Sposoby ochrony przed czadem

  Konkurs edukacyjny, zorganizowany przez MK Systemy Kominowe, miał na celu przybliżenie internautom sposobów ochrony przed tlenkiem węgla. Akcja zakończona w połowie grudnia cieszyła się ogromnym zainteresowaniem.

  sposoby ochrony przed czadem - Sposoby ochrony przed czadem

  Wielokrotnie uczestnicy konkursu podkreślali, jak duże znaczenie ma uświadamianie społeczeństwa w zakresie zagrożeń, jakie niesie za sobą czad. Nie brakowało również podziękowań za zwrócenie uwagi na ten ważny problem. Podsumowaniem konkursu było zebranie 10 porad, które mogą uchronić przed czadem:

  1. Zacznij już na etapie budowy domu wybierając odpowiedni komin i urządzenie grzewcze. Powinny one posiadać atesty i certyfikaty dopuszczające wybrane systemy do użytku na polskim rynku.
  2. Zaufaj tylko doświadczonym i solidnym fachowcom. Nie oszczędzaj na jakości wykonania instalacji. Od tego może zależeć życie Twoje i całej rodziny.
  3. Zadbaj o systematyczny serwis kotła oraz regularne kontrole i czyszczenie kominów (w przypadku kotłowni na paliwa stałe zaleca się te działania co najmniej raz na kwartał. Dwa razy do roku kontroluje się i czyści przewody spalinowe z kotłów gazowych i olejowych. Do obowiązków zarządcy budynku należy przegląd instalacji raz w roku).
  4. Sprawdzaj ciąg powietrza. Możesz zrobić to samodzielnie przykładając kartkę papieru do otworu lub kratki wentylacyjnej. Jeśli kartka przywrze do kratki wówczas ciąg jest prawidłowy.
  5. Zadbaj o właściwą wentylację – nigdy nie zaklejaj kratek wentylacyjnych, rozszczelniaj okna i regularnie wietrz mieszkanie lub dom.
  6. Zainstaluj czujnik czadu. To małe urządzenie, którego koszt to kilkadziesiąt złotych, ostrzeże domowników przed niebezpieczeństwem.
  7. Nie dogrzewaj pomieszczeń urządzeniami, które nie są do tego przeznaczone (na przykład kuchenką gazową).
  8. Kiedy korzystasz z otwartego ognia (podgrzewacza gazowego z otwartą komorą spalania czy kuchenki gazowej) zawsze uchylaj okno.
  9. Nie zostawiaj w garażu samochodu z włączonym silnikiem – nawet wówczas, gdy brama garażowa jest otwarta.
  10. Zareaguj na możliwe objawy zatrucia czadem – ból głowy, osłabienie, nudności, senność, zaróżowienie skóry. Jeśli podejrzewasz, że może to być reakcja na tlenek węgla, natychmiast otwórz okna i wezwij pomoc.

  Źródło: MK Systemy Kominowe

   

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Please enter your comment!
  Please enter your name here