Budowa domu to bardzo poważna inwestycja w trakcie której wybieramy projekt, odpowiedni system ogrzewania i wentylacji, stolarkę okienną i drzwiową, kolory ścian, sposób wykończenia poszczególnych pomieszczeń.

Ogólnie większą część uwagi potencjalni inwestorzy poświęcają wnętrzu obiektu. Bardzo często o pewnych instalacjach przypominamy sobie dopiero pod wpływem niekorzystnych bodźców. Z pewnością jednym z nich jest niewątpliwie zima. Niestety wiemy, że zima mimo pięknej aury potrafi być bezwzględnie przykra i niebezpieczna. Zagrożenie przybiera formę oblodzenia rynien i rur spustowych, które mogą się urwać pod ciężarem zalegającego śniegu i lodu. Zwisające z krawędzi dachu sople stanowią poważne zagrożenie dla przechodzących pod nimi ludźmi. Na oblodzonym podjeździe czy chodniku możemy uszkodzić auto lub co gorsza złamać rękę lub nogę. Ten katastroficzny scenariusz nie musi być jednak naszym udziałem. Aby uniknąć zaskoczenia przez zimę musimy w porę zabezpieczyć się przed jej kapryśną aurą.
Na rynku możemy znaleźć doskonałe rozwiązania z zakresu ochrony antyoblodzeniowej, a należą do niech między innymi specjalistyczne instalacje:
REKLAMA
- ogrzewania dachów, rynien i rur spustowych
- ogrzewania wjazdu do garażu
- podgrzewania ciągów komunikacyjnych i schodów
Ogrzewanie rynien
Ostatnia zima udowodniła jak łatwo może dojść do zalania mieszkań wodą, która topiąc się na dachu, nie miała odpływu, gdyż rynny i rury spustowe były zatkane zwałami lodu.
Instalacja ogrzewania antyoblodzeniowego rynien polega na ułożeniu w rynnach i rurach spustowych przewodów grzejnych, które wprowadza się również do rur spustowych. Do zapewnienia właściwej pozycji przewodów w rynnach i rurach spustowych służą specjalne uchwyty i linki z uchwytami. Tak wykonana instalacja nie dopuści do zatkania rynien i rur spustowych, umożliwiając odpływ wody topiącej się na dachu i w rynnach. Do ogrzewania rynien i rur spustowych należy wykorzystywać jedynie takie przewody, których powłoka zewnętrzna jest odporna na promieniowanie ultrafioletowe. Mogą to być między innymi stałooporowe przewody ELEKTRA VCDR o mocy 20 W/m. Możemy również skorzystać z doskonałego rozwiązania jakim są przewody samoregulujące np.: ELEKTRA SelfTec® lub ELEKRA SelfTec®PRO. Wykorzystywane w przewodach ELEKTRA SelfTec® zjawisko samoregulacji polega na zmianie mocy jednostkowej pod wpływem temperatury otoczenia. Gdy temperatura otoczenia spada, moc przewodów wzrasta i odwrotnie. Przewody ELEKTRA VCDR i ELEKTRA SelfTec® sprzedawane są jako gotowe do instalacji odcinki, w których przewód grzejny połączony jest z przewodem zasilającym hermetyczną mufą. Przewody ELEKTRA SelfTec®PRO dedykowane są profesjonalnym instalatorom i sprzedawane są na bębnach, z których w zależności od potrzeb instalator dobiera odpowiednie odcinki.

Bardzo często ogrzewanie rynien nie wystarczy aby nad naszymi głowami nie gromadziły się groźne sople. W takim przypadku należy wykonać również ogrzewanie krawędzi dachu. Do tego celu należy wykorzystać te same produkty co do ogrzewania rynien. Ogrzewamy około 40 do 50 cm krawędzi dachu. Takie rozwiązanie wyeliminuje ryzyko powstawania nawisów śnieżnych i lodowych nad rynnami. Zainstalowana moc powinna wynosić około 300 W/m2.
Ogrzewanie wjazdu do garażu
System ochrony przed śniegiem i lodem podjazdu i wjazdu do garażu możemy wykonać na dwa sposoby. Pierwszy zakłada zainstalowanie ogrzewania na całej powierzchni podjazdu. Druga opcja zakłada wykonanie jedynie trakcji jezdnych na koła naszego pojazdu. Do wykonania takiej instalacji możemy wykorzystać:
- Przewody grzejne ELEKTRA VCD25 o mocy od 25 W/m. W zależności od materiału z jakiego będzie wykonany podjazd, przewody można układać zarówno w podsypce piaskowej pod kostką brukową lub w warstwie zaprawy betonowej. Dobierając moc jednostkową na metr kwadratowy powierzchni podjazdu powinniśmy uwzględnić 300 W/m2. Projekt, dobór odpowiednich przewodów i wykonanie instalacji powinniśmy zlecić instalatorowi z niezbędnymi uprawnieniami i autoryzacją producenta.
- Maty grzejne ELEKTRA SnowTec®, są gotowymi do układania urządzeniami grzejnymi, zbudowanymi na bazie przewodów ELEKTRA VCD25. Szerokość maty wynosi 60 cm, a ich długość od 2 do 21 m. Maty mają powierzchnię od 1,2 do 12,6 m2. Moc maty to 300 W/m2. Podobnie jak przewody grzejne maty ELEKTRA SnowTec® układa się w warstwie podsypki piaskowej pod kostką brukową lub w betonie, jeśli z tego materiału wykonujemy nasz podjazd. Instalacja maty jest niezwykle prosta i może być przeprowadzona przez osobę nie posiadającą uprawnień producenta. Podłączenie maty do instalacji elektrycznej należy powierzyć elektrykowi.

Ogrzewanie schodów wykonuje się w oparciu o przewody ELEKTRA VCD25 lub ELEKTRA VC20 o mocy 20-25 W/m. Montaż systemu należy i w tym przypadku również zlecić autoryzowanemu instalatorowi. Aby osiągnąć maksymalny efekt, przewody powinny być ułożone na schodkach i płycie spoczynkowej.
Sterowanie
System ochrony antyoblodzeniowej jest najbardziej skuteczny i ekonomiczny gdy nad jego działaniem czuwa inteligentny regulator. W przypadku instalacji zewnętrznych konieczne jest zastosowanie sterowników wyposażonych w czujnik temperatury oraz wilgoci. System załączany jest tylko wtedy, gdy łącznie spełnione będą dwa warunki: spadnie temperatura oraz wystąpi wilgoć w postaci opadów śniegu lub marznącego deszczu. Niektóre regulatory (ETO2) przy odpowiednim podłączeniu dwóch czujników pozwalają na kontrolę dwóch stref grzejnych. Możemy więc sterować np. dwiema niezależnymi instalacjami ogrzewania rynien lub uwzględniając kombinację czujników do rynien i gruntu, sterować niezależnie dwoma różnymi obszarami, czyli rynnami i podjazdem do garażu. Regulator należy zamontować na tablicy sterującej, do której doprowadza się przewody zasilające („zimne”) przewodu grzejnego lub maty grzejnej oraz przewody czujników temperatury i wilgoci. Montaż sterownika powinien być wykonany przez elektryka.
Wiele osób decydując się na wykonanie instalacji przeciwoblodzeniowej unika zainstalowania jakiegokolwiek systemu sterowania, tłumacząc to podwyższonym kosztem zakupu systemu. Wybierają najczęściej sterowanie ręczne. Jest to myślenie całkowicie błędne i nie mające nic wspólnego z oszczędnością. Sterownik bowiem automatycznie załączy system wtedy, kiedy powstają warunki mogące doprowadzić do oblodzenia. Zrobi to w takim czasie, żeby to oblodzenie nie mogło się utrzymywać. Włączając ręcznie ogrzewanie rynien czy podjazdu możemy na efekt pracy systemu czekać kilka godzin. Jeśli z kolei zapomnimy wyłączyć instalację, poniesiemy bezsensowny wydatek na niepotrzebne w danej chwili ogrzewanie.
Prawidłowo dobrana i zamontowana instalacja antyoblodzeniowa zapewni nam maksimum bezpieczeństwa przy minimalnych kosztach eksploatacyjnych będąc przy tym całkowicie bezobsługową.
Arkadiusz Kaliszczuk
Dodaj komentarz