Sprawdzamy, czym wyróżnia się fundament grzewczy

Wybór ogrzewania do domu ma ogromne znaczenie, ponieważ zależy od niego, w jakim komforcie termicznym przeżyjemy jesień i zimę. Czy faktycznie spędzimy go w przyjemnym cieple, czy raczej daleko będzie od tego ideału? Żeby zapewnić sobie przyjemne warunki podczas najzimniejszych miesięcy w roku, zainwestujmy w ogrzewanie podłogowe, ale dla najlepszego efektu cieplnego połóżmy je na fundamencie grzewczym! Czym wyróżnia się to rozwiązanie?

sprawdzamy czym wyroznia sie fundament grzewczy 1024x536 - Sprawdzamy, czym wyróżnia się fundament grzewczy
Fot. Parati

Charakterystyka fundamentu grzewczego

Nim opiszemy, co takiego wyróżnia fundament grzewczy, dowiedzmy się najpierw, czym jest ten system. To – mówiąc w dużym uproszczeniu – konstrukcja złożona ze zbrojonej betonowej płyty fundamentowej, w której zatopiono sieć rurek lub kanałów zasilanych przez odpowiednią jednostkę grzewczą. System jest w zamkniętym obiegu, a cyrkulację zapewnia pompa lub wentylator. 

Co ważne, jeśli chcemy zainwestować w to rozwiązanie, nie musimy obawiać się wielu prac przygotowawczych i związanych z tym kosztów, bo fundament wylewa się na podsypce żwirowej. Oczywiście, stosuje się tu też dodatkową warstwę ocieplenia układaną na podłożu, dzięki czemu ciepło nie ucieka do gruntu. 

Co wyróżnia fundament grzewczy?

  • To, co szczególnie wyróżnia fundament grzewczy od bardziej tradycyjnych rozwiązań, to jego wyjątkowa szczelność. Każde pomieszczenie jest dzięki temu równomierne ogrzane, gdyż na całej powierzchni fundamentu nie powstają żadne mostki termiczne. W efekcie ciepło nie ucieka do gruntu, lecz trafia tam, gdzie powinno – do pomieszczeń w budynku. 
  • Ogromne znaczenie ma także dodatkowe ocieplenie na krawędzi płyty, dzięki czemu grunt jest zabezpieczony przed przemarzaniem. Nie ma co na to liczyć w przypadku tradycyjnego fundamentu, gdzie konstrukcja i ławy fundamentowe umieszczone są w gruncie, co sprawia, że niemożliwością jest zaizolowanie go we wszystkich miejscach. W konsekwencji w wielu newralgicznych punktach na styku ścian budynku z fundamentem pojawiają się mostki termiczne, przez które uciekają duże ilości ciepła. 
  • Płyta fundamentowa zapewnia równomiernie ogrzane podłoże. Podczas jej montażu wykonujemy od razu instalację grzewczą, co zapewnia duże oszczędności zarówno finansowe, jak i czasowe. Zatrudniając do wykonania tych prac profesjonalna firmę – polecamy szczególnie https://parati.com.pl/fundament-grzewczy/ – zyskujemy prawdziwy komfort cieplny, za co odpowiada specyficzna cyrkulacja powietrza. Polega na tym, że ciepło wychodzi z całej podłogi i unosi się równomiernie ku górze. Inaczej i zdecydowanie mniej skutecznie jest w przypadku tradycyjnych grzejników – tutaj ciepłe powietrze rozchodzi się wzdłuż ścian, co nie zapewnia optymalnego komfortu termicznego. 

Biorąc pod uwagę te różnice między fundamentem grzewczym a tradycyjną wylewką, widzimy, że zdecydowanie lepiej skorzystać z tego nowatorskiego rozwiązania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here