Spawarki TIG, to urządzenia spawalnicze, umożliwiające łączenie poszczególnych materiałów, z wykorzystaniem specjalnej technologii. To bardzo popularna metoda spawania, znajdująca zastosowanie zarówno w profesjonalnych zakładach produkcyjnych, jak i w amatorskich domowych warsztatach. Spawanie TIG umożliwia uzyskanie równego, trwałego i precyzyjnego łączenia a równocześnie jest dość proste. Aby skutecznie spawać metodą TIG, ważne jest wybranie odpowiedniego urządzenia spawalniczego.

Gdzie używa się spawarki TIG?
Spawarki TIG, jak już wspomniano, znajdują zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Z ich pomocą można bowiem łączyć zróżnicowane materiały, a spoinę cechuje trwałość i dokładność. Dzięki możliwości spawania wszystkich gatunków stali, a także spawania w każdej pozycji i wykonywania najwyższej jakości spoiny, spawarki TIG często używa się na przykład do spawania artystycznego. W spawaniu artystycznym konieczne jest łączenie detali o grubości poniżej 1 mm i spawarki TIG doskonale sobie z tym radzą, gwarantując estetyczne i trwałe łącze, zbawione charakterystycznych rozprysków spawalniczych. Oprócz spawania artystycznego, spawarki TIG używane są również w takich gałęziach przemysłu, które wymagają pełnej precyzji procesu spawalniczego i ciągłej kontroli i obserwacji stref spawania.

Na czym polega spawanie TIG?
Nazwa spawania metodą TIG jest skrótem od Tungsten Inert Gas, co możemy przetłumaczyć jako proces łukowego spawania materiałów, elektrodą nietopliwą, w osłonie obojętnego gazu. Podczas spawania metodą TIG, wytwarzany jest łuk elektryczny, dzięki użyciu nietopliwej elektrody wolframowej. Inicjowanie łuku elektrycznego odbywa się poprzez potarcie elektrody o materiał lub z wykorzystaniem jonizatora. Kiedy łuk zostanie wytworzony, specjalny drut spawalniczy zostaje podawany i topiony przez elektrodę do tak zwanego jeziorka spawalniczego. Podczas spawania metodą TIG stapiany jest wspomniany drut, a także metal ze spawanego materiału. Drut z metalem łączą się w jeziorku, a po ostygnięciu powstaje czysta spoina. Spawanie metodą TIG odbywa się w zjonizowanym gazie, który chroni elektrodę przed utlenianiem i innymi czynnikami zewnętrznymi. Spawarki TIG umożliwiają spawanie prądem stałym lub zmiennym.
REKLAMA
Spawarki TIG – zastosowanie
Zastosowanie spawarek TIG jest naprawdę wszechstronne. Z ich pomocą można łączyć stal nierdzewną, aluminium i wiele innych gatunków stali, w tym do stali wysokostopowej, a także metali niezależnych, takich jak brąz, mosiądz czy metale kolorowe. Dzięki takim możliwościom, spawarki TIG stosowane są w przemyśle chemicznym, spożywczym, samochodowym oraz lotnictwie. Co istotne, to wiele modeli spawarek TIG, umożliwia także spawanie metodą MMA, co czyni taką spawarkę jeszcze bardziej wszechstronną. Precyzja łączenia, wszechstronność zastosowania i przystępne ceny spawarek TIG decydują o tym, że metoda ta jest tak popularna i powszechnie wybierana zarówno przez specjalistów, jak i amatorów.
Artykuł Partnera
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.