w praktyce jest łączenie ze sobą wielu różnych metod ogrzewania w nadziei, że przyniesie to lepszy efekt. Zazwyczaj spotkać się można z kombinacją ogrzewania:

  • powietrznego
  • gazowego
  • konwekcyjnego
  • elektrycznego

Niestety rezultat stosowania wielu technologii jest odwrotny do oczekiwanego. Rachunki są kosmiczne, a kontrola mikroklimatu w pomieszczeniach jest równie trudna jak wcześniej. Dlaczego nadmiernie rozbudowane rozwiązania nie przynoszą oczekiwanych efektów?

Wady skomplikowanych rozwiązań

Wiele rozbudowanych systemów ogrzewania bazuje na standardowych metodach instalacji. W praktyce oznacza to:

  • zaburzoną ciągłość pracy magazynu

Aby doprowadzić zasilanie do każdego elementu systemu HVAC, niezbędne jest przeprowadzenie szeroko zakrojonych prac adaptacyjnych. Trzeba liczyć się z przeciąganiem setek metrów przewodów, montowaniem kanałów w ścianach i wizytą całej ekipy remontowo-budowlanej.

  • zawiłe i mało efektywne sterowanie

Część systemów opiera się na połączeniach starego typu. Nie dają one możliwości selektywnej regulacji poszczególnych urządzeń grzewczych, a warunki temperaturowe trzeba ustawiać dla całego budynku. W rezultacie w jednych pomieszczeniach temperatura będzie zbyt wysoka, a w innych – zbyt niska.

  • większe wydatki

Ciągłe obciążanie całego systemu to większe wydatki. Skoro wszędzie trzeba utrzymywać taką samą temperaturę, część urządzeń będzie pracowała niepotrzebnie, co wygeneruje dodatkowe koszty.

  • częste naprawy

Skomplikowane urządzenia wyróżniają się tym, że często się psują. Co wymusza regularne korzystanie z usług serwisu.

Istnieją jednak prostsze, efektywniejsze rozwiązania. Takie, które pozwalają na regulację każdego ogniwa systemu HVAC z osobna i kontrolę poszczególnych urządzeń. Centralnie sterowane systemy, jak np. SYSTEM FLOWAIR, eliminują powyższe problemy i niosą wiele oszczędności.

Jak dobrze ogrzać i wentylować magazyn.
Fot. FLOWAIR

Proste i skuteczne sterowanie SYSTEM FLOWAIR

SYSTEM FLOWAIR opiera się na architekturze pozwalającej połączyć ze sobą, w jeden sprawnie działający organizm, ponad 31 urządzeń. Umożliwia to dopasowanie odpowiednich warunków grzewczo-wentylacyjnych oraz sprawną komunikację wielu urządzeń z oferty FLOWAIR, takich jak:

  • nagrzewnice i chłodnico-nagrzewnice,
  • destratyfikatory,
  • komory mieszania,
  • kurtyny drzwiowe i bramowe,
  • bezkanałowe jednostki odzysku ciepła,
  • urządzenia typu rooftop,
  • jednostki grzewczo-chłodzące,
  • urządzenia recyrkulacyjno-nawiewne.

Sercem systemu jest inteligentny sterownik T-Box, pozwalający na ustawienie odrębnych warunków pracy dla każdej strefy wentylacyjnej czy temperaturowej, a nawet każdego urządzenia. Dzięki czemu można dopasować temperaturę i wilgotność powietrza w każdym pomieszczeniu dokładnie tak, jak potrzeba.

Odpowiednie warunki grzewczo-wentylacyjne to prosty sposób na zabezpieczenie towarów i poprawę komfortu pracy ludzi przebywających na obiekcie. SYSTEM FLOWAIR pozwala zapomnieć o kłopotliwej instalacji, ciągnących się wszędzie przewodach i uciążliwej konfiguracji.

Możliwość selektywnej regulacji to także duża oszczędność finansowa. Samodzielnie można decydować, kiedy i w jakim zakresie działają poszczególne urządzenia. Oznacza to niższe rachunki, rzadsze naprawy i mniej problemów organizacyjnych na co dzień.

Po więcej informacji zapraszamy na stronę FLOWAIR.

Poznaj SYSTEM FLOWAIR

«
»

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *