Grzejnik, w praktyce nazywany kaloryferem (ang. calorifère), jest wymiennikiem cieplnym typu woda-powietrze lub para-powietrze, będącym elementem centralnego ogrzewania. Przez grzejnik przepływa gorąca woda lub para pochodząca, poprzez wymiennik ciepła, z sieci ciepłowniczej lub z kotła.
Na rynku oferuje się przynajmniej kilka rodzajów grzejników. Stąd też podstawę stanowią grzejniki płytowe. Z kolei w łazienkach dużym uznaniem cieszą się tzw. modele drabinkowe. Zastosowanie znajdują również grzejniki członowe oraz ożebrowane, czyli tzw. faviery.
Grzejniki płytowe
Nowoczesne grzejniki pełnią funkcję nie tylko grzewczą ale i dekoracyjną. Nabyć można modele różniące się między sobą parametrami użytkowymi oraz wymiarami. Tak jest również w przypadku grzejników płytowych. Znajdują one zastosowanie zarówno w obiektach mieszkalnych, biurowych, jak i usługowych, a nawet w szpitalach i innych miejscach, gdzie istotną rolę odgrywają właściwości higieniczne. Oferta w zakresie stalowych grzejników płytowych jest bardzo obszerna i obejmuje wersje zróżnicowane pod kątem stylistyki, sposobu podłączenia, a także mocy.
REKLAMA
W nowoczesnych grzejnikach zwraca się uwagę na trwałość, którą zapewniono między innymi poprzez wieloetapowy proces malowania. W typowym grzejniku maksymalne ciśnienie robocze wynosi 10 bar, przy temperaturze wody do 95°C. Próbę grzejnika bardzo często przeprowadza się przy ciśnieniu 13 bar. Wysoka wydajność cieplna zapewniona jest dzięki konwektorom zgrzanym do kanałów wodnych. W niektórych modelach przewiduje się zaokrąglone osłony. To właśnie dzięki nim grzejnik uzyskuje zarówno elegancki, jak i estetyczny wygląd.
Grzejniki płytowe nabyć można również w wersji zasilanej od dołu. Przewidziano w nich wbudowaną wkładkę termostatyczną M30x1,5, dzięki której możliwe jest zainstalowanie głowicy termostatycznej większości producentów. Zyskujemy więc możliwość precyzyjnego regulowania temperatury w pomieszczeniu. Przydatne rozwiązanie stanowią grzejniki odwracalne.
Grzejniki płytowe dostępne są również w wersji higienicznej. Znajdują one zastosowanie przede wszystkim w szpitalach. Niektóre modele mają atest Narodowy Zakład Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny. W grzejnikach tego typu nie przewidziano grilla ani osłon bocznych. Maksymalna temperatura wody wynosi 110°C.
Grzejniki łazienkowe
Nowoczesne aranżacje łazienek kuszą nas nie tylko swoimi walorami funkcjonalnymi, ale i ciekawym wyglądem. Przy projektowaniu pomieszczenia coraz częściej zwracamy więc uwagę na końcową kompozycję wystroju wnętrza. Stąd też grzejniki posiadające atrakcyjny design są zazwyczaj instalowane w widocznym miejscu łazienki. Wybór właściwego urządzenia powinien być zatem dobrze przemyślany. Nowoczesne aranżacje łazienek kuszą nas nie tylko swoimi walorami funkcjonalnymi, ale i ciekawym wyglądem. Przy projektowaniu pomieszczenia coraz częściej zwracamy więc uwagę na końcową kompozycję wystroju wnętrza. Stąd też grzejniki posiadające atrakcyjny design są zazwyczaj instalowane w widocznym miejscu łazienki. Wybór właściwego urządzenia powinien być zatem dobrze przemyślany. Dzięki odpowiedniej formie i barwie stanowić one mogą ważne elementy dekoracyjne każdego pomieszczenia.
Bogata oferta rynkowa z pewnością pozwoli nam na wybór odpowiedniego modelu. Podstawę stanowią grzejniki drabinkowe. W łazience o klasycznym wystroju świetnie zaprezentuje się urządzenie o lekkiej strukturze. Delikatnie wygięte rurki uwypuklają jego subtelną linię. Na uwagę zasługują również modele grzejników drabinkowych, w których tradycyjny charakter podkreślają proste rurki poziome.
Pomimo nowoczesnego wyglądu grzejniki drabinkowe nie tracą na funkcjonalności. Odpowiednia konstrukcja oraz rozmieszczenie elementów grzejnych sprawiają, iż urządzenia doskonale suszą pranie i mokre ręczniki. Znajdziemy tu również model charakteryzujący się dużą mocą w stosunku do swojej wielkości.
Zwraca się również uwagę na trwałość grzejników drabinkowych. Odporność na działanie wilgoci zyskuje się najczęściej dzięki technologii malowania proszkowego. Proces nakładania zewnętrznej powłoki dekoracyjnej jest poprzedzony wieloetapową technologią chemicznego przygotowania powierzchni. Uzyskaną w ten sposób powłokę można łatwo utrzymać w czystości.
Grzejniki drabinkowe świetnie sprawdzą się również latem podczas deszczowych dni, kiedy bez konieczności uruchamiania całej instalacji grzewczej przyjemne ciepło, zapewniają dodatkowo instalowane grzałki elektryczne. O bezpieczeństwo instalacji grzewczej zadba odpowietrznik. Przewody pionowe najczęściej są zakończone końcówkami przyłączeniowymi. Oczywiście grzejnik może współpracować z zaworem termostatycznym, który utrzyma stałą temperaturę w naszej łazience. Urządzenia dostępne są z kompletem uchwytów montażowych. Zastępując nasz wysłużony grzejnik, nowoczesnymi modelami drabinkowymi, pamiętajmy, aby przy zakupie wybrać wersję o takim samym rozstawie przyłączy. Unikniemy wtedy przeróbki instalacji c.o.
Grzejniki kanałowe
Interesujące rozwiązanie, szczególnie pod względem walorów estetycznych, stanowią grzejniki kanałowe. Bardzo często uwzględnia się je w pomieszczeniach o dużych powierzchniach przeszklenia. Zaleta takiego rozwiązania to przede wszystkim dyskretny sposób ogrzewania pomieszczenia, bowiem w grzejniku widoczna jest jedynie kratka wkomponowana w podłogę. Z kolei wymiennik ciepła umieszczono w kanale.
Typowy grzejnik kanałowy bazuje przede wszystkim na wannie (obudowie) ocynkowanej. Nie mniej ważny jest również miedziano-aluminiowy wymiennik ciepła z zaworem odpowietrzającym. Całość instalowana jest za pomocą kotew mocujących. Obudowę przykrywa kratka aluminiowa. Opcjonalnie można zastosować kratkę z drewna lub kratkę wzdłużną ze stali nierdzewnej. Standardowo grzejniki oferowane są w szerokościach 20, 25, 29 i 38 cm. Wymiennik, w zależności od modelu, może być umieszczony wzdłuż ścianki kanału lub centrycznie. W tym drugim rozwiązaniu powietrze zasysane jest z obu stron elementu grzejnego.
Zawory i głowice termostatyczne
Nowoczesne grzejniki nie obejdą się bez zaworów i głowic termostatycznych. Zawór grzejnikowy wyposażony w głowicę termostatyczną nazywany jest wraz z nią zaworem termostatycznym. Podkreśla się, że stosując zawory termostatyczne zyskamy przede wszystkim obniżenie kosztów ogrzewania, wynoszące nawet 25%. Istotne jest również zwiększenie komfortu cieplnego poprzez utrzymywanie stałej a zarazem zadanej temperatury w ogrzewanym pomieszczeniu, niezależnie od zmieniających się czynników zewnętrznych. Dzięki zaworom termostatycznym wykorzystywane jest również ciepło, które pochodzi chociażby z oświetlenia, urządzeń elektrycznych czy też promieni słonecznych.
Niemal każdy nowy grzejnik wyposażony jest w zawór termostatyczny. Uwzględniając z kolei zawory termostatyczne w istniejących grzejnikach, zyskamy możliwość niezależnego regulowania temperatury w każdym pomieszczeniu. Zakres regulacji typowego zaworu termostatycznego mieści się w zakresie pomiędzy 7 a 28°C. Pamiętajmy, że optymalna temperatura w pokojach mieszkalnych, która zapewni nam komfort cieplny, wynosi 20-21°C. W kuchni i sypialni temperatura powinna osiągać około 18°C, natomiast na klatce schodowej 8°C, a w łazience 24°C.
Zawór z głowicą termostatyczną reguluje temperaturę w pomieszczeniu poprzez zmianę przepływu czynnika grzewczego przez grzejnik. Budowa typowego zaworu termostatycznego bazuje na pokrętle nastawy, czujniku cieczowym, trzpieniu bezpiecznika oraz złączce i dławiku zaworu. Oprócz tego na zawór termostatyczny składa się sprężyna powrotna, grzybek, korpus, a także złączka zaciskowa. Jak zatem działa zawór termostatyczny? Otóż, czujnik sieciowy wraz ze wzrostem temperatury w pomieszczeniu, za pomocą bezpiecznika, oddziałuje poprzez trzpień na grzybek zaworu. Tym samym zmniejsza się przepływ czynnika grzewczego przez grzejnik. Efektem jest więc obniżenie temperatury w pomieszczeniu. Jeżeli temperatura w pomieszczeniu zmaleje, przepływ czynnika grzewczego przez grzejnik zwiększy się i wzrośnie temperatura w pomieszczeniu. Istotną rolę odgrywa skala na pokrętle regulacyjnym, dzięki czemu użytkownik jest w stanie nastawić żądaną temperaturę w pomieszczeniu. Poszczególne numery nastaw określają orientacyjną wartość zadanej temperatury.
Czyste ciepło
Grzejniki to również modele, które zasilane są prądem elektrycznym. Nowoczesne urządzenia tego typu zapewniają komfort cieplny dostosowany do indywidualnych potrzeb domowników.
Grzejniki elektryczne cechują się szerokim spektrum zastosowania. Są więc one elementem instalacji grzewczych w budownictwie jednorodzinnym, firmach oraz budynkach użyteczności publicznej. Ogrzewanie bazujące na elektrycznych źródła ciepła niejednokrotnie uwzględnia się w budynkach poddawanych renowacji czy też modernizacji. Montaż grzejników zasilanych prądem elektrycznym nie wymaga rozbudowanej instalacji, kotła czy też innych elementów wyposażenia kotłowni.
Zalet wynikających z użytkowania grzejników elektrycznych jest wiele. Niskie koszty eksploatacyjne, bezpieczeństwo użytkowania oraz możliwość sterowania i regulacji temperatury w pomieszczeniu to tylko podstawowe przykłady korzyści wynikających ze stosowania grzejników elektrycznych. Prąd elektryczny jest czystą oraz ogólnie dostępną energią.
Nowoczesne modele grzejników elektrycznych cechują się ciekawą plastyczną linią i opływowym kształtem. Istotną rolę odgrywa ozdobna listwa maskująca, w którą wkomponowana jest grzałka elektryczna. Specjalne modele przeznaczone są do pomieszczeń wyposażonych w galanterię łazienkową o kształtach obłych i zaokrąglonych.
Grzejniki elektryczne, w instalacjach grzewczych, mogą stanowić jedyne lub dodatkowe źródło ciepła. W przypadku zastosowania grzejników elektrycznych jako uzupełnienie innego systemu grzewczego, należy zwrócić uwagę na dodatkowe korzyści wynikające z takiego rozwiązania. Gdy nie korzystamy z kotła centralnego ogrzewania możemy szybko podwyższyć temperaturę w pomieszczeniu. Zyskamy więc komfort cieplny chociażby podczas kąpieli lub w pokoju dziecka, bez konieczności uruchamiania całej instalacji grzewczej. Dzięki termostatom jest utrzymywana stała temperatura w pomieszczeniu. Grzejniki elektryczne stosowane są do dogrzewania pomieszczeń na przykład w miejscach, gdzie wodne ogrzewanie zostało niewłaściwie dobrane.
Wbrew krytycznym opiniom grzejniki elektryczne stanowią energooszczędne rozwiązanie grzewcze pod warunkiem, że moc urządzenia została odpowiednio dostosowana do pomieszczenia. Nowoczesne grzejniki, dzięki specjalnym modułom mikroprocesorowym, zapewniają precyzyjną regulację temperatury. Można skorzystać również z termostatu czasowego. Interesujące rozwiązanie stanowi cyfrowy wyświetlacz z bieżącymi ustawieniami i temperaturą.
Obecnie najczęściej zastosowanie znajdują grzejniki płytowe, których budowa bazuje na zgrzewanych płytach stalowych. W nowych instalacjach centralnego ogrzewania praktycznie nie są już stosowane grzejniki żebrowe, mimo że w niektórych rozwiązaniach modułowość konstrukcji pozwala na dodanie większej ilości żeber, a dzięki temu prostą zmianę mocy grzejnika.
Damian Żabicki
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.